şükela:  tümü | bugün
 • sıkça rastlanan durum. hemen bir anımı paylaşayım.

  kapısında bu tip amblemler olan mesai servisinde en üste yapıştırılmış bosna sancak amblemi gözüme çarptı. arabaya bindim bir de ne göreyim eleman kara yağız bir anadolu delikanlısı. hemen sordum.

  merak edenler için şöyle bişey

  b: sancak amblemi ne alaka? araba sahibinin mi? (nasıl kendimi inandırdıysam göçmen birini göreceğime)

  sş: araba sahibi benim.

  b: anladım peki ya amblem?

  sş: hangi amblem?

  b: şurda kapıda en üstte olan.

  sş: üstünde üç hilal olan mı?

  b: hah evet o.

  sş: o osmanlı bayrağı değil mi?

  b: *?%!! anladım.

  arkasından en arka koltuğa ışınlanıp ineceğim yera kadar ses çıkarmama.

  edit: imla
 • genelde doblo ve türevi araçlarda sıkça görülür.
  yalnız geçen gün bursada porsche panamera arka camında görünce cidden şok oldum.
  zaten ufacık lan arka cam. aynadan arkayı nasıl görüyosun.
  (bkz: derdimi sikeyim)
 • akp li isen git doblona osmanlı tuğrası yapıştır bence sözünü duyanların yaptığı eylem.

  osmanlı tuğrası yok ise 4 parmak da olur.
 • anlami olan bir seyin anlamini bilmeden yapistirmak

  vs.

  anlami olmayan birsey yapistirmak

  (bkz: mustafa kemal imzasi)

  ulan gotos sen kulturune hakim degilsen, tugraninda bir nevi imza oldugunu bilmiyor ve burada sikik sikik konusuyorsan bizim sucumuz ne burada sana cevap yazmakla ugrastiriyorsun bizi ?

  sik kafali, uyduruktan mustafa kemal imzasi yapistiranlari degilde osmanli tugrasi yapistiranlar dikkatini cekiyor. sikik seni.

  tugra nedir ?

  tuğra, padişahın ismi ve lakabı bulunan alâmet, imza. türkçe’de kelime olarak padişahın ismini ihtiva eden özel bir işaret, padişahın imzası gibi anlamlar ifade eder

  yapisi:

  padişahın kendisi ve babasının isminin yazıldığı kısma, taht, kürsü veya sere adı verilir. buradan sola doğru uzanarak aşağıdan yukarıya doğru uzayan ve iç içe iki kavisten meydana gelen kısma ise, beyze veya sancak adı verilir.

  ıı. bayezid'ın berat'ında kullanılan tuğrası (1486)

  1. halk arasında sele de denilen, sözlük anlamı açık duran baş parmağın ucundan işâret parmağının ucuna kadar olan uzaklık demek olan sere veya kürsü; tuğranın metin kısmıdır. bunda pâdişâhın ve babasının adları ile şah, han, el-muzaffer kelimeleri yazılıdır.

  2. beyze: bin ile han kelimelerinin 'n' harflerinin kıvrılmasıyla meydana gelen ve iç içe yazılan iki kavise denir. iç beyze ve dış beyze adı verilen bu iki kavis tuğranın sol tarafındadır. dâimâ kelimesi bunun ortasındadır.

  3. tuğ veya elif: tuğranın yukarıya uzanmış olan mızrak şeklindeki ||| çekmeye (üç elife) verilen addır. bunların üzerine flama gibi çekilen kıvrıklara zülüf veya zülfe denmektedir.

  4. tuğranın kolları (hançere veya kol): beyzelerin devamı olan ve el-muzaffer kelimesinin üzerinden geçerek tuğranın sağına doğru paralel iki çizgi halinde uzanan kısma denir.
 • genel itibariyel "x oğlu y" şeklinde olan imzalar. arapçadaki "x bin y" gibi. üç dik çizgininde ayrı ayrı bi anlamı vardı ama hatırlayamadım şimdi. yanlız tabi kastedilen tuğra ise bu şekilde. flamadan bahsediliyorsa, üstte olayı anladan güzel bir link paylaşılmış
 • yahu anlamını bilmeden sure okumak(arapça olacak) neye inandığını bilmeden inanmak normal şeyler her yerde böyle bu durum. örnek vereyim daha iyi açıklamış olayım;

  a: abi nur suresi 52. ayette diyor ki işte ...
  b:inanma abi yanlış çeviriler onlar
  a:arapça biliyor olmalısın al şu arapçasını da çevir de doğrusunu öğrenelim
  b:????
  a:olmadı sende doğru çevirisi varsa onu getir ona bakalım ama neden onun doğru neden yanlış olduğunu da açıklaman gerekecek. arapça bilmiyorsan o da olmuyordu ama değil mi :(
  -----bu muhabbet cidden geçti başımdan ben b'yim :p)-----
 • anlamını bilmeden çoluğa çocuğa arapça* isim koyanlarla aynı kafadadır. sorsan övünç kaynağıdır.
 • sığırların boynuzu takılır rahatsız olurlar tuğralardan o yüzden.
 • yazılmamış, ben yazayım bari. arabalara yapıştırılan "imza"lara tepkidir.
 • eski türk devleti bayrakları, arapça yazılar, atatürk imzası, padişah tuğrası falan yapıştıranlar hep aynı tip insanın çeşitli versiyonlarıdır.
  bunların bir diğer ortak özelliği iktidarı ele geçirince diğerini yok etme çabası ve diğer görüşere duydukları katıksız nefrettir.