şükela:  tümü | bugün
 • babasına aşık olduğu isminden belli, babasının işine, ilgilerine ilgi duyacağı kız çocuğu oluşundan belli, freud'un karşısına çıksam ilk gün ben söylerdim bunun geleceğini ama ayaküstü beni çözmeye çalışır felç olurdu gariban.

  tabii anna freud'un, sigmund freud'un takipçisi olmasında: sigmund'un erkek bir çocuk yerine kızını seçmesinde, oidipus kompleksi'nin, erkek çocuklarını kendisine karşı bir tehdit olarak görmesinin ve yetenekli, başarılı, erkekler karşısındaki kompleksli hallerinin etkisi vardır herhalde.

  anna freud çocukluğu sorunlu olup da, bütün çocuklarda kendi çocukluğunun gizemlerini arayan ve dahası öte büyük işler/kişilikleri gözü kesmeyen kadınlar gibi çocuklar üzerine yoğunlaşmıştır. küçük balık kolay temizlenir misali.

  "çocuk analizi tekniği" üzerine dersler veren ve bu konuda bir de kitap yazan sayın anna freud, uluslararası psikanaliz enstitüsü'nün genel sekreterliği yapmış ve goethe ödülü'nü almıştır harbiden.

  çocukları daha kolayca inceleyebilmek için kimsesiz çocuklar için, çocuk yuvası kurduğunu bilmemek değil öğretmemek ayıp. çocuklardaki sapmalar, gelişim gecikmeleri, duygusal yoksunluk nedenleri üzerine yoğunca çalışıp "suç ve aile" konusu üzerine yoğunlaşan kendisi kimi insanlarca önemli bir idolistik figür olarak kabul edilmektedir kesin.
 • (3 aralik 1895- 9 ekim 1982) cocuk psikanalizi ve ego psikolojisinin kurucularindandir. pskanalizde nesne iliskileri kuraminin savunucusu olan melani kleinin karsisinda psikanalizi tip ve biyolojiyle baglantilandiran icgudu kuraminin ve klasik analizin temsilcisi sayilir.
  (bkz: cocuk psikanalizine giris)
  (bkz: ego ve savunma mekanizmalari)
  diger onemli eserleri: savas cocuklari - savas bakimevinden notlar, bakimevi cocuklari - savas bakimevlerinden notlar, hampstead cocuk tedavi merkezinden arastırma sonuclari, cocuk egitimde yollar - cikmazlar...
 • yakalandığı kanser yüzünden acılar içerisinde kıvranan sigmund freud son dönemlerinde yemekten kesilir,ağrılara dayanamaz olur,sakinleştirici kullanmayı reddeder.artık sonunun geldiğine inanmaktadır daha fazla acı çekmemek için dr. soul'dan onu uyutmasını ister..doktordan kızına( anna freud'a) bilgi vermesini ve onun onayını ister.."sagen sie es der anna" evet; anna freud 3 cc morfin verilerek ve dozu tekrarlatma süretiyle freud'un uyutulma kararını alan kişidir.
 • the national şarkısı. sözleri de şöyledir:

  everyone is watching
  but nobody is watching for you
  i don't wanna turn it on
  it only makes me sad for you
  i know you can play piano
  that was just a talent show
  i've never known you like i know you
  i never wanted you to go

  you're on the rocks in a two-piece suit
  the dead location of the dying suit
  you gave lawrence a big salute
  texas brought them to their knees
  indiana pushes you on the stairs
  your independent declaration sounded too much like a prayer

  but i'll wake up and wait there for you
  i'll wait there for you

  anna freud
  no confidence in anna
  anna freud

  remember what they said to you
  everyone will know us now
  we love you babe, you make us proud
  don't come home without he crowd
  don't come back to long this town
  we always knew you'd let us down
  don't come back without the crown

  anna freud
  no confidence in anna
  anna freud

  but i'll wake up and wait there for you
  i'll wait there for you
 • babasının kızı. sigmund'un büyük başarısızlığı. keza hayatını bakire olarak geçirmeyi seçmesiyle ve yeme bozukluğu tarzı hastalıklarla cebelleşmesiyle ünlüdür.
 • sigmund freudun altıncı ve son çocuğudur. psikanalizin kurucularından olur kendileri.
 • freu'un id-ego-super ego uclemesinde en önem vermedigi ego'yu alip onun ustune yazıp cizen kadin, savunma mekanizmaları bu kadının kalemınden cıkmıstır.
 • the century of the self belgeselinde de ismi geçen ve hayatını psikanalize adamış kişi. baba freud; insanlara, kendi bilinçdışı dünyalarını anlamalarına yardımcı olmayı ilke edinmişken, anna freud, bireylere bu içsel güçleri kontrol etmeyi öğretmenin mümkün olduğunu söyler. bu düşüncesini, dorothy burlingham adlı yakın arkadaşının çocukları üzerinde uygulamıştır. kendileri bilmeseler de çocukların yaşadıkları bu deneyim, amerikan halkının içsel zihin dünyasını kontrol etmek için yapılacak devasa toplumsal deneyin çıkış noktası olacaktır.
  daha fazlası için: (bkz: the century of the self)
 • 117 yıl önce bugün doğmuş olan psikanalist. psikanalitik çocuk psikolojisinin kurucusudur ve freud dendiğine akla ilk gelen kişi değildir tabi ki. bu yüzden babasının gölgesinde kaldığı gibi bir his yaratır insanda.
  bir de alıntı:
  "eğer isteklerin bir türlü tatmin olmuyorsa, şaşırma. buna hayat diyoruz."
 • sigmund freud 'un kızıdır. annesi ve ablasıyla olan sorunları nedeniyle çocuk psikolojisi üzerinde durmuştur. babasının sağ kolu, takipçisi, yardımcısıdır. psikanaliz in gelişmesi konusunda babasına yardımcı olmuştur.