şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1940 entry daha
  • "sorunun nedir" sorusuna verilebilecek tek cevap "anksiyete" ise diğer insanlarca çoğu zaman "bende de var yaa, antidepresan kullan geçer" şeklinde geçiştirilir. modern zamanların fıtığı gibi, herkeste var ama kimse ciddiye almıyor. halbuki çok ciddi bir durumdur.
    mesela hep umulmadık anlarda pörtler. 99 birim stres yaşarsınız, sıfır anksiyete hissedersiniz. sonra 1 birim bir stres yaşarsınız. eliniz ayağınız titremeye, kalbiniz göğüs kafesinizi kıracak gibi atmaya, zar zor nefes almaya başlarsınız. gözünüzden yaşlar süzülür, acıdan değil ama neden ağladığınız da belli değildir.
    o 1 birimlik stresi yaşatan insana da yazık olur aslında. "naptım da bu hale geldin?" diye üzülür. etrafınızdaki çok sevdiğiniz insanlardan bile kaçmaya başlarsınız bir anda. kimseyi görmek ve daha da önemlisi kimseyi kendi hayali dertleriyle boğmak istemezsiniz. kendi detylerimizi kendimiz çözmek için uğraşırsınız çoğu zaman. bu da diğer insanlarca "beni yanında istemiyor, değer vermiyor sevmiyor demek ki beni" şeklinde algılanır tabi ama bu işin sevgi ile uzaktan yakından alakası yoktur.

yani anksiyete denilen şey, anksiyetesi olan kişiye olduğu kadar çevresindekileri de etkileyen bir şeydir. eğer çevrenizde anksiyetesi olan biri varsa, dönem dönem ekstra tolerans göstererek, destek olarak onlara yardımcı olabilirsiniz. bu arada; derdini tasasını küçümsemek, "üzülme geçer" demek, "bende de bu dert var bak anlatayım sana da dinle" diyerek kendi derdinizi sayıp dökmek, destek olmak değildir. bu tür şeyleri anksiyetesi olmayıp sadece dertli birine bile yapmamanız gerek zaten ama anksiyetesi olan bir insana hiç mi hiç yapmamanız gerek.
  • d vitamininize baktırın arkadaşlar. bir süredir d vitamini kullanarak kaygı ile daha iyi başettiğimi gözlemledim. kimi depresyon ve hayattan keyif alamama durumları da d vitamini eksikliği nedeniyle oluyor. özetle d vitamini strese direkt olarak etki etmiyor, sadece duygu durumunuzu olumlu yönde düzenleyerek stresi azaltmanıza yardımcı oluyor.

doktorunuza danışabilirsiniz.

t: kaygı problemi.
  • kız arkadaşımda olan lanet olası şey.yemek yerken bianda kalbi çarpıyor,nabzı 130lara kadar çıkıyor.bayılacak gibi oluyor.çözümü varsa yeşillendirin arkadaşlar.ne dilerseniz dileyin benden.