şükela:  tümü | bugün
 • gerçekten inanılmaz popüler ve yaygın bir hastalık. sebebi ise böyle bir ülkede yaşamamız. artan terör olayları, patlamalar, tecavüzler, sapıklar, çarpışan otolar, yoldan çıkan metrobüsler, kaldırımda biçen otobüsler derken birçoğumuzda ölüm korkusuyla beraber anksiyete hortluyor. kendi adıma söylemek gerekirse, babaannem, dedem ve kuzenimi kaybetmemle çevremdekilerin patır patır ölmesinin ardından, son sınıfta diploma projesiyle uğraşırken ortaya çıkmıştı. hiçbir taşıta binemiyordum, devamlı öleceğimi sanıyordum, ataklar geliyordu. doktora kendim gitmek istedim ağlama ataklarıdan sıkıldığım için, ancak psikiyatrın verdiği ilaçları hiç kullanmadım. alkol ve sakinleştirici etkili bitki çaylarıyla iyileştim diyebilirim. arada yoklamıyor mu? yokluyor. açıyorum bir bira. kıps.
 • hayatı kontrol etmeye çalışan, belirsizliğe tahammül edemeyen ve geleceğe hapsolmuş insanların hastaligi.

  anksiyete bozukluğu tanısı almış kişilerin ebeveynlerinden biri sıklıkla kaygılıdır ve ruhsal öyküde tamamlanmamış yas, zorunlu göç gibi hikayelere sık rastlanır.

  psikoterapiden çok fayda görürler. ilaç tedavisi gerekli olduğunda bile, farmakoterapi muhakkak psikoterapiyle eşzamanlı yürütülmelidir.
 • ta çocukluğumdan beri* yaşadığım hastalık. bazı zamanlar çok baskın olmasa da bazen ataklardan uyuyamayabiliyorum.
 • bende de var ama kız düşürmeye filan halim yok. çüküm düştü zaten bu illet yüzünden. kurtulun yeter.
 • selectra 100 mg içe içe karaciğerimiz bitti,millet hava atmaktan bahsediyor
 • ibs yi bana hediye etmiştir kendisi. (bkz: ibs) sürekli kanser olma korkusu, 200 den fazla kez uçmama rağmen bindiğim her uçağın düşeceği düşüncesi en çok hayatımı etkileyenler. lustral ve muadillerini düzenli kullanmama rağmen etkiyi azaltmaktan öteye geçmemiştir. bok bisidir yani. düşün ki 5 senede 25 röntgen 3 endoskopi 1 tomografi 3 mr 20 kan testi olayına girdim. sürekli beyin sikio saolsun.
 • doğal bir duygu olan endişe durumunun sürekli hale gelmesi ya da endişe gerektirmeyen durumlarda bile kişinin endişeye kapılmasıyla hayatını zindana çevirebilen psikolojik rahatsızlıktır. yaşam kalitesini fazlasıyla düşürdüğü için yardım almaktan çekinilmemeli ve bir çok insanın aynı durumda olduğu unutulmamalıdır. spor, sanat, sosyal aktiviteler bu hastalığın ilaçları arasındadırlar. kendinizi daha fazla kapatıp yalnızlıklara mahkum ettiğiniz sürece bu hastalık daha da güçlenecektir. ayrıca diğer insanların hikayelerini okumakta, yalnız olmadığınızı ve bu hastalığın size özel olmadığını kavramanıza yardımcı olarak kendinizi daha iyi hissettirecektir.
 • bende de olduğunu düşündüğüm hastalık.
  sürekli bir nefes darlığı, beyne kan toplanıyormuş hissi, sıcakta bayılacakmış gibi sersemlik hali filan var. sürekli endişeli bir durum var ortada.

  yalnız farkettiğim temel sebep şudur ki. bu bir iç çatışma hali. yani hayatınız da sevmediğiniz ve düzeltemediğiniz bir şeyi zorla yapıyor veya buna katlanıyor olmakla alakalı.

  bilinciniz de düzeltemediğiniz ya da müdahale edemediğiniz bir şey var ve siz bununla sürekli bir savaş halindesiniz. o an o ortamın içinde olmayabilirsiniz hatta o sorunu o an düşünmüyorsunuz bile ama bilinç arkada sürekli bununla savaşıyor.

  sevmediğiniz bir iş, aile problemleri veya onları kaybetme kaygısı, yalnızlıktan kurtulamama, sevmediğiniz şeyleri sürekli yapmak zorunda kalma veya sevdiğiniz şeyleri yapamama, kendini yetersiz hissetme gibi iç çatışmaların ürünü.

  yani asıl mesele aynen şu:

  "bizler tarihin ortanca çocuklarıyız...bir amacımız yok; ne büyük savaş ne de büyük bir buhran yaşadık...bizim savaşımız ruhani savaş... ve bunalımımız kendi hayatlarımız..."

  -fight clup

  herşey iç çatışmamızın ürünü. eğer ki gerçek sorunu bulup, onunla yüzleşip, kabullenir ya da değiştirebilirsek o zaman işte kurtulacağız.
 • yaklaşık 6 yıldır boğuştuğum illet hastalık. doktora lütfen beni hastaneye tıkın diye gittiğimi hatırlıyorum. 3 ayrı ilaç kullandım banamısın demedi. koyverdim bende. ara ara şiddetli ataklar geliyor ama bununla yaşamaya alıştım.
 • kaygı hastalığıdır esasen. kaygılar normal eşiği atladıktan sonra genel ve yaygın olarak devam ederse sağlıksız bir hal alır. tedaviye geçilmezse yaygın ankisiyete olarak hastanın yaşamını etkileyemeye başlar. bipolar bozukluğu olan hastaların yüzde seksen beşi aynı zamanda yaygın ankisiyete bozukluğunada sahiptir.
hesabın var mı? giriş yap