şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir solukta bitirdiğim ve kesinlikle bir derdi olan yalçın tosun kitabı. edinmeli, okumalı.

  --- spoiler ---

  "sanki biliyordu bugün döneceğimi, en sevmediğim yemeği yapmış. ben gelirim diye belki her gün kereviz pişirmiştir bu kadın, ondan beklenir."

  --- spoiler

  http://www.radikal.com.tr/…27.11.2009&categoryid=40
 • ilk öykü aterina kitaba mıhlıyor sizi adeta, diğer öyküleri de bir solukta okumak, yutmak istiyorsunuz. dolayısıyla okuma zevkini sürdürmek ve merakı ayakta tutmak için en başa konmuş gibi geldi bana. söylendiği gibi "cezbedici unsurlar"ı var bu öykünün. favorilerimden olan ölüler uzar döne döne okunacak bir hikaye, bazı cümleleri beynimde yankılanıyor hala.
  çok yakıcı bir kitap olmuş, can acıtıyor. bir ilk kitap olmaktan çok öte.. borçlar hukuku derslerimizin tatlı sert hocasının on parmağında on marifet bir edebiyatçı çıkması da insanı gururlandırıyor, insana gaz veriyor tabiri caizse. eh artık bir de roman bekliyoruz hocamızdan.
 • son dönem öykücülerinden yalçın tosun'un son zamanlarda adından çok söz ettiren ve daha da ettireceğe benzeyen kitabı.

  http://www.stargazete.com/…ulukler-haber-236993.htm
  http://www.porttakal.com/…ilir-gecmisle-680444.html
 • cemil kavukçu'nun hakkında "yazarın bu kitapla türk öykücülüğünde yeni bir kanal açtığını düşünüyorum." diye bahsettiği kitap. zaten o beğendiyse vardır bir şey demiştim ama okurken evin içinde reklamını yapacağımı da düşünmemiştim. gittim kitaplığımda "bayıldığım kitaplar" rafına koydum, geldim.
 • içindeki öyküleri çok iyi biçimde tanımlayan bir ada sahip öykü kitabı. yalçın tosun'un ilk öykü kitabı aynı zamanda. şimdiden adı oldukça ses getiren bu kitabın, yıllandıkça daha bir kıymete bineceğini düşünüyorum.
 • bakirkoy-taksim dolmus hattinda bana eslik etsin, kalin kitap alip kendime yuk etmemeyeyim, ince kitaplar tasiyayim dedigim bir zamanda kesfettigim bir kitap.. kitabin yazari yalcin tosun ayni zamanda hukukcuymus..

  http://www.ykykultur.com.tr/kitap/?id=2134

  --- alinti ---
  bir ilk kitap... olgun bir dille, dipdiri öyküler kotarıyor yalçın tosun. insana, dünyaya, çevresine, dahası kendi içine eğilip bakma gözü pekliğini gösterirken dostluğu, sevgiyi, mutluluk arayışını da hüzünle dillendiriyor. dile gelmeyen, onun kaleminde incelikli bir kurguyla, alttan alta duyuruluyor.
  bu kitabı, yeni öykücülüğümüze hatırı sayılır bir katkı olarak da görüp okumalı.
  kamyonetin bıraktığı toz dumanı çöküp her şey eski haline büründüğünde, hâlâ yolun başında duran iki küçük çocuğun ceplerinden, unutmabeni çiçeklerinden örülmüş birbirinden habersiz iki kolye sahibini bulamamanın verdiği hüzünle öylece sarkıyor.
  --- alinti ---
 • biz ki yaralarımızı, acılarımızı herşeyden çok benimsedik; biz ki en çok onları koyduk yaşanmışlık hanesine; biz ki katillerimize aşık olduk ve ölüme defalarca koşarak gittik ve kanıksadık ölümü ve sonra aydık yolun nihayet başında olduğumuza; biz ki rengarenk kocaman bir çöplükte en gizli kalmış acımızı eliyle koymuş gibi buluveren şarkıları, şiirleri ve de şairleri kondurduk gönlümüzün orta yerine; bu kitabı da gecenin bir köründe öyle sevdik. kimsecikler görmedi.
 • son öykü unutmabeni çiçekleri ile okuyucuyu paramparça eden kitap. yalçın tosun bu son öyküleriyle mahvediyor beni. bir başkası için: (bkz: madam marini’nin tamamlanmış bir resmi)
 • yeni kuşak edebiyatımızın başarılı öykücülerinden yalçın tosun'un yapı kredi'den çıkan ilk öykü kitabı. rafta görünce ismi çarptı beni önce. hemen aldım. adı yüzünden içinden keskin ve acı öyküler çıkacağını tahmin etmiştim ama bu kadar da beklemiyordum. hepsi çok güzel yazılmış öyküler. zaten 2011 notre dame de sion edebiyat ödülünü almış. aileler ve geçmişten gelen yaralar üzerine bir tür ağıt denebilir bu öyküler için. bu yüzden karanlık bir yerde duruyor. bir alıntı; ''kimseye, kendine bile tüm hayatını anlatmamalı insan. çünkü bu kötülüğü hiç kimse hak etmiyor.''