• ne kadar kızıp kavga etseniz bile içinizdeki sıcaklığın kaybolmadığı, sizi karşılıksız seven, bütün kaprislerinizi çeken, her daim nazınızın geçtiği, size bir şey olduğunda üzerinize titreyen süper canlı.

keşke kafa yapılarımız da biraz uyuşsaydı da bu kadar çatışmasaydık *
  • tamam canım annem cicim annem bir tanedir kendisi ama kadının gözüne bir türlü giremiyoruz anasını satıyım. pratiklik, beceriklilik, bazı ev işleri türünde işlerin elime yakışmaması, kazuletlik gibi sıfatlarım yüzünden kızıyor. ben de diyorum anne, kırk yaşına gelmişim, anne de olmuşum ve hala aynıysam şu beklenti işini bi hallet allesen. kendi kafanda bitir şunu da ben de rahatlayayım sen de rahatla.( gerçi ben her türlü rahatım:) canım annem her şeyi desin asla alınmam)
  • huzur.
  • vatan, ev, tarla, bitmeyen sevgi, sırtını dayandığin duvar, gölgesine sığındığın ulu ağaç, bir tencere en sevdiğin yemek, zor kararlara pusula, çıkmaz yollara rehber, karanliklara ışık, eve bereket, zihne ilham, yanlışlara huzursuzluk, geleneklere maya, doğuran, besleyen, yeşerten, isyan edilen , dediğine gelinen ve daha bir sürü şey...
  • normal koşullar da doğan her kız çocuğu anne adayıdır.annelik içgüdüsü ise daha doğuştandır neredeyse. merhameti, vicdanı,duygusal zekası karşı cinsine oranla hep daha öndedir.anneliği bu güdü ile gelişir,hazırlar kendini adeta anne olmaya.doğurduktan sonra da hayatta ki yegane önceliği anneliği olur daima.o noktada da diğer varolan olumsuz duyguları törpülenir, kuvvetlenir bu önceliği doğrultusun da.sabırlıdır, şevkatlidir,endişelidir.hayatı daha doğru sorgular.benim annem hep"ömrünün bir saniyesi için canımı veririm" dediğin de, hayatta ki gerçek sevgiyi,koşulsuz verebilen tek kadının(insanın) "anne" olduğunu anlarım her defasın da.anne olmak kolaysa eğer,can anne olabilmek çok başka bir şey.
  • her “yoruldum” dediğimde aklıma gelen kutsal varlık.

yorulduğumu düşündüğümde annemin fedakarlıkları, bir kere yoruldum dememesi aklıma gelir, utanırım, başka şey düşünürüm.
  • ya böyle en kötü, en içinden çıkılamadık, en ağlamaklı anında gider sarılırsın ya .böyle kokusunu koklarsın, doya doya içine çekersin ferahlık gelir ya içine. işte annem budur yani.
    eksikliğini allah kimseye yaşatmasın*
    *gerçekten anne olabilenler için geçerli
  • ‘anne’ kelimesi ibranice, tarihteki ilk ‘anne’ joachim ve meryem’in annelerinin ismi haliyle hz. isa’nın anneannesi. ‘lütuf’, ‘zarif’, ‘sevgi dolu’ anlamlarına geliyor.
  • “annemin öldüğünü teyzemden
    bir tabak daha patates kızartması istemeye utanınca anladım.”

hatırlayanlar olacaktır bu cümleyi kuran adamı. her izlediğimde gözlerim doluyor annesizlik zor be. allah ayırmasın.
  • 20 yıldan sonra tek bir telefonuyla insanı intihar eşiğine getiren kişi...
    hiç beklemediğim anda telefonun karşısında olan kişi ve ben kimle konuştuğumu ağlamaya başlamasıyla anladım!

napıyorsun sorusun sevabı “aynıydı”
    oysa onun haberi yokken kaç kere intihar ettim, bittim, tükendim, güldüm hiç birinden haberi yoktu ve şimdi vicdanını rahatlatma derdinde bense intihar etsem babama kim bakacak derdindeyim...
    neden aradın be kadın oysa her yaptığını unuttum sanıyordum...
    ve ben senin yüzünden hayvanları bile kıskanır olmuştum.
hesabın var mı? giriş yap