şükela:  tümü | bugün
 • dün, moskova saatiyle 17:15'te oturduğu apartmanın asansöründe 3 kere vücuduna 1 kere kafasına ateş edilerek öldürülmüş rus gazeteci. gazetesi novaya gazeta'da rusya'nın insan hakları ihlallerini yazıyor ve yönetimi çeçenistan'da insan hakları ihlali yapmakla suçluyordu.

  kendisi daha önceden sürekli tehditler aldığını ama işini bırakmayacağını söylemiş, 2001'de bir süre viyana'ya kaçmak zorunda kalıp sonra geri dönmüş, 2004 beslan okul baskını sırasında hayatına kastedildiği düşünülen ciddi bir gıda zehirlenmesi geçirmişti.*

  rusya'da geçtiğimiz ay da merkez bankası başkan yardımcısı andrei kozlov öldürülmüştü.

  detaylı bilgi ve şühelinin resmi için:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4801601.stm
 • rus ic ve dis politikasinin muhalif gazetecisi.
 • resmi ideolojiye ters düsen bankaci, gazeteci, bilimum muhalif insan bir bakiyorsunuz moskova sokaklarinda yere serilmis. aykiri seslenene „höt!“ diyor kremlin, susmayinca faili mechul cinayetler listesinde siraya sokuluyor. özgür basinin son temsilcisi politkovskaya hep demokrasi icin ugrasti, cabaladi- hic ödün vermeden. bu nedenle de hunharca katledildi.
  bence bosuna bu öldürmeler rusya’da veya baska yerlerde. biri ölüyor, digeri diriliyor. onlari vurmak kurtulus mu? yo... öyle olsaydi eger, dünya diktatörlere, istibdat rejimlerine kalirdi.

  bbc-türkce’nin haberi:

  „rusya'nın önde gelen gazetecilerinden anna politkovskaya, moskova'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

  şüphelinin güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri:
  (http://www.bbc.co.uk/…44145_cctv_killer_ntv_203.jpg)

  kremlin yönetiminin çeçenistan politikasını yüksek sesle eleştiren isimlerden biri olan rus gazetecinin evinin bulunduğu apartmanın asansöründe ölü bulunduğu açıklandı. olayı araştıran savcılar, cinayetin politkovskaya'nın çalışmalarıyla bağlantılı olabileceğini duyurdu.

  öte yandan politkoskaya'yı yaşadığı apartmana girerken takip eden bir kişinin güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri de basına dağıtıldı.

  politkovskaya iki yıl önce de okul baskınına ilişkin gelişmeleri haberleştirmek üzere beslan'a gittiği uçak yolculuğu sonrasında da şüpheli bir zehirlenme vakası geçirmişti.

  rus gazetecinin uçakta içtiği çaydan zehirlendirdiği öne sürülmüştü.

  rus gazeteci rus lideri vladimir putin'i sert bir şekilde eleştirdiği ''putin'in rusya'sı'' adlı bir kitabı da kaleme almıştı.

  gazeteciliğe 1980'lerde izvestia gazetesinde başlayan politkovskaya, novaya gazeta gazetesinde görev yapıyordu.

  politkovskaya 2002 yılında moskova'da çeçen isyancıların gerçekleştirdikleri tiyatro baskını sırasında da arabuluculuk yapmıştı.

  rus interfax ajansı polis kaynaklarına atfen rus gazetecinin cesedinin yakınlarında bir tabanca ve dört mermi kovanının bulunduğunu duyurdu.

  moskova merkezli tehlikeli durumlarda gazetecilik merkezi'nin başkanı oleg panfilov, politkovskaya'nın sık sık tehditler aldığını söyledi.

  associated press ajansı'nın sorularını yanıtlayan panfilov, ''öncelikle çeçenistan yüzünden anna'ya bir şeylerin olacağından endişelenirdim. rusya'da dürüst gazetecilik denince her zaman akla gelen ilk isim politkovskaya'dır'' dedi.

  iki yıl önce bbc'ye yaptığı açıklamada politkovskaya, aldığı ölüm tehditlerine karşın gazetecilik yapmaya devam etmesinin görevi olduğuna inandığını söylemiş ve şöyle devam etmişti:

  ''riskin işimin, bir rus gazetecinin işinin bir parçası olduğuna eminim. ama bırakamam çünkü habercilik benim görevim.''

