şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • gecmisten utanmak, ani yasayamamak ve gelecekten korkmaktir.
 • bitmeyen bir çile.
  iyi bir doktor, ilaç ve terapi ile atlatmak mümkün ancak ilacı bıraktığınızda, hayatınızda büyük değişiklikler olduğunda, büyük gerginlikler arasında kaldığınızda nüksedebiliyor. yaz ayları da çok etkiliyor. sıcak kesinlikle olumsuz etki yapıyor. bendekinde böyle en azından..
  depresyona bağlı ortaya çıkanı için şu kitaba da bakmanızı tavsiye ederim. çok fayda gördüm bu kitaptan;
  (bkz: david burns) (bkz: feeling good)
  ayrıca yoğun dönemlerinde benim yaşadığım sorunlar için (bkz: #34452572)
  biraz modunu anlamak isteyenler için, şu entry az çok böyle bir ruh haliyle yazılmıştır;
  (bkz: #34777870)

  not; bu entry ve bkz içinde verilmiş olan yazılarım, bu hastalıkla ilk kez karşılaşan ve çok iyi bildiğim o büyük korku ve endişe girdabında kendini yalnız ve çaresiz hisseden insanlara bunun sadece onların başına gelmediğini, duydukları endişe ve korkuların bile hastalığın doğası gereği benzer olabileceğini, her şeyden önce de yalnız olmadıklarını ve gerekli yardımları alarak atlacaklarını hatırlatmak için yazılmıştır.
 • dar bir alanda önünüzün size saldırmak isteği açıkça görülebilen bir kurt tarafından kesildiğini düşünün. böyle bi durumda kaygılanırsınız ve beyniniz vücudunuzu refleks olarak bu duruma tepki vermek adına hazırlar. dolayısıyla korkmak, kaçmak, saldırmak, bayılmak gibi çeşitli eylemlere yönelirsiniz.

  fakat bu puşt hastalıkta vücudunuz sizin farkedemediğiniz sebeplerden tepki verir ve bu durum sizde nefes darlığı, ay ben kalp krizi geçiriyorum tripleri, vücutta uyuşma gibi belirtilerle patlar.*

  çok kısa tavsiye: korkmayın, insanların abarttığı kadar bi bok degil bu hastalık. bi süre ilac alır, bazı şeyleri siktir eder ve iyileşirsiniz. bir şeyler yapın ama orası önemli, durmayın genel genel. *
 • tedirginliği, karamsarlığı, herşeyin kötü gidecek olma duygusunu herzaman beyninin bir köşesine kazıyan nasıl geçeceği bilinmeyen psikolojik bozukluktur...
 • hiç bir zaman geçmeyen ancak başa çıkabilmeyi öğrendikten sonra pek de problem teşkil etmeyen hastalık.

  prozac, lustral, tofranil, efexor, rivotril, ativan, nervium, seroquel gibi envai çeşit ilaçla, sonsuz işkenceler yaptım vücuduma.
  şayet, bu eksikliğimle barışabilmemde biraz da olsa payları olduysa, çektiğim acılara değidi demektir.

  yine stres var, yine paranoya var, yine hep bir "acaba?" durumu var ama artık bu bir problem değil; bu artık hayatın bir gerçeği.

  kontrol etmeyi öğrendikten sonra, "yarından korkan insan" gidiyor, "yarına hazırlıklı, tedarikli insan" geliyor.
 • terapinin en başarılı olduğu psikiyatrik alan
 • grup olarak en sık psikolojik rahatsızlıklar
 • enstrümantal müzik, meditasyon, spor, seks, diyaframdan nefes almak başa çıkmak için kullanılan yöntemlerden. ayrıca akupunktur da tedavi için kullanılabiliniyormuş.

  kaygıyı yoketmek için ihtiyacınız olan tüm konu başlıklarını teker teker incelemeniz ve öğrenmeniz çok yardımcı olacaktır.
 • (bkz: #36130640)