şükela:  tümü | bugün
  • bu akşam gerçekleştirdiğim eylem.

.

.

1- "ne kadar çok bilirsen o kadar çok anlarsın" realitesini keşfettikten beri nedenini hiç sorgulamadan uzun zamandır daha çok öğrenip daha çok anlamaya, anlam aramaya çalışıyordum.

.

2- bir gün kendime "anlamaya çalışmanın anlamı nedir" sorusunu sordum fakat bir cevap veremedim, askıya aldım soruyu.

.

3- anlam aramak için öğrenedurduğum bir gün, dürtü ve güdü kavramlarına dair şöyle küçük bir yazı okudum:

--- spoiler ---
    dürtü organizmanın bir ihtiyacını olduğunu fark etmesi, güdü organizmanın bu ihtiyacı gidermek için bir davranış sergilemesidir. örneğin acıkma bir dürtüdür, yemek yemek ise güdüdür.
    --- spoiler ---

.

4- askıya aldığım soru, öğrendiğim yeni kavramlarla anlam kazanmaya başladı.
    geçmişteki deneyimlerimin de yardımıyla şöyle bir anlamlar zinciri çıkardım:

4.1-üremek, insanların temel dürtüsüdür.
    (maddenin şekil verme yasası olan evrim, günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş tüm şekil imgelerine, en uyumlu olmuş olan üremek güsüsünü hayat amacı olarak kodlamıştır.)

4.2-üremek dürtüsüne hizmet eden temel güdü, hayatta kalmak güdüsüdür.
    (hayatta kal ki üreyebil) (hayat, üremek için feda edilebilir bir kavram canlılar için.)

4.3-hayatta kalmak alt dürtüsüne hizmet eden en büyük güdü, anlam aramak güdüsüdür.
    (insan beyni, doğayı şablonlara oturtarak, ona anlamlar yükleyerek, hayatta kalmaya çalışmaya programlanmıştır.)

4.4- o halde hayatımın amacı olan anlam aramak, beni koşulsuz biçimde yönlendiren genlerimin bana verdiği bir emirden başka bir şey değil.

.

5- peki ama; 5n 1k'sını bilmediğim madde ve onun yasalarınca genlerine kodlanmış temel dürtüsü üremek ve temel güdüsü anlam aramak dolayıyla hayatta kalmak olan programlarla varlığın kabulüne bir prototoip olarak sunulmuş sistematik bir madde yığını olan ben, sıfatlandıramadığım bir amaç olan üremek dürtüsüne hizmet etmek için anlam aramak eylemini neden gerçekleştireyim?

.

6- en derindeki 5n 1k'nın anlamını anlamak için? onları bilmek için? ama bu da anlamsız ve amaçsız genlerimin beynime, bana, oynadığı hayatta kalma çabası temalı bir illüzyon.

.

7- anlamanın anlamsızlığını anlayarak anlamak safhasında, kendime olan saygımı yitirmeden, yaşıyor olmak için yaşamadan, nasıl yaşayacağım?

.

8- (askıda)

.

.

anlamanın anlamını sorgulamak safhası için (bkz: anlam arayışı/@gunes girmeyen eve giren adam)

anlamanın anlamsızlığı hakkında (bkz: yaşama içgüdüsü/@gunes girmeyen eve giren adam)
  • anladığımda entry gireceğim, söz.
  • türklerin ata sporu.