şükela:  tümü | bugün
  • son yıllarda bir çok kişide denk geldiğim eylem.

bir konudan bahsederken anlamadım demek yerine, anlamış değilim diyerek cümleyi gereksiz uzatan insanlardır.

neden böyle yaparlar lafı uzatmayı mı seviyorlar boş muhabbetimi işin içinden çıkamadığım durumdur.
  • bekleme yerine bekleme yapma diyen insana yeğdir.
  • anlamadığını kabullenmek istemeyen insan.

anlamadım ifadesinde ''anlamama olayını net bir şekilde kabullenme ve karşından anlaşılmayanın tekrarını isteme'' anlamı varken, anlamış değilim ifadesinde ''şu anda tam olarak anlamadım ama tekrarlama. üzerinde biraz düşünürsem bunu bireysel çabamla anlayabilirim.'' anlamı vardır.

insanlar anlamama olayını kabullenme konusunda biraz sıkıntılı olduğu için ikinci ifade daha çok rağbet görüyor. durum bundan ibaret.*

anlamış değilim ifadesinin insan gerçekten hayret ediyor tipi bir kullanımı daha var ama burada bahsedilen, karşısında hayrete düşülecek durumlar değil. diyaloglarda anlaşılacak ya da anlaşılmayacak dolayısıyla buna göre tepki verilecek net durumlar.
  • başlık sahibinin demek istediği: anlamadım yerine anlamış değilim diyen insanları anlamış değilim.

açıklama kısmında ise genelde anlamış değilim kalıbı genellikle kontrol dışında veya dışardan gelen bir eylem karşısında anlam verememek anlamında kullanılır.

anlaşılır olması açısından:

tosuncuğun neden milleti ponzileyip uruguaya kaçtığını anlamış değilim.
    termodinamiğin ikinci yasasını anlamadım.
  • “anlamadım.” cümlesi net bir kabulleniştir. “anlamış değilim.” cümlesi ise tam olarak anladığımı söyleyemem, anlamı içerir. biraz anladım ama tam değil gibi.
    algılayışıyla ilgili detay veren insandır, lafı uzatmak değildir bu.
  • aynı zamanda "yapacağım" yerine "yapıyor olacağım" der.
  • bu tarz insanları anlamış değilim.