• polonya asıllı tarih profesörü ve araştırmacı gazeteci (washington post). pulitzer ödülü aldığı gulag: a history kitabından bölümler okuyarak tanışmıştım kendisiyle. kitabın tamamını okuma isteğim ise ancak birkaç yıl sonra sscb hakkında daha fazla ilgilenmeye başlayıp, yeterince karşıt propaganda içeren kaynakları okumadığımı fark etmemle oluştu. yazarın geçmişini de değerlendirerek, okurken bunun bilinciyle ilerlemek gerekse de ilgilenen herkesin okuması gerektiği kanaatindeyim. gulag hakkında yazılmış önemli kaynaklardan biri.

  şimdi de son çıkan kitabı twilight of democracy: the seductive lure of authoritarianism ile yeniden buluştuk. günümüzde avrupa'dan abd'ye dünyada gittikçe otoriterleşen rejimleri ve eğilimleri insanların kurduğu çıkar ağları üzerinden açıklıyor. farklı bir tez ya da bakış açısı sunmamakla birlikte hem günümüzde farklı ülkelerden hem de geçmişten sunduğu örneklerle yalın ve akıcı bir kitap olmuş.
 • the bad guys are winning - 15.11.2021
  aydınların ihânetine güzel bir örnek. güçlerini küresel sermâyenin uzantısı olan amerikan ve dolayısıyla batı emperyalizminin çıkarları için kalemşörlük ve etki ajanlığı adına kullanıyorlar. öte yandan, ortaya çıkan mâlzeme de, bir o kadar yavan ve entelektüellikten uzak ki... hiç doğru şeylerden bahsetmiyor değiller, yalnızca doğruları kendi çıkarları için silâh olarak kullanıyorlar. buna gerçeğin l noktası deniyor, yâni hedef saptırmak. (bkz: manufacturing consent/#82447459)

  emperyalizm a.ş., ilk başta besleyip büyüttükleri memurlarının yarattığı otokrasi a.ş.'ne karşı, hepsi bu. halkların, insanların refâhını ve mutluluğunu düşünen hiç kimse yok. bütün bu medya organları da çıkar savaşlarından başka bir şeye hizmet etmiyorlar. yaşamaya değer bir dünyâ bırakmadılar, bu yüzden.
 • red famine* isimli kitabı ukrayna'yı, özellikle de günümüz rusya'sının gözünden ukrayna'yı anlamak için okunabilecek en güzel kitaplardan biridir.

  (bkz: holodomor)
 • tehlikeli bir sii aay eyy ajanı. yazdığı kitaplar ve makaleler abd’yi ilgilendirmeyen bağımsız konularda gibi görünse bile amerikan çıkarlarını ve tarihini aklaması bir numaralı önceliği olduğundan gerçek bilgilerin yanında taraflı ve propaganda içeriklidir.

  nordstream gaz hattını sabote eden amerikalılara bu iş için teşekkür eden polonyalı milletvekili kocası tepkilerden sonra twitini silmişti. “kocanız neden böyle bir twit attı ve sonra neden sildi?” diye soran gence pişkince “şeke yepmişti” diyebilen bir çar. bu arada bu sabotajın neredeyse hiç konuşulmaması ve mağdur olan ülkelerin bile olayın üzerini örtmesi applebaum’un da direklerinden biri olduğu medya ağının gücünü gösterir.

  şurada iyi sorgulanmış ama utanmış ya da sıkılmış mıdır, sanmam. keşke şu genç gibileri çoğalsa amerika’da:

  https://mobile.twitter.com/…tus/1631747815243227136
hesabın var mı? giriş yap