şükela:  tümü | bugün
 • 13 yasindayken has broadway yildizlari arasina giren, twenty mule team ile hollywood'a transfer olan, 1950'lerde iyi huylu aile kizi rollerinin vazgecilmez oyuncusu. en akilda kalici performansini all about eve filminde gostermistir.
 • steinbeck'in east of eden'ının televizyon uyarlamasında faye rolünü oynamıştır. love boat'da da konuk oyunculuk yaptığı bir bölüm vardı. uzun ve hareketli bir kariyeri olmuş, 60 küsür filmde (içlerinde diziler de var) boy göstermiştir. 1985 yılında 62 yaşındayken vefat etmiştir.
  all about eve'deki eve harrington rolü yüzündendir belki kendisi bende sinir zıplamasına yol açan aktristlerden biridir. asla sevimli bulamadığım, gıcıklıkta ve iticilikte birinci doris day ile aynı kulvardadır bende.
 • 1956 yapımı the ten commandments filminde nefertari karakterini canlandırmış aktris.
 • 1946 yapımı the razor's edge filmindeki rolüyle oscar'da en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü almış kadın oyuncu. fakat benim zatını tanıdığım rolleri, 1950 çıkışlı all about eve ve 1956 çıkışlı the ten commandments filmlerindeki rolleridir.

  the ten commandments filminde mısır prensesi nefertari* rolünü canlandırmıştır -ki burada güzelliğiyle anılan tarihi şahsiyetin bu kadına cuk diye oturduğunu söylemeden edemeyeceğim. aşıkken tapılası olan, nefret doluyken şeytana dönüşen bir kadını hakkıyla oynamıştır.

  marilyn monroe'nun da oynadığı all about eve'de ise oscar'a aday olan bu kadıncağız, başrolü gayet iyi taşıyıp filmi çok güzel taşımıştır. izlenesi filmdir zira imdb top 250'de 113. sıradadır.
 • (bkz: #82265260)