şükela:  tümü | bugün
 • karayiplerin en unlu iki kadin korsanindan biri (digeri: mary read). genc yasta evlendirilen anne, sonraki gunlerde kocasini birakip jack rackham adli sevgilisiyle kacarak bir gemi almis ve korsanliga baslamistir. 1720 de jameika hukumeti tarafindan enselendiginde hamile oldugundan saliverilmistir. ayni olayda tutuklanan (ancak hamile olmasi mumkun olmadigi icin saliverilmeyen) sevgilisi jack rackham'a asilmadan once ettigi laf anne'in kisiligini gozler onune serer: "eger bir erkek gibi savassaydin, bir kopek gibi asilmazdin!"
 • bir avukatın gayrı meşru çocuğu olarak irlanda'nın cork şehrinde doğan kadın korsan. annesi hapse girdikten sonra babası yanında yaşamasını istemiş ve bir skandalı önlemek için onu oğlan çocuğu gibi giydirip avukat kâtibi olarak yetiştiriyormuş numarası yapmıştır. anne bonny daha sonra babası istemese de parasız pulsuz bir gemiciyle evlenmiştir.

  1719 yılında kocasını terk etmiş ve erkek kılığında yeni sevgilisi john rackam'ın (calico jack) mürettebatına katılmıştır. bir söylentiye göre, en az bonny kadar ünlü olan bir diğer kadın korsan mary read de erkek kıyafetleriyle aynı mürettebata katıldığında, bonny onu çok çekici bulmuş ve kadın olduğunu mary read'e açıklamıştır. buna karşılık mary read de kadın olduğunu açıklamış ve bonny'i büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır.

  anne bonny, yakalanıp mary read ile birlikte jamaika'daki providence adası'nda mahkemeye çıkmadan önceki iki yıl boyunca calico jack'in mürettebatının etkin bir üyesi olarak korsanlık yapmıştır.
 • assasin's creed black flag teki irlandalı karakter. ya o değil aşık oldum kadına. abi kadın öyle güzel şarkı söylediki aklım gitti.hem kızıl saçlı hem güzel hem sesi (!) ya nasıl birşeysin sen neden bunlar hep oyunlarda gerçekte yok dedirtti.hani yat dizine deki bana şarkı söyle söylesin great ınaguada hamakta uzanalım uyuyalım falan aman ya ne hayal kurdurdu
 • (bkz: sarah greene)
 • irlandalı meşhur dişi korsan. 1782 yılında itü kurulduktan 9 sene sonra abd de ölmüştür.
  karliene isimli sanatçının da çok güzel bir şarkısı vardır anne bonny üzerine ve aynı ismi taşıyan. kadınsı irlandalı vokalinin harikalar yarattığı şarkının sonunda drunken sailor duyulur.
 • karayiplerin en ünlü ve en korkulan kadın korsanlarından birisi. kendisi başka bir kadın korsan mary read ile birlikte denizlerde en çok korkulan kadın korsanlardandır.

  kendisinin doğum ve ölüm tarihi kesin değildir ancak 1690'lı yılların sonlarında doğduğu ve 1780'li yılların başlarında öldüğü düşünülür.

  anne, irlandalı bir avukat olan william cormac'ın gayrimeşru çocuğu olarak dünyaya gelmişti ve babasının evinde hizmetçi olarak çalışmaktaydı. anne'in durumunun ortaya çıkmasının üzerine william cormac önce eşinden ayrıldı, daha sonra birçok müşterisini kaybederek başka bir yere yerleşmek durumunda kaldı. anne 13 yaşındayken annesini hastalıktan dolayı kaybetti.

  babası anne'i kasabadaki bir adamla evlendirmek istediyse de anne bu evliliği kabul etmedi. 1718 yılında john bonny isimli bir denizciyle evlenen anne, evliliğinin ardından kocasıyla birlikte bahamalar'daki bir adaya gitti ve kocası burada hükümet adına muhbir olarak çalışmaya başladı. bunun üzerine anne, evliliği bozarak denizlere açılmaya karar verdi ve burada calico jack ile tanıştı. calico jack, ayrılık için anne'in kocasına para vermeyi teklif ettiyse de kocası john bonny bu parayı kabul etmedi.

  1720 ağustosunda anne bonny kocasını terk ederek calico jack'in nassau limanından william isimli gemiyi kaçırmasına yardım etti. nassau limanı, o sıradalar anne'in eski kocası john bonny'nin gözetiminde bulunmaktaydı. calico jack ve anne, gemiyi kaçırmalarının ardından birkaç kişiyi daha mürettebata katarak jamaika sahillerinde ticaret gemilerini yağmalayarak korsanlık yapmaya başladılar. o dönemlerde denizciler gemide kadın bulunmasının kötü şans getireceğine inanırlardı. bu sebeple gemideki birçok mürettebat anne'in gemiden gitmesini istediyse de calico jack, anne'i savunarak gemisinde tutmuştu. ancak başka bir gemiyi yağmalayacakları zaman anne erkek kılığına girerek doğrudan çatışmalara katılırdı. aynı gemide birlikte korsanlık yaptıkları diğer kadın mary read ile ne zaman tanıştıklarına dair kesin bir bilgi yoktur. bazıları mary read'in, gemiyi ilk kaçıran ekibin arasında olduğunu, bazıları ise yağmaladıkları bir ticaret gemisinden sıyrılarak calico'nun ekibine katıldığını söyler.

  calico jack'in korsanlık faaliyetleri fazla sürmeden yakalanması için emir verilmişti. 15 kasım 1720 tarihinde calico jack ve mürettebatı jamaika yakınlarında yakalanmış ve gemideki korsanlar yargılanmak üzere o dönemler ispanyol egemenliği altındaki bir jamaika şehrinde getirilmişti. calico jack ve diğer bütün erkek korsanlar suçlu bulunarak hemen idama mahkum edilmişlerdi. anne ve mary ise suçlu bulunmalarına ve idam cezasına çarptırılmalarına rağmen ikisi de hamile olduklarını söyleyerek idam cezalarının ertelenmesini talep ettiler. mary read hapiste ölürken, anne bonny ise serbest kalmıştı. bazıları hapisten kaçtığını, bazıları ise babasının sayesinde hapisten kurtulduğunu düşünüyordu.

  yaygın inanılışa göre anne bonny serbest kaldıktan sonra evlendiği yere geri dönerek çocuk sahibi olmuş ve sıradan bir hayat yaşamıştır. ancak bazıları ise anne'in başka bir kimlik altında tekrar korsanlık faaliyetlerine başladığını düşünmektedir.