şükela:  tümü | bugün
  • johann sebastian bach'ın 1701-1760 yılları arasında yaşamış ikinci eşi. kendisi de bir şarkıcı olup, aynı zamanda bir trompetçinin kızıdır. bach'dan tam 13 çocuk doğurmuştur. bunlardan biri de besteci johann christian bach'dır.
  • kendisini sadece muzigin tanrisi ile evlenmis bir kadin olarak gormemek gerekir diye dusunuyorum. bach’in hem bestelerini kagida dokerek muzikal, hem bir cok cocuguna annelik yaparak kisisel hayatinda en buyuk destekcisi olmasi bir yana; bach’a ait oldugunu dusundugumuz bazi bestelerin bizzat yazari olmasi muhtemel. bilhassa cello suitlerde parmagi oldugu soylenmektedir. (bkz: das wohltemperierte klavier) ve (bkz: goldberg varyasyonlari) eserlerine bizzat katkida bulundugu yonunde teoriler mevcut.
    kendisi bir muzik ustasi, kocasi muzigin tanrisi. cocuklari haliyle oyle. nesillerce suregelip muzik dehalari yetistiren bach genleri nasil ve neden durmustur, neden gunumuzde bir bach geni tasiyan akraba cikip bu muhtesem gelenegi surdurmez, (eger soylari gunumuze ulastiysa) uzucu.