şükela:  tümü | bugün
 • carl sagan in karisi, voyager 2 ile birlikte uzaya gonderilen altin kayit iceriginde beyin dalgalari bulunan sahsiyet.

  http://www.milliyet.com.tr/…010/1236966/default.htm
 • carl sagan ile olan birlikteligi nedeniyle varligindan haberdar oldugum ve karsi cinsten boyle bir insan bulana kadar beklemeye karar vermeme neden olmus insan.
 • popüler bilim ve özellikle kozmoloji üzerine yazan amerikan yazar. rahmetli eşi carl sagan'ın sunduğu cosmos belgesel dizisinin senaryosuna da önemli katkıları olmuştur. ayrıca yine eşinin aynı adlı romanında esinlenerek sinemaya uyarlanan contact filminin prodüktörlüğünü yapmış. tabii bütün bunları kurucusu ve yöneticisi olduğu cosmos studios çatısı altında hayata geçirmiş.

  bütün bu çalışmalarıyla da, richard dawkins ödülü dahil bir çok ödül ve onur belgesi almış. ayrıca amerika'da kenevir* kullanımını belli ölçülerde yasallaştırmak üzere faaliyet yürüten "national organization for the reform of marijuana laws"* derneğinin yöneticiliğini de yapmaktaymış.

  (bkz: ekşi sözlük haber ajansı sundu)
 • kozmolojinin yoko ono'su.
 • carl sagan'ın karısı, sağ kolu ve yazdığı pek çok makalede ve kitapta carl sagan'ın araştırmalarına yardımcı olmakla kalmayıp bazılarını onunla birlikte yazan kişi.

  (bkz: the demon haunted world)

  (bkz: cosmos)
 • "nasil bir es istersin?" sorusuna kafadan ornek olarak gosterecegim saygideger insan kisi. tabii ann druyan kalibresinde birini es olarak beklemek icin bos beles adam olmamak sarttir. burada muhim olan fikir eslerin birbirlerini her konuda tamamlayici olmalari. carl sagan'in cogu calismasin parmagi vardir malum bu zatin. birlikte katildiklari televizyon programlari imrenilesidir. es konusu uzerine yorum yapmaya devam edersem konunun gidisatini hic iyi gormuyorum. degistirelim hemen.

  neil degrasse tyson'in sunuculugunu yapacagi, bu sene yayinlana girmesi planlanan, ve cosmos'un devami niteligi tasiyan "cosmos: a space-time odyssey" isimli serinin ekibindeymis ayni zamanda kendisi.
 • (bkz: #62697192)
 • ann druyan bir deney öneriyor: bir önceki bölümün soluk mavi noktasına bir daha bakın. epey uzun bir süre bakın. o noktayı bir süre seyredin ve sonra kendinizi tanrının, bütün evreni o toz zerresinde yaşayan 10 milyon kadar türden sadece biri için yarattığına inandırmaya çalışın. şimdi bir adım daha ileri gidin: her şeyin, o türün tek bir rengi ya da cinsiyeti yahut etnik ya da dinsel alt bölümü için olduğunu düşünün. bu size tuhaf gelmiyorsa başka bir nokta daha seçin. orada da farklı bir zeki yaşam biçiminin bulunduğunu düşleyin. onların kafasında da, her şeyi onlar yararlansın diye yaratmış bir tanrı nosyonu var. onların iddiasını ne kadar ciddiye alırsınız? *
 • ''ann druyan ve carl sagan, 1970’lerde uzaya gönderilen ve artık güneş sisteminin dışına çıkmış olan discover uzay aracının içine yerleştirilmesine karar verilen kayıtların (golden records) içeriğinin ne olmasına karar veren proje ekibinde tanışıp aşık olurlar…

  günün birinde uzaylıların eline geçerse (!) insan ırkı hakkında fikir sahibi olmaları amacıyla hazırlanmış bu kayıtların son aşamasına gelindiğinde ann druyan, bir kadının bir adama yapabileceği en sağlam jestlerden birini düşünür… bir hastaneye gider ve carl sagan’a olan aşkını düşünürken kaydedilmiş beyin dalgalarını da uzaya gönderilecek olan kayıtlar içine aldırır.

  ölümsüz aşk diye bir şey varsa, işte muhtemelen böyle bir şey…

  bilim insanlarından romantizm pek çıkmaz diye bilinir ancak okuyup öğrendikçe görüyorum ki aslında en iyilerinden çıkan hikayeler muhtemelen tarihin en iyi aşk hikayeleri arasına girebilecek cinste!..''

  (can gürses'in yazısından alıntıdır.)
 • sagan'ın önceki eşine göre çok daha sıradan kalmaktadır.

  (bkz: lynn margulis)
hesabın var mı? giriş yap