şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte basligi nasıl yok hayret ettiğim; sesteş isim, terim, sözcük ve öbeklerinin tanımlanmasında yapılan öncül ayrımdır ve ansiklopedik kaynaklarda, sözlüklerde bol bol kullanılır. ayrıca içinde bulunduğumuz sözlükte çoğu kez başlık yönlendirmesi şeklinde aşılmaya çalışılan ve fakat eksikliğini hissettiğim sistemdir, bir nevi odaklanmayı kolaylaştıran klasifikasyon yoludur.

  not: ayrıca sözlükte bundan rahatsız olacaklar için on/off modu olabilir. kampanyası başlatılasıca.
 • ekşi sözlükte de olması gereken.
 • ekşi sözlük'te kesinlikle olması gereken.
 • sözlüğün ihtiyaç duyduğu. hakkında bilgi almak istediğimiz şey bir dizinin adıyla aynıysa yüzlerce entry'i tek tek okumak zorundayız. başlık içinde arama seçeneği de genelde yetersiz kalıyor. eğer böyle bir uygulamanın olmasının sebebi sözlüğün nostaljik bir basılı sözlük havası taşımasıysa o hava şu anda yok zaten. ha eğer bu çok maliyetli ve uğraştırıcı bir işse, geriye dönük filtreleme yapmanın zor olacağı doğru ama zaten bu her başlıkta yapılması gereken bir olay değil.
 • sözlükte acilen olması gereken vikipedi şeysi.
 • (bkz: ütopya)
 • --- üst edit ---
  sonunda ekşi sözlüğe de gelmiş olan özellik.
  --- üst edit ---

  ekşi sözlükte kesinlikle olması gereken bir özellik. ingilizcesi disambiguation'dır.

  wikipedia'nın hayat kurtaran fonksiyonlarından biridir. bu sayede örneğin ada yazıp arattığınızda, karşınıza şu ekran gelmektedir:

  http://imagizer.imageshack.us/…g633/4872/xspzxu.png

  (ekranın yalnızca bir kısmı sığdı)

  böylelikle ıssız adam'daki ada'dan bahsetmek isterseniz ayrı,
  ismini ada lovelace'dan alan programlama dili ada'dan bahsetmek isterseniz ayrı,
  zülfü livaneli'nin albümü olan ada'dan bahsetmek isterseniz ayrı bir kategori içerisinde bilgi verebiliyorsunuz.

  gelgelelim yukarıdaki 3 cümledeki ada bakınızına (hatta bu da dahil 4 adet ada linkine) tıkladığınız zaman ekşi sözlükte gideceğiniz yer yine aynı ada başlığıdır. her kategoriden bilgi aynı isim altında toplanmıştır.

  wiki'de ise her bir link, sizi kendisi ile ilişkili olan alt kategoriye götürür. şu haliyle sözlükte camel yazıp arattığınızda hem sigara markası olan camel için, hem de müzik grubu olan camel için yazılmış olan entryleri aynı başlık altında görürsünüz.

  başlık içinde ara özelliği çok güzel olmakla beraber yeterli değildir. örneğin ben müzik grubu olan camel hakkında bilgi almak istiyorum. camel başlığına girip başlık içinde ara seçeneğine tıklayıp müzik yazıyorum ve içinde müzik kelimesi geçen bütün entry'ler önüme diziliyor.

  eyvallah, ama içinde müzik kelimesi geçmeyen, "x isimli şarkısı efsane olan aşmış grup" şeklinde bir entry varsa ben bu entry'i göremiyorum. yani aradığım şey ile ilgili bilgi girilmiş olmasına rağmen bu bilgiye ulaşamıyorum.

  10-20 entry girilmiş başlıklarda bu bir sorun değil, tek tek okur bulursunuz. 300 entry arasından, aradığınız oluşumla aynı ismi taşıyan fakat diğer kavramlardan bahseden entryleri nasıl ayıklayacaksınız?

  bu sebeple wikipedia'da oluşu hayat kurtaran, ekşi sözlüğe de eklenirse çok güzel olacağını düşündüğüm özelliktir kendileri.

  ha derseniz ki, "kardeşim orası wiki, burası ekşi, sözlüğün tarzı böyledir." o halde yapacak bir şey yok.

  ssg'nin 2001 yılında girmiş olduğu bir entry var anlam ayrımı veya diğer adıyla entry kategorizasyonu ile ilgili:

  (bkz: ekşi sözlük'te olmayacak özellikler/@ssg)

  entry 2001 yılında girildiği için, bir umut gelişen teknolojiyle ssg'nin veya kanzuk'un şu anda bu özelliğe daha pozitif bakmasını temenni ediyorum.

  bir entry'nin daha sonuna geldik. okumaktan sıkılanlar, "biraz hareketlenelim" diyenler için scorpions'tan geliyor:

  https://www.youtube.com/watch?v=ucxgbobvsfm
 • yıllardan beri sözlükte olmasi arzulanan ancak bir türlü gündeme gelmeyen özellik. bir an önce moderasyonun bu konuda kafa yorup bu özelliği getirmesi lazım.