• kadın ve erkek hakimin huzuruna cikar, ben esimden sunlari aldim, ben ona bunlari verdim, cocuklari su sekilde paylastık derler. hakimin taktir hakki olmaz, dava uzamaz,ilk celsede kesin bosanirlar.
  • ... anlasmali bosanmanin gerceklesebilmesi icin evlilik en az 1 yasini kutlamis olmalidir.
    niyeyse.. taraflar anlasmis, bosanmak isteyen adami bosa gitsin yahu!
    evlenirken soruyorlar sanki.. ne demis nasreddin hoca:
    "dogurduguna inaniyorsun da oldugune niye inanmiyorsun?"
  • medeni kanunun 166 maddesinin 3. fıkrasında anlasmalı bosanma için hakimin takdir yetkisinin varlığının arandığı barizdir. çünkü bu fıkraya göre hakim tarafların iradelerini serbestçe açıkladıklarına kanaat getirmeli ve bosanmanın mali sonuclarıyla cocukların durumu hususunda tarafların kabul ettikleri düzenlemeyi onaylaması gerekir. ayrıca hakim bu anlasmada gerekli gorduğu düzenlemeleri de yapabilir. taraflar da bu değişiklikleri kabul ederlerse bosanmaya hükmolunur. görüldüğü gibi aile hukukunun çoğu hükmünde olduğu gibi anlaşmalı boşanmada da hakimin takdir yetkisi etkinliğini korumaktadır.
  • kadinin ölen babasinin emekli maasini alabilmesi icin de bosanir ciftler.
  • medeni kanun'da eşlerin anlaşması olarak geçmektedir...genel boşanma nedenlerinden biridir,eşelrin aralarında anşalması ve bu anlaşmayı ikisinin onaylaması gerekir,ayrıca evlilik en az bir yıl sürmüş olacak ve hakimin eşlerin aralarında yaptıgı anlaşmaları uygun bulması gerekir...çoğu zaman muvazaa ile karıştırlmaktadır...
  • en sık görülen sebeleri şunlardır:
    1.kadının lükse düşkün olması, erkeğin para yetiştirememesi, istedikleri alınmayan kadının ve materyalist karısına karşı artık duyguları tükenen erkeğin boşanmasıdır
    2.karşılıklı ilgisizlik ve karşılıklı aldatma nedeniyle boşanmadır.
    3. ailelerin anlaşamaması nedeniyle severek ayrılmaktır.
  • kadın kişinin ölen anne ya da babasının emekli maaşını almak için yaptığı/yaptırıldığı boşanma şeysi. çok yaygındır güzel yurdumda.
  • genellikle bekar kadınlara anne- babalarından kalan yetim maaşlarını ölene kadar alabilmeve sağlık sigortasından yararlanabilme hakkı verildiği için başvurulan bir yöntemdir.
    yaratıcı türk zekası için hayli sıradan olan bu tekniğin aşmış versiyonlarına da rastlanmıştır:

sağlık sigortası olmayan bir adamla evli olan bir kadın, kocasından boşanmış ve emekli kayınpederi ile evlenmiştir. böylece bir ameliyatı bedavaya getirmiş, ve kavuştuğu sağlıklı yaşamın tadını nüfus kayıtlarında kocası olarak görülen adamın oğluyla çıkarmaya devam etmiştir. ssk'da yapılan büyük bir yolsuzluk araştırmasına kadar...
hesabın var mı? giriş yap