• filminde anna'yi sophie marceau oynamisti ki filmin etkisi hala bende saklidir.
  • askiyla kocasi arasinda kalmis kadin.
  • aşkı ile kocası, yaşadığı dönem ve tabuları arasına sıkışmış kadının öyküsü.
  • edebiyat tarihinden gunumuz meksika-brezilya dizilerinin olusumunu idrak etmemize olanak veren kalinca eser.brezilya dizisi seven bi insan oldugumdan vakti zamaninda okudum nese ile, ama dunya klasigi nasil olmus anlayamadim acikcasi.
    bir de isimlerle aram iyi olmadigindan romanda gecen 600 tane karakterden icime bulantilar geldi, almanakla, rehberle okuyasim geldi kitabi.
  • tüm günü yatakta geçirdiğim major depresyonlu bir dönemimde okuduğumdan yeri pek bi ayrı olan ve yine bu yüzden olsa gerek etkisinden uzun süre kurtulamadığım,ne aşklar var dedirten ,kont vronsky adını hafızama kazıyan eser...
  • onlarca karakter olan ve herbirinin kocaman ve karmasik bir iliskiler yumagi icinde yer aldigi roman. romandaki cogu karakter tolstoy veya hayatindaki kisilerle benzesir. levin bizzat kendisi olup, kardesi nikolay da tolstoy'un kardesini simgeler. zira o da ayni sekilde ve tolstoy'un gozleri onunde veremden olmustur. tabii sonradan yazarin da bir tren garinda ama zaatureden olmesi bi raslantidir.
  • icindeki dogum tasviri beni dehsete dusuren eser. levin denen karakterin karisinin dogum yapisi oyle bi anlatilmis ki okurken dogum sancilari cektim diyebilirim.
  • tolstoy'un eşsiz eseri. tam anlamıyla psikolojik çözümlemelerin ve insana dair değişmez gerçeklerin sunulduğu hançer gibi bir anlatıma sahip şaheser.
  • ayrıca, (bkz: anna kournikova)
  • anna karenina ve vronsky arasindaki askin haricinde aslen levin'in oykusu olup, bu karakterin agzindan tolstoy'un kendi din, devlet ve yasama dair fikirlerini yansittigi ancak citira cerez eglence olsun diye bir de ask hikayesi motifi katma amaciyla anna ile vronsky'i bir araya getirdigi roman, netekim anna assolist gibidir kitabin neredeyse yarisinda ortaliklarda gorunmez.
    ayriyetten anna karenina cok ileride milan kundera tarafindan yazilan varolmanin dayanilmaz hafifligi isimli romanda tomas karakterinin kapisina dayana thereza'nin kolunun altindaki kitaptir ayrica, oyle ki bu romandaki kopege ismini verir, karenin koyarlar enigin ismini...(bkz: detay) (bkz: beynin kisa devre yapmasi)
hesabın var mı? giriş yap