şükela:  tümü | bugün
 • carl sagan in karisi, voyager 2 ile birlikte uzaya gonderilen altin kayit iceriginde beyin dalgalari bulunan sahsiyet.

  http://www.milliyet.com.tr/…010/1236966/default.htm
 • carl sagan ile olan birlikteligi nedeniyle varligindan haberdar oldugum ve karsi cinsten boyle bir insan bulana kadar beklemeye karar vermeme neden olmus insan.
 • popüler bilim ve özellikle kozmoloji üzerine yazan amerikan yazar. rahmetli eşi carl sagan'ın sunduğu cosmos belgesel dizisinin senaryosuna da önemli katkıları olmuştur. ayrıca yine eşinin aynı adlı romanında esinlenerek sinemaya uyarlanan contact filminin prodüktörlüğünü yapmış. tabii bütün bunları kurucusu ve yöneticisi olduğu cosmos studios çatısı altında hayata geçirmiş.

  bütün bu çalışmalarıyla da, richard dawkins ödülü dahil bir çok ödül ve onur belgesi almış. ayrıca amerika'da kenevir* kullanımını belli ölçülerde yasallaştırmak üzere faaliyet yürüten "national organization for the reform of marijuana laws"* derneğinin yöneticiliğini de yapmaktaymış.

  (bkz: ekşi sözlük haber ajansı sundu)
 • kozmolojinin yoko ono'su.
 • carl sagan'ın karısı, sağ kolu ve yazdığı pek çok makalede ve kitapta carl sagan'ın araştırmalarına yardımcı olmakla kalmayıp bazılarını onunla birlikte yazan kişi.

  (bkz: the demon haunted world)

  (bkz: cosmos)
 • "nasil bir es istersin?" sorusuna kafadan ornek olarak gosterecegim saygideger insan kisi. tabii ann druyan kalibresinde birini es olarak beklemek icin bos beles adam olmamak sarttir. burada muhim olan fikir eslerin birbirlerini her konuda tamamlayici olmalari. carl sagan'in cogu calismasin parmagi vardir malum bu zatin. birlikte katildiklari televizyon programlari imrenilesidir. es konusu uzerine yorum yapmaya devam edersem konunun gidisatini hic iyi gormuyorum. degistirelim hemen.

  neil degrasse tyson'in sunuculugunu yapacagi, bu sene yayinlana girmesi planlanan, ve cosmos'un devami niteligi tasiyan "cosmos: a space-time odyssey" isimli serinin ekibindeymis ayni zamanda kendisi.
 • (bkz: #62697192)
 • ''ann druyan ve carl sagan, 1970’lerde uzaya gönderilen ve artık güneş sisteminin dışına çıkmış olan discover uzay aracının içine yerleştirilmesine karar verilen kayıtların (golden records) içeriğinin ne olmasına karar veren proje ekibinde tanışıp aşık olurlar…

  günün birinde uzaylıların eline geçerse (!) insan ırkı hakkında fikir sahibi olmaları amacıyla hazırlanmış bu kayıtların son aşamasına gelindiğinde ann druyan, bir kadının bir adama yapabileceği en sağlam jestlerden birini düşünür… bir hastaneye gider ve carl sagan’a olan aşkını düşünürken kaydedilmiş beyin dalgalarını da uzaya gönderilecek olan kayıtlar içine aldırır.

  ölümsüz aşk diye bir şey varsa, işte muhtemelen böyle bir şey…

  bilim insanlarından romantizm pek çıkmaz diye bilinir ancak okuyup öğrendikçe görüyorum ki aslında en iyilerinden çıkan hikayeler muhtemelen tarihin en iyi aşk hikayeleri arasına girebilecek cinste!..''

  (can gürses'in yazısından alıntıdır.)
 • sagan'ın önceki eşine göre çok daha sıradan kalmaktadır.

  (bkz: lynn margulis)
 • eşi carl sagan hakkında söylenilen 'gerçek bir bilimci değildi' iddialarına 'yeni bir kutsallık anlayışı'adlı makalesinde yanıt veren yazar ve aktivist.makaleye sagan'nın
  "kozmik bağlanti(say yayınları)" kitabından ulaşılabilir.

  "carl sagan için herşeyden önce en büyük ödül,otoriteyi sistematik bir biçimde ve durmaksızın sorgulaması ve bütün hipotezleri tarafsız olarak test etmesiyle,bilimin daima devrimci olan yöntemiydi:zaman ve uzayda biz kimiz,neyiz,neredeyiz sorularının daha derin bir anlayışa ulaşmak için sorulmasıydı.o cosmos'u gerçekte olduğu haliyle bilmek istiyordu.kendisi ve 'insan' türü için evrende merkezi bir yer talep eden ruhsal narsisizmden tamamen farklı bir konumdaydı.

  kimilerine göre 'gerçek bir bilimci' olmayan carl sagan;31 kitap ve 1380 makale kaleme almış,sayısız halka açık konuşma,radyo ve dünyadaki en başarılı televizyon belgesel dizisi de dahil televizyon sunumları yapmış ve dünyadaki en büyük halka açık uzay organizasyonunun ortak kurucularından birisi olmuştu.bütün bunları yapmasının amacı,halkın(ve tüm insanlığın) bilimsel girişimlerin farkında olması ve saygı duymasını sağlamaktı.

  başka bir alanda bu kadar çok yönlü bir kişinin meslektaşları tarafından kötülenmesi
  oldukça düşük bir ihtimaldir.üzücü olan bir diğer durum ise çoğu kişi onu kariyer
  düşkünü olarak tanımlamıştı.eğer o gerçekten kariyer düşkünü olsaydı,kuşkusuz
  reagan döneminde beyaz saray'dan gelen üç yemek davetini de geri çevirmezdi.
  böyle davetler kariyer düşkünleri için muazzam bir fırsattır.bu adam,zenginlerin ve
  nüfuzluların onu sistemin bir parçası haline getirmek için sunduğu fırsatları her
  defasında reddetmişti.1963'ün başlarında alabama'da,henüz amerika'da ırk ayrımı
  konusunda bir 'beyaz girişimi' dahi yokken,bütün öğrencilerin siyahi olduğu bir
  üniversitede genç bir doktor olarak ders verdi.medyanın,onun şehir içindeki kreşlere,
  okul başlamadan önceki gün yapılan öğretmenler toplantısına ve yeni öğrencileri
  alıştırma törenlerine katıldığından haberi yoktu.bunlara katılmasının tek amacı,bilim
  sevgisini paylaşmak ve otoriteyi sorgulamayı teşvik etmekti.hiçbir kariyer düşkünü,
  amerika'nın vietnam'a savaş açmasını protesto etmek için ,hava kuvvetleri bilimsel
  danışma kurulu'ndan istifa edip de üst düzey güvenlik erişim yetkisini teslim etmez.
  bir kariyer düşkünü,kazanç getirecek yüzlerce ticari destek teklifini geri çevirmek
  yerine bunları memnuniyetle karşılardı."