şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "nazan cok kotu oldu ya, sokak kızını istiyoruz biz" diyenlere nazan'dan yepyeni bir sokak kızı tokadı. sözlerinin acısını müziğinin oynaklıgıyla almaya calışmış ama "ne kavustuk ne ayrıldık / cok üzüldük cok agladık / vurulmuş olduk bir kere bozma kalbini" cümlelerinin acısı alınır mı bilinmez. yine de o düşünmüş, yapmış bir şeyler..
 • bir kadının duygularını söz-müzik-beste yoluyla anlatabilmenin en başarılı örneklerinden biri.
 • "kafam bozulmuş zaten
  içim kıyılmış benim sinirlerim perişan
  içim yanıyor zaten kalbime vurmuş benim
  duygularım perişan"

  diye diye giderken alem şarkısı oldugunu şakkadanak yüze vuran bir şarkıymış bu. evet efendim, nazan öncel bu şarkıda bize kendimizi toparlamamızı, arkamıza bakmamamızı salık vermiştir. anlamaya calısmalıymışız birbirmizi. olabilirmiş böyle şeyler.
 • farklı bir bakış açısı getiren şarkı. diğer şarkıların aksine ben birine söylüyormuşum gibi değil de o birisi bana söylüyormuş hissiyatıyla dinlemeyi seviyorum. o birisi de dinlerken ben o'na söylüyormuşum gibi hissetsin isterim. bu derin, merhem kaldırmayan yara seni bir başkasına çevirmesin hesabı "bozma kalbini" telkini yahut için rahat olsun oluru yokmuş bu aşkın faslını anlattığı "ben çok anladım seni" kısmı diğer şarkılardan ayrılmasını sağlıyor. ne zaman dinlesek bize birini hatırlatan şarkılar gibi hani ama o birisi bu şarkıyı bir yabancıya söyleniyormuş gibi dinler ve bizi hatırlamak için başka bir şarkı kullanır. işte bu şarkı iki ayrı şarkı kalabalığına son veriyor.( tüketim kültürü hesabı yaptığımız haltın bize bi avantaj sağladığından emin olup iki fiyatına bir almalıyız) bundan sonra biten ilişkiler sonrası teselliyi derinimize inemeyen arkadaşlarda, dibi görünen şişelerde, antidepresan haplarında aramaya son. ama bu şarkıyı çalıp eski sevgilinin sokağından son ses, son sürat geçmek manasız olur. bu mesajı almak mühim. sürat felakettir.
 • nazan öncel'in 2000'li yıllarda ben daha ölmedim diye gürlediği yan yana fotoğraf çektirelim'in en nadide pozlarından. gün itibariyle bu şarkının başlığında 5 entry olması kanımıza dokunuyor, canımıza dokunuyor efendim.

  kendine saklanmış;
  dört odalı kalbim.
  parçalanmış dağılmışım;
  nerem doğru ki benim?

  kafam bozulmuş zaten
  içim kıyılmış benim
  sinirlerim perişan

  günler geçmiyor zaten
  uyku tutmuyor beni
  uykularım perişan

  ne kavuştuk, ne ayrıldık.
  çok üzüldük, çok ağladık.
  vurulmuş olduk bir kere
  bozma kalbini

  anlamaya çalış beni
  topla kendini
  ben çok ağladım bize (ben çok anladım seni)
  üzme kendini (yorma kendini)

  hanidir böyleyim
  içime kapandım
  kanadı bağlanmış
  bir kuş gibiyim

  kafam bozulmuş zaten
  içim kıyılmış benim
  sinirlerim perişan

  içim yanıyor zaten
  kalbime vurmuş benim
  duygularım perişan

  sizce de zavallı egoistler tarafından ayırılmış, biraz karşıdakini de teselli eden "bir yarim vardı ayırdılar bizi" diyen bir a bu hayat böyle, "dudağımda bir çığlık, kanadım kollarım kırık" diye kendini kahreden bir ağla erkeğim ağla havası yok mu bu şarkıda? ya da diğer nazan öncel şarkılarında pek rastlamadığımız, karşıdaki bir şerefsizlik yapmasa da bir şeyler bittiği için terketmek, bitirmek zorunda olan ve karşıdakinin hâli nedeniyle kahrolan bir kadın mı anlatılıyor, bak o da olabilir.
 • bestesi şu parçadan şu parçadan alınmıştır.