şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insan değerli bir varlıktır. bu hayattaki her kişi de nefes almasa dahi büyük bir yapbozun tek ve eşsiz bir parçasıdır. doğa böyle bir şeydir; görmezden geldiğimiz bir sinek bile ilahi bir dengenin ürünüdür.

    iyi de insanlar neden kendilerini bu kadar kötü hissediyor?
    cevap verilmesi oldukça zor bir soru bu, çünkü her insan yaşadığı olumsuzluklardan dolayı farklı derecelerde anlamsızlık içine düşer. hatta sonu intihara kadar giden travmatik olayların dahi var olduğunu biliyoruz.
    belki de anlamsızlık duygusunun en önemli nedenlerinden biri yaşadığımız bu çağda isteklerimizi çok fazla çaba sarf etmeden kolayca elde etmemizden kaynaklanıyor olabilir. çünkü, insan kolay elde edilebilir hedeflerden ve elde ettiği başarılardan kısa süre içinde sıkılır. tatminsizlik içinde boğulur ve nihayetinde derin bir anlamsızlık karmaşası içine düşer. bu durum hemen hemen hepimizin başına gelen bir şey. bunu önlemenin yollarından biri sanırım elde ettiklerimizi nasıl kullanacağımızı bilmekle gerçekleşiyor. kişi, en tepeye çıktığı an ne yapacağını bilmiyorsa en kısa yol olan vazgeçme eğilimini gösterir. ama zirvede kalmanın yollarını bilir ve o anki tatmin duygusu ile mutlu olmayı başarırsa yaşadığı mutluluk daha fazla olacaktır.

    bir diğer anlamsızlık ve hatta hiçlik hissine neden olan sebeplerden biri ise ölümdür. sonlu bir hayata sahip olmamız çoğu kişide yaşamdan alınan hazzın yarıya ve hatta sıfıra düşmesine neden oluyor. ölüme düz mantıkla baktığı zaman hayatın yaşanmaya değer olmadığını ve çaba sarf etmenin bir anlamı olmadığını düşünebiliyor. oysa ki ölüm yaşadığımız her anı değerli kılmamızı sağlayan en önemli faktörlerden biridir. yaşamamızın bir yerden sonra son bulacak olması hayallerimizi gerçekleştirmek için sonu olmayan bir istek doğurmalı. eğer sonsuz bir hayata sahip olsaydık hayatımız erteleme ve duraksama içinde geçecekti. asıl o zaman hayattan aldığımız haz azalacak ve sonsuzluk hissi bizde bir çeşit anksiyeteye neden olacaktı. işte bundan dolayı şu an yaşadığımız hayatın bir değeri var. elimizdeki tek şans ise bu hayatı kendi isteklerimiz ile şekillendirmektir. geç kalmak ve ertelemek ise düşünebileceğimiz son şey olmalıdır.