şükela:  tümü | bugün
 • karayiplerin en unlu iki kadin korsanindan biri (digeri: mary read). genc yasta evlendirilen anne, sonraki gunlerde kocasini birakip jack rackham adli sevgilisiyle kacarak bir gemi almis ve korsanliga baslamistir. 1720 de jameika hukumeti tarafindan enselendiginde hamile oldugundan saliverilmistir. ayni olayda tutuklanan (ancak hamile olmasi mumkun olmadigi icin saliverilmeyen) sevgilisi jack rackham'a asilmadan once ettigi laf anne'in kisiligini gozler onune serer: "eger bir erkek gibi savassaydin, bir kopek gibi asilmazdin!"
 • bir avukatın gayrı meşru çocuğu olarak irlanda'nın cork şehrinde doğan kadın korsan. annesi hapse girdikten sonra babası yanında yaşamasını istemiş ve bir skandalı önlemek için onu oğlan çocuğu gibi giydirip avukat kâtibi olarak yetiştiriyormuş numarası yapmıştır. anne bonny daha sonra babası istemese de parasız pulsuz bir gemiciyle evlenmiştir.

  1719 yılında kocasını terk etmiş ve erkek kılığında yeni sevgilisi john rackam'ın (calico jack) mürettebatına katılmıştır. bir söylentiye göre, en az bonny kadar ünlü olan bir diğer kadın korsan mary read de erkek kıyafetleriyle aynı mürettebata katıldığında, bonny onu çok çekici bulmuş ve kadın olduğunu mary read'e açıklamıştır. buna karşılık mary read de kadın olduğunu açıklamış ve bonny'i büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır.

  anne bonny, yakalanıp mary read ile birlikte jamaika'daki providence adası'nda mahkemeye çıkmadan önceki iki yıl boyunca calico jack'in mürettebatının etkin bir üyesi olarak korsanlık yapmıştır.
 • assasin's creed black flag teki irlandalı karakter. ya o değil aşık oldum kadına. abi kadın öyle güzel şarkı söylediki aklım gitti.hem kızıl saçlı hem güzel hem sesi (!) ya nasıl birşeysin sen neden bunlar hep oyunlarda gerçekte yok dedirtti.hani yat dizine deki bana şarkı söyle söylesin great ınaguada hamakta uzanalım uyuyalım falan aman ya ne hayal kurdurdu
 • (bkz: sarah greene)
 • irlandalı meşhur dişi korsan. 1782 yılında itü kurulduktan 9 sene sonra abd de ölmüştür.
  karliene isimli sanatçının da çok güzel bir şarkısı vardır anne bonny üzerine ve aynı ismi taşıyan. kadınsı irlandalı vokalinin harikalar yarattığı şarkının sonunda drunken sailor duyulur.