şükela:  tümü | bugün
  • rüyaların anlamlı olmasını beklemek saçma olur. çünkü uyurken beynimizin mantık bölümü minimum seviyede çalışır ve bunun yüzünden uyanana kadar o saçmalığı anlamayız. ancak uyandıktan sonra her şeyin farkına varmış oluruz. ve hatta bazen salak gibi tamamen mantık dışı bir rüyadan mantıklı bir anlam çıkarmaya çalışırız. işte o da bizim ne kadar deha(!) insanlar olduğumuzun kanıtıdır.
  • bir saat yoga ve iki saat meditasyonun üstüne salonda yerde bir battaniye ile uyumam sonucunda gördüğüm rüya.
    hava tapınağı sayılabilecek kadar yüksek bir yerdeyiz. bir oda bu, dört cephesi de balkon ve etrafı yok. resmen manzara ya da uçurum, çok tatlı bir rüzgar var. başta üç dört kişiydik, ortam neşeliydi. bir şeyler uçuşuyordu. küçük bir kağıt vardı. üzerinde bir yazı vardı. kağıdı yerden alıyordum. bakıyordum havaya bırakıyordum. tekrar uçuşsun etrafımda bir yere düşsün diye ki liseden alakasız bir arkadaşımı getirmeye çalışma yöntemiydi bu. yazıyı birkaç kez havaya bıraktım arkadaşım gelsin diye. iş yerinden bir arkadaşım göründü, geçmişten hangi güne seni götürmemi istersin dedi. seç bir fotoğraf dedi. yoksa fotoğraf, söyle ben çekeyim hemen dedi. sanırım geçmişime gidecektik ve onu fotoğraflayacaktı. devamında bu tapınak gibi yerin iç kısmında bir kızla baş başa kaldım, sanırım o da liseden arkadaşımdı. ne tarafa baksak uçurum ama efil efil, öyle güzel esen bir yerdi ki. o kağıdın her uçuşunda birileri geliyordu. biz de gülüyorduk. derken bir anda içeri üç tane asker “boltsch steine reich” gibi bir şeyler diyerek daldı. sanki iş başında ustalar da aralarında almanca konuşmak doğal bir şeymiş gibi davranıyorlardı. tam onlar içeri girerken ben de başka bir pencereden dışarı çıkıp içeri girmeyen bir askerle yüz yüze geldim. “çok mu komik” dedim. aklınızca “bizi tedirgin mi edeceksiniz, almanca mı konuşarak hem de” dedim. o asker kişner gibi gülüyordu, hakikaten bizim dikkatimizi çekmek için almanca konuşmaya çalışmışlar. bir anda uyandım. bu rüyama askerlerin karışmasının üst kattaki orospu teyzeyle ilgili olduğunu düşünüyorum. gecenin birinde evde öyle bir sesle ve ritmle yürüdü ki muhtemelen onun ayak seslerini asker sesine yordum. mis gibi tapınak rüyamın içine benimle ta.ak geçmeye gelmiş askerler etti resmen.
  • iş arkadaşımla almanyadayim. bir kutu var, üstünde almanca "ses gelmezse kapıyı kırın " yazıyor. arkadaşım kapıyı kırıyor, içinden bir insan çıkıyor, arkadaşıma bağırıyor uyuyordum niye rahatsız ettin diye.
    bu kadar.