şükela:  tümü | bugün
  • dünyasını ikiye bölmüşler olarak, bir ona bir buna söylediğimiz şarkı. birimiz serüvenci diğerimiz değildir. biri başını alıp gitmek isterken, diğeri kıyıdan çıp çıp ayaklarını suya vurmaktan ötesini istemez, o da hava güzelse... bu şarkıyla bütün oluşturabilecek bir de arada bir vardır.
  • henüz izlenmemiş bir filmi, izlemiş bir arkadaşın film konusunu açmasıyla söylenmesi mümkün olan söz öbeği.. ayrıca "duymak istemiyorum" manasında da kullanılır..
  • sözü sinan'a müziği candan erçetin'e ait şarkı.hayatları boyunca bir şeyler yapmak için kendinden başka her şeyden medet uman ve sonunda hiç bir şey yapamayan, yaparız ederizci insanlara itafen, onlardan uzak durma sebeplerini belirtebilecek, iğneleyici parça. ayrıca bu konuda aziz nesin'in deliler boşandı kitabında geçen; sinekler olmasa hikayesine'de bakılabilir.
  • müziği gotan project şarkılarını andırmaktadır.
  • yillar once, yillar sonra kaybettigim bir agabeyimin bana hediye ettigi sarkiydi.
    keyifli bir beyoglu gecesinde, kadehlerce sarap esliginde, bana bakip anlatmisti;

...
    boyledir iste..
    sen cikarsin. gozunu hicbir seyden sakinmadan cikarsin. denizin dalgasi bitmez ki, "sarhostum aydim, ben bu isten caydim." de. geleni de bilirsin, gideni de. gidenin senden eksiltecekleri seni tuketirken, senin tek dusundugun denizin huyunu ne kadar sevdigindir. boyle buyuyeceksin, boyle kendin olacaksin ve boylece cesaretin fazlalasacak. o zaman "bana anlatma sakin" dediginde, damarlarinda hissedeceksin bunu. yapsaydim-etseydimlere gulup gececeksin.
    o hep iskeleye bagli kalacak. ne firtinalari olacak, ne de firtinalarin sebep oldugu kiriklari. tatli ruzgarinda, hep ayni dertlerle ugrasacak ve anlatmaktan baska bir icraati olmayacak.
    bu yuzden sen al ceketini, cik acik denizine. dinleme hic kimseyi.
    anlatasi gelene de "bana anlatma sakin" de, "riske girseydin eger, yola ciksaydin eger, neler yapardin neler.."
    ....

bana kalan sarkidir iste. kaderimdir, hayatimdir, gelecegimdir.

not: huzurla yatsin diyecegim de, o cikmistir coktan baska diyarlarin acik denizlerine.
  • tango yapılası güzel bir candan erçetin şarkısı.

'bana anlatma sakın
    riske girseydin eğer
    yola çıksaydın eğer
    neler yapardın neler

bana anlatma sakın
    yelken açsaydın eğer
    özgür olsaydın eğer
    neler yapardın neler

sen iskeleye bağlı
    fırtnalardan yoksun
    tatlı rüzgara razı

ben açık denizdeyim
    deniz bu belli olmaz
    huyunu seveyim'

http://fizy.com/#s/1mb1fm
  • (bkz: sus söyleme)
  • her dinlenildiğinde insanı huzurdan huzura koşturan şarkıdır.
  • insanı devlet memurluğundan istifa ettirip kendi işini kurduracak şarkı müdürüm afedersin.
  • sen iskeleye bağlı,
    fırtınalardan yoksun
    tatlı rüzgâra razı...
    ben açık denizdeyim
    deniz bu belli olmaz
    huyunu seveyim!

https://www.youtube.com/watch?v=vcscpopeti0

sözleriyle en sevdiğim candan erçetin şarkısı, nasıl olmaz ki!
    hani bir şarkı seç deseler aklıma gelecek ilk şarkılardan biri olur, öyle de özeldir...

söz: sinan*
    müzik: candan erçetin
    düzenleme: alper erinç

gitarlar: alper erinç
    trompet: alper erinç, erkut gökgöz
    keman: mustafa süder