• bizim sülalede ters tepmiştir. yıllarca neredeyse bedavaya okuyan, girdiği her ortak sınavda hedefini tutturan, 22 yaşında işe başlayan ben it muamelesi görmekteyken özel bir üniversitede baba bursuyla mühendislik okuyan kardeşimin (6 yıl oldu gireli, bu sene bitireceğini iddia ediyor) arabası daha hazırlık sınıfının ilk gününden hazırdı. severim dallamayı o ayrı mesele, kardeşim lan.
  • başarılıya endeksli bir toplumda yaşadığını bilmeyen yazarın varlığını öğrenmiş olduk.

bu sadece türk tipi aileler özgü değildir; dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir meslekte başarılı birey çevresi tarafından daha çok ilgi görür.
  • kafası biraz daha farklı çalışan çocuğun fark etmesi gereken üzücü gerçek aslında.

şimdi istisnaları bir kenara bırakırsak anne babalar çocuklarını her türlü severler. kimisi sevgisini gösteremez, kimisi yanlış gösterir ama bir şekilde sevgi beslerler.
    bu doğanın insanlara verdiği bir çeşit iç güdüdür.
    çok ekstrem koşullar olmadığı sürece bu değişmeyecektir.

kendinize şu soruyu sormalısınız; bugün başarılı bir birey olmasaydım ben yine sevilecek miydim?
    yüksek ihtimal bunun cevabı evet olacaktır. sevgi hep vardır sadece şekil değiştirir sebepleri çeşitlenir.

bu durumda başarılı olan çocuğun sorması gereken asıl soru bence şu olmalıdır; beni daha farklı sevmelerine sebep olan şey ne?
    (burada daha çok yerine daha farklı tamlamasını kullanıyorum.)

işte burada aslında sadece ebeveyn-çocuk ilişkisinin dışında tüm insan ilişkilerin en büyük soru işareti ortaya çıkıyor.

insanlar hakkında, insanlar genellikle etiketler üzerinden fikir sahibi oluyorlar.
    etiketin ortaya çıkardığı yargı ise insanın varoluşsal özüne zarar veriyor.
    etiketler kaldırıldığı zaman geriye ne kalıyor? asıl sorgulanması gereken mesele bu.
    sırf daha başarılı olduğu için daha farklı muamele gören evlat için hayatı boyunca her zaman kafasında yer eden bir soru işareti kalmak zorundadır.

birey olmak biraz da burada başlıyor sanırım.
    insanın kendisinin dışına çıkardığı etiketleri kendi olma özelliğine, kendi varlığına, özüne, birey olma ruhuna zarar veriyor.
  • gerçektir. dört kardeşiz ama evin yıldızı akademisyen olan ablamdır.
    anne babalar evlatlarını ayırır bu gerçeği kabul edin.
  • bir baba olarak katilmadigim tespit. başarısız olana karşı daha bir zaafim olur çünkü sebebi benimdir çocuk değildir.
  • her insanın yaptığı gibi başarı olanın daha fazla sevilmesi durumudur. anne babalar da insandır neticede çok da saapmamak lazım
  • imkan yoktur, anne baba olsanız anlarsınız.

iki çocuk sevgi anlamında birbirlerinin önlerine geçemezler aileleri gözünde.
  • çok çocuklu ailelerde ana-babanın mutlaka bir prensi-prensesi vardır... diğeri maraba muamelesi görür... evin ayak işleri hep bu garibana yaptırılır... dahası şamar oğlanıdır, en çok fırçayı yiyendir... "sen bilmezsin!.." "sen beceremezsin!.." "bir işi de doğru dürüst yapsan bari!.." "adam olacağın yok senin..." "kime çektin bilmem..." "bak abine-ablana sana benziyorlar mı?.." en çok işittiği sözlerdir...
    ne yapsın?
    o da zaten 2.sınıf evlat olduğunu sineye çekmiştir.
    eli ayağına dolaşır, daha da sakarlaşır; özgüveni bölük pörçüktür, ailesine kendini kanıtlamak için hayaller kurar, fırsat kollar ama o olanağı bir türlü elde edemez...
    ya içine kapanık, ya da saldırgan bir tip olur çıkar... i
    çten içe evden uzaklaştıkça uzaklaşır, yalnızlaşırbu yüzden arkadaşlarına gereğinden daha fazla önem vermeye başlar...
    derken böyle böyle yıllar geçer...
    anababa yaşlanır, bakıma muhtaç hale gelir...
    prens-prenses ortalıkta yokturlar...
    çeşitli mazeretlerle yaşlı anababayla ilgilenmekten kaçarlar...
    sonuçta o anababa 2.sınıf evladın eline kalır...
    çünkü her ailede bir eşek vardır...
    bu eşek genel olarak 2.sınıf evlatlar içinden çıkar...
    yalan mı?
    yalan diyen çevresine baksın...
  • alakası yok.ailem başarımda nasıl arkamda durduysa başarısızlığımda da aynı şekilde destek oldu.iyisiyle kötüsüyle bugünlere geldiysem en büyük pay aileme ait.
  • annem genelde komşu kızları yada kuzenlerimi sevdi kardeşimle çok yaş farkı var aramda kıyas edilemez o sebeple
hesabın var mı? giriş yap