şükela:  tümü | bugün
 • "anlatamamak" isimli aciz bırakıcı sorunun ortaya çıkmasında envai sebepler olabilir bunlardan bir tanesi; anlatmayı bilmemek ve sabırsız olmaktır. "anlatıcı"nın standart bir anlatım türünden, esnemeyen, -çok doğru yerlerde kullandığını ileri sürdüğü-, cins kelimeler yerine, dinleyicinin [alıcı da olur], idrak edebileceği ve düzeyini aşmayacak kelimeler seçmesi, anlatamamanın direkt dinleyiciden kaynaklandığına hemen inanmaması ve bir kaç kez farklı yollardan anlatmayı denemesi gerekir. zaten dinleyici 4-5 defada halen başlanan yerde, tamamen hödük bakışlar içinde "anlamadığını" anlatmak ifadeleriyle duruyorsa, onun artık olması gereken yer dışarısı, anlatıcının yanı ya da burası değildir, bi telefona bakar, gelip alır ekipler.
 • bu singin insanoğlu, sürekli "bunlar benim özellerim" düşüncesi altında, bir çok fikrini, sabitini ve söylemek istediklerini saklar, bir savunma mekanizmasıdır bu. saklayarak ve anlatmayarak kendini koruduğuna, böylelikle pek fazla incinmeyeceğine inanır. bunun yanında; yine bu singinlikten kaynaklı, "kaybetme korkuları" ortaya çıkar, kafadan geçen, beyni dize getiren kimi düşüncelerin anlatılması ve paylaşılması dahilinde, potansiyel dinleyicinin "sen de berbatmışsın, uzak dur benden, köküne kibrit suyu" vs. tepkiler wermesi pek de anormal olmayabilir.

  dinleyicinin [anlatanın hedef seçtiği kişi] kendisi gibi düşünmeyeceği, karşılık vermeyeği ve "çekip gideceği" korkusundan da "anlatamamak" felaketi ortaya çıkar.
 • heyecan, helecan veya hezeyan'dan da kaynaklanabilir bu sorun öbeği.
 • bilmeyen bir insanın "anlatmaya" girişmesi dahilinde karşılaşacağı durum da "anlatamamak"'ın ta kendisidir. konuyu bilmiyordur, kelime bilmiyordur, kendini bilmiyordur, fakat durup-dinlenmeden, ağzındaki köpürtüyü silmeden anlatmaya girişir, sonuç kaçınılmazdır, yakışır; bu durumda da anlatamamanin verdigi ofke'de çıkabilir pek ala.
 • ya$adigini anladigin anda anlattigin $eyi kesmek ve mevzunun ozunu soyleyip birakmayi gerektirir.
  devam edersen anlatamamanin verdigi ofke yi ya$arsin... kendine zarar
 • boyle bırsey ıste dersın durup dururken, ya da susarsın uzun uzun, kimse bişi anlamaz. uzuuuun bir bosluk bırakırsın, bırsey olmamıs olur. bosluk bırakılmıstır ama o bısı deıldır, anlatamazsın, gozlerıne bakarsın, konus der. anlatmak ıstersın, kontrol ettıgını zannedersın algıları, anlatırsın sen ama kımse anlamaz, anlatamamış olursun bır anda. zordur anlatmak kesınlık ıster, korku yoktur anlatmakta, karar vardır. anlatanın anlatacagı sey coktur anlatamayanın hep fazla. delikanlı doğmak ister anlatabilmek.
 • "ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır."
  (bkz: mevlana)
 • sonuç itibari ile (bkz: anlaşılamamak)
 • bilip te susmak, konuşup ta söyleyemek, gitmek isteyip gidememek, kal diyememek, git diyememek, isteyip te söyleyememek.

  edit: yazım yanlışlarımı yiyeyim. o te ler ta lar ne be.
 • "... yaw ben anla-ta-mı-yo-rum galiba!!!" şeklinde feveranlara sebeptir. halbuki anlatıyorsunuzdur, ancak gelip görmek gerekmektedir ki anlatılanlar karşı kaldırımdakinin anlamak istediği, anlamayı tercih ettiği, veyağğ becerebildiği kıdardır.*