şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı anna andreyevna gorenko olan rus şair.
 • along the hard crest of the snowdrift
  to my white, mysterious house,
  both of us quiet now,
  keeping silent as we walk.
  and sweeter than any song
  this dream we now complete—
  the trembling of branches we brush against,
  the soft ringing of your spurs.
 • "aynaya ayna görünür ancak düşünde
  sessizliktir sessizliğin bekçisi"
 • "bazılarının ilkbahar dedikleri
  yalnızlıktır benim sözlüğümde"
  ve
  "bir pazar ayiniydi sankli gençliğim"
  hayatındaki tüm erkekleri -kocasını, sevgilisini ve oğlunu- bir bir kaybeden acılı rus şair.
 • anna ahmatova, 1888-1966.
  odesa, ukrayna'da dünyaya geldi, fakat hayatının büyük kısmını st. petersburg'da geçirdi. veher (1912) ve chyotki (1914) gibi eseleriyle büyük başarı kazandı. 1946 yılında komünist parti tarafından, "erotik, mistik, rus halkına ve siyasete karşı duyarsız" olduğu gerekçesiyle şiirleri yasalara aykırı bulundu ve yasaklandı. bu yasak 1953 yılına, stalin'in ölümüne dek devam etti. 1962 yılında yayınlanan poema bez geroya ise stalin döneminde hem kendisinin hem de onun gibi bu rejimden dolayı acı çekmiş insanların duygularını yansıtma biçimiyle başyapıt olarak nitelendirildi; fakat bu eseri 1976 yılına kadar rusya'da yayınlanmadı.
  aleksandr sergeyevic puskin üzerine de birtakım araştırmalar yapan ahmatova, victor hugo, rabindranath, tagore, giacomo leopardi'nin yanı sıra, pek çok ermeni ve koreli şairden de tercümeler yaptı.

  (kaynak; http://sangha.net/messengers/ahmatova.htm#life)
 • mükemmel lirik şiirlerin yazarı. akmeist şiir anlayışının içinde yer alıyordu. aşk şiirleri çok güzeldir, yoğun bir hüzün içeririr. ayrıca ünlü tarihçi (bkz: l. n. gumilev)'in annesidir.
 • bir dönem gumilov'la evli kalmış şair, güzel kadın. akhmatova, gumilev ve osip mendelshtam üçlüsünden ibarettir zaten acmeism akımı da. akhmatova'nın çirkin ve kemikli bir burnu vardır ve o akhmatova olduğu için bütün resimlerinde profilden poz verir. saçlarını hep topuz yapar, uzun ve güzel boynuna uzun kolyeler takar. her zaman hüzünlüdür. modigliani tarafından tablosu da yapılmıştır, zaten tam bir modigliani kadınıdır. canım benim.
 • ' insanların yakınlığında gizli bir sınır var
  ne tutku aşabilir onu ne de delice sevmek'
 • ''öldüğü sırada
  amma değişiyor insan,
  bir başka bakıyor gözleri,
  bir başka gülüş ilişiyor dudaklarına.
  bir ozanın cenazesinden
  dönerken dikkat ettim buna.
  öldüğü sırada
  amma değişiyor insan.''
 • kendisi hariç bütün ailesi, dostları ya öldürülmüş ya da sürülmüştür. ilk eşi nikolay gumilyov 1921'de kurşuna dizilerek öldürülmüştür. ikinci eşi vladimir shilejkodur ve üçüncü eşi nikolay punin de gulag kamplarında ölmüştür. oğlu da stalinist gulag kamplarında senelerini geçirmiştir.