1. - oglum sen de isine gelince oyle diyon, isine gelmeyince boyle. ne dualist herifsin lan!
    - en azindan senin gibi butun gun fiktif geyikler yapmiyom.
    - ...
    - ...

edit: (başlık misler gibi başıma kalmış, aman da aman...)
  2. yaşanmış bir örnekle anlatalım;
    ark1; abi bence ontroplolitijik olarak yanlış bu.
    ark2: o ne demek ya?
    ark1: bilmem (bana bakarak) ne demek abi ontroplotijik?
    ben: (dumur) ne biliyim lan, sen kullandın sen açıkla.
  3. semantik mefhumlarının idrakine gark olamadan tümcenin dahiline ve tut-i mucize-i guyemine idealize eden ve parametrik unsurlarla analojik bir paradox oluşturması.
  4. cok bilen cok yanilir ekolünden bir cocukluk yasamissaniz basiniza cok sik gelmis bir hadisedir.

aile televizyonda haberleri izlemektedir. dayanamam nihayetinde, kadin spikeri hedef alarak:

kücük ziggy - "bu kadinin da diksiyonu cok bozuk yaa"
    baba ziggy (sasirarak) - "nesi bozuk dedin oglum?"
    kücük ziggy - "diksiyonu diyorum, baksana baba kadina ne kadar kambur oturuyo. ayip ya, insan dik oturur biraz..."

(bkz: olmussun sen)
  5. hazirlikta sinavlarda yapmak zorunda kaldigim hadise. genelde 'mr. smith told us to use the word 'odious' in a sentence.' gibi cumlelerdi bunlar.
  6. küçüktüm ufacıktım servisteyim şöförle*muhabbet ediyorum az kalsın bir araba bize arkadan çarpıcaktı, ben de babamın bu durumda kullandığı cümleyi söledim anlamını bilmeden ve olaylar gelişir
    -x abiii az kalsın kestaneyi çizdiricektin (bkz: kestaneyi çizdirmek)
    -neee?? sen o ne demek biliyo musun kız?
    -(hafif yüz kızarmış, kötü bir şey denildiğinin bilincine varılmış, kekeleyerek) niye ki kötü bişey mi?
    -(gülerek) nerden duydun bakiim sen bunu
    -(olan babacığıma oldu) babam hep ööle der

ilerleyen yıllarda kestaneyi çizdirmenin ne olduğunu öğrenince servis söförüm aklıma gelir, hala da geldiğinde kızarır yüzüm..
  7. - ahmet, davlumbaz kelimesini cumle icinde kullan bakalim evladim.
    - "ogretmenim benden icinde davlumbaz kelimesi gecen bir cumle kurmami istedi". oldu mu ogretmenim?
    - otur sifir.

(bkz: cenk erdem)
  8. -helal olsun melek kara verdi ayarı lerzana *

anlamı bilinmeyen kelimeyi cümle içinde kullanmak hakkında bilgi verin