şükela:  tümü | bugün
  • genel olarak son zamanlarda özellikle 20'li yaşların başında kendini gösterip, ilerleyen yıllarda yavaş yavaş daha da güçlenen; tedavi edilmezse nefes aldırmayacak düzeyde korku ve kaygı bozukluğuna sebep olan psikolojik rahatsızlığın son zamanlarda daha da yaygın gözükmesine sebep olan durumdur.

modern çağın, farkındalık düzeyine varmış ve bundan ötürü mutsuz, her şeyi içselleştirmeye müsait aşırı duygusal insanlarda daha sık gözükür.

--- bilmeyenler için anksiyete ---

korku, kaygı, gelecek beklentisi, bilinmezlik, şüphe, paranoya, sosyal fobi vb. etmenler, kişiyi başarısız olduğu düşüncesine iter ve başarısızlık düşüncesi daha da derin bir batağa saplanmasına sebep olur. bu, ilaçla ya da ilaçsız: tedavi olunmadığı sürece paradoksa yola açacak ve girilen döngünün içinde, biliçaltının tüm bunlarla dolması sonucu, fiziksel rahatsızlık olarak kendini gösterecektir. tüm bunlar; nefes darlığı, titreme, sebepsiz yere bir anda ağlamaya başlama, kalp atışının hızlandığını hissetme gibi geri bildirimlerle dönmeye başladığı anda, çözüme mecburi olarak ilaçla ulaşmak zorunda kalacak ve bu durumdan ötürü kendini zayıf hissedecektir.**

--- bilmeyenler için anksiyete ---

özellikle, modern zamanın, modern toplumunda artış göstermesini, kendimce gözlemlediğim kadarıyla yorumlayacak olursam, sebebinin; belli bir yaş olgunluğuna gelinmesine karşın, hala yerinde saydığını hissetmekle bağlantılı olduğunu söylerdim.

işin kötü kısmı, memnuniyetsizlik, tahammülsüzlük, mutsuzluk ve başarısızlık büyük oranda motivasyonu düşürdüğünden ötürü tüm bu sanrılar gerçekleşir. bireyde herhangi bir adım atma isteği kalmaz. belki 20'li yaşların sonunda, bırakıp da tekrardan başladığı, bir türlü odaklanamadığı bilmem kaçıncı üniversitesini okuyan biri olur bu. ya da, başladığı bütün işlerde, icra etmeyi sevdiği mesleğe dahi belli bir süre sonra kafasını vermekte zorlanıp, kendince bahane bulup, sonunda pes edip ayrılan biri...

ben bunun en büyük sebebinin, yanlış zamanda, yanlış yerde doğduğunu düşünen insan sayısının gün geçtikçe hızlı tüketen toplumda, aynı hızla arttığından ötürü gerçekleştiğini düşünüyorum.

yaşadığı dünyaya bir türlü kendini sığdıramasa da maske takıp, bir puzzle parçasıymış misali kendini uymayan yere sığdırmaya çalışan bireyler arttığı sürece, sadece anksiyete değil, başka psikolojik rahatsızlıkların da kendini göstermesi çok normal değil mi zaten?