şükela:  tümü | bugün
 • derdini dile getirecek merci bulamayanlara söylenen söz. rivayet odur ki marko paşa isimli amcamız zamanında dermanı olsun olmasın herkesin derdini dinleyen birisi imiş.
  zamanla bu söz güzin ablalığa soyunanlar tarafından pek benimsenmiştir.
 • marko paşa, herkes gibi herşey de olabilmektedir. bazen çiçeklerle ve ağaçlarla da konuşulduğu gözlenmiştir. bir de fotoğraflar vardır, bak konuş, anlat dinlesin.. cevapta veremez kerata.
 • senin derdinle ilgilenecek kimse yok anlamında kullanılan eski bir deyim.
 • başka söyleniş biçimleri için :

  (bkz: müdür bu buna konuş)
  (bkz: mikrofona konuş)
 • eskiden beşiktaş'da yıldız büfe'nin karşısında marko paşa diye bir mekan vardı. tabelasında korkunç bir ilüstrasyonun altında "anlat ey dost lezzet derdini" yazadı. ne kötüydü be. zaten kapısında 1/1.5 ölçekli bir deve bir de sıpa maketi vardı.
 • "bu zatın tabip olarak büyük bir liyakati yoktu. lakin çok kurnaz, daima ipe un seren bir adamdı. halk arasındaki 'derdini marko paşa'ya anlat' sözü de zaten buradan gelir. yani dert dinlemez, derde deva bulmaz, bir kelime ile kös dinlemiştir, demektir....
  /
  sultan aziz intihar ettiği zaman bütün tanınmış doktorları hatta ecnebi sefaret doktorlarını bile saraya çağırmışlardı. bunların arasında doktor marko paşa da vardı. doktorlar raporlarını yazacakları zaman suya sabuna dokunmıyan ve kitaba uyabilen bir formül aramışlar, düşünmüşler, yorulmuşlar; bir türlü istedikleri tarzda bir kulp bulamamışlardı. işte o zaman da yine marko paşanın zekası işi halledivermiş. o, 'intihar etti,' yahut 'etmedi' dememek için şu cümleyi bulmuştu: 'bize gösterilen bu makasla bu yara yapılabilir.'"

  (cemil topuzlu, 80 yıllık hatıralarım, istanbul, 1951)
 • "derdini marko paşa'ya anlat" sözünün şöhret bulması, düşünüldüğü gibi marko paşa'nın güzin abla kişiliğinden değil, aksine düzgün bilmediği türkçesiyle ve türkleri şikayete gelen rumları başından savmak için "anlaşıldı, fakat ne demek istiyorsun?" sorusunu tekrarlamasından kaynaklanıyor.
  bu konuda marko paşa'nın torunu despina anats bakın neler söyledi;
  "marko paşa için kullanılan "derdini marko paşa'ya anlat" deyişinin neden söylendiğine dair elimde iki cevap var. bunlardan biri marko paşa osmanlıca'yı iyi bilmediği için gelen hastalarına devamlı 'anlaşıldı. fakat ne demek istiyorsun?' derdi ve çözüm üretemezdi. bunun üzerine 'derdini marko paşa'ya anlat' deyişi çıktı.
  bir diğeri ise jön türkler'i şikayete gelen rumları yine 'anlaşıldı, fakat ne demek istiyorsun?' diyerek bıktırıp geri çevirirdi. şikayete gelenler dertlerine çözüm bulamadan geri dönerdi. marko paşa'nın hastaları uzun uzun sabırla dinleyip onlara manevi huzur ve rahatlık verdiği söylentisi gerçek değil."
 • herkesin derdini sabırla dinleyip sonuca bağlamadan lafı değiştirdiği söylenir.
hesabın var mı? giriş yap