  ''doktorların görevi hastalarını iyileştirmek, şarkıcılarınki de şarkı söylemek. bir gazetecinin görevi ise gördüğü gerçekleri yazmaktır.''
 • putin's russia isimli bir ülkede kayıp giden bir değer daha... suikast haberini çok geç öğrendiğim ve üzülmekten başka bir şey yapamadığım için utanıyorum.
 • gorbaçov gibi muhaliflerin üstünde durdukları ve hükümeti suçladıkları cinayet olayının kurbanıdır.
 • adaletli mücadele edilmediğini bir kez daha ancak bu sefer yaşamını kaybederek göstermiş gazeteci. kalemini şiddetle susturabildiler ancak..
 • katledilen gazeteci. rusya'nin insan haklari savunucusu ve bagimsiz gazetecisi anna politkovskaya, ordu ve polis icerisindeki siddet, devlet icindeki pek cok yolsuzluk gibi konulara egilince "her yerde oldugu uzere" rusya'da da "kimilerinin" dikkatini celb etmisti. muhalif gazeteci, idealist haberciligini yasatirken 2001'de uao'nun insan haklari haberciligini kazanmisti. "duzen", kendisine terso gelen her seyi susturmakla gorevli. kendilerine "sunulan" herhangi bir seyi reddeden otesi ustune giden gazetecilerden biri olarak, onurlu ve gururlu sekilde hatirlanacak politkovskaya...
 • politkovskaya'ya kampanya, will için protesto

  meksika'nın oaxaca eyaleti'nde öğretmenlerin ve halk meclislerinin mücadelesini duyurmak isterken öldürülen new york indymedia muhabiri brad will istanbul'da anıldı. rsf, moskova'da öldürülen anna politkovskaya için 6 bin imza topladı.
  ________________________________

  bia haber merkezi
  03/11/2006 erol önderoğlu
  ________________________________

  bia (moskova) - meksika'nın oaxaca eyaleti'nde öğretmenlerin ve halk meclislerinin yürüttüğü mücadeleyi dünyaya duyurmak isterken kurşunla öldürülen new york indymedia muhabiri ve belgeselci brad will istanbul'da anıldı.

  ayrıca, uluslararası sınır tanımayan gazeteciler (rsf) örgütü, 7 ekim'de moskova'daki evinin girişinde öldürülen anna politkovskaya'nın katillerinin bulunması için düzenlediği imza kampanyasında 6 için imza topladı.

  yargıç baltasar garzón da destek verdi

  imza kampanyasıyla "novaya gazeta" (yeni gazete) muhabiri politkovskaya'yı öldürenlerin bulunması için uluslararası bir araştırma komisyonu kurulması talep ediliyor. kampanyaya şimdiye kadar 2 bini dünyaca tanınmış kişiler olmak üzere 6 bin kişi imza verdi.

  kampanyaya destek verenler arasında medya sunucuları patrick poivre d'arvor, christine ockrent, juan luis cebrian, yargıçlar baltasar garzón, carla del ponte, siyasiler bernard kouchner, bronislaw geremek, daniel cohn-bendit, eski muhalifler elena bonner-sakharov, vladimir boukovski, filozoflar andré glucksmann, bernard-henri lévy, andré comte-sponville, yazarlar fernando arrabal, ismaïl kadaré, margaret atwood ve araştırmacılar marie mendras ve nicole bacharan da bulunuyor.

  "justice for anna politkovskaya!" başlıklı kampanyaya destek vermek için tıklayınız.

  brad will cinayetine istanbul'da protesto

  27 ekim'de brad will'in öldürülmesini protesto etmek ve oaxaca halkıyla dayanışmak için istanbul indymedia gönüllülerin yaptığı bir çağrıyla istanbul'da bir basın açıklaması düzenlendi.

  brad will'in öldürülmesi ve oaxaca'da süren "devlet destekli şiddeti" protesto etmek için bugün (2 kasım) meksika konsolosluğu önünde yapılan basın açıklamasında, cinayetten meksika hükümeti ve onun faaliyete soktuğu ifade edilen paramiliter güçleri sorumlu tutuldu.

  "indymedia" ve "ya basta" pankartlarının açıldığı basın açıklamasına indymedia gönüllüleri dışında otonoma, anarşist blok ve anarşist komünist inisiyatif de destek verdi.
  indymedia adına okunan basın açıklamasının ardından sloganları eşliğinde basın açıklamasına katılanlar konsolosluğu yumurta yağmuruna tuttu.

  basın açıklamasının ardından olay yerinde bulunan polislerin katılanların düşüncelerini öğrenmek için basın açıklamasına katılanlardan bir kişiyi karakola davet ettikleri, davetin bu grupça reddedildiği bildirildi. (eö)

  http://www.bianet.org/2006/11/03/87313.htm
 • "justice for anna politkovskaya!" başlıklı kampanyaya destek vermek için tıklayınız.

  http://www.rsf.org/article.php3?id_article=19163