şükela:  tümü | bugün soru sor
 • franz kafkanın beni sonunda anladığıma ikna eden sözü.
 • anlamadığım söz.
 • "..ama kendini kusma şeklinde göserir" olarak devam etmek istediğim söz.
 • kafka şato'yu yazarken yaşamı, doğum öncesi bir duraksama zamanı olarak tanımlarmış güncesinde. bu tanım ile bu sözü beraber düşününce ister istemez ''muhtemelen kafka rastlantısal görünenin ardındaki düzene inanıyordu'' diye geçiyor aklımdan.
  kısaca kafka'nın henüz tamamlanmamış, duraksamada olduğumuzu ima eden sözü.
 • wikiquote: ''one of the first signs of the beginnings of understanding is the wish to die.''
  vikisöz: ''bilgeliğin başladığına ilk işaret, ölmek isteğidir.''

  mermer bir kaide kadar sert bir ifade. sert; çünkü, beyni kemirip duran ama bir türlü somutlaştırılamayan, biraz da itiraf etmekten çekinilen bir düşüncenin kanlı canlı vaziyette karşınıza dikilmesi. sert; çünkü, ara sıra aklınıza gelen intihar fikrine sağlam bir dayanak oluşturuyor.

  anlamak; bir insanı, hayatı, dünyayı... sadece anlamak mı yoksa anlamlandırmak da mı gerek? anlamlandırmak da anlamak da bilgi üzerinde yeşermeye başlar. bir şeyi anlamak için önce onun hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. ne kadar bilirsen o kadar anlama potansiyeline sahip olursun. bu potansiyel kullanılmaya başladığında da anlama başlar. ama bunun ölme isteği ile bir alakası yoktur.

  insan, kendini anlamaya başladığında ölmek ister. kendini, hayatın olağan akışının dışında kalmışlığını, içinde yer almaktan midesinin bulandığı sistemi, adalet denen zırvayı... kısacası insanı anlamaya başladığında.
 • farkındalık düzeyi yükselen kişilerin ileride yaşayacakları zihinsel işkence hakkında fikir veren güzel söz. öyle bir anlamak ki her şeyi, anladıklarını kaldıramayıp ölmek istemek...
 • hayatı sorgulatan söz, bazen cidden hiçbir anlamı yok şu dünyanın, aslında bir çok şey anlamsız, bir çok kişi hayatımıza girip çıkıyor çok anlamsız şu an anlam katan kişi de belli zaman sonra gidecek aslında onun hayatımıza girip, çıkması da anlamsız, üniversite okuyup bambaşka şey yapmamız anlamsız, bir çocuğun doğup, doğduktan 1-2 sene sonra ya da daha erken ölmesi anlamsız, bazen her şey anlamsız, tek gerçek ölüm. gözlerini kapatıyorsun ve her şey bi anda bitiyor.
 • ölme isteği sadece anlamanın ilk adımı değil aynı zamanda yaşamın da en stabil olduğu noktadır. doğasının sınırları karşısında abject durumuna düşmüş kişi için ölme isteğinin doğallığını fark etmek onu ölümden uzaklaştıracak, ona yaşamak için bir sebep verecektir: her an ölebileceği bilincine vakıf olmanın tahrik edici cazibesi. tightrope walker'lar bu felsefenin ustalarıdır.