şükela:  tümü | bugün
 • charles darwin'in henüz 10 yaşında iken hastalık nedeniyle ölen küçük prensesi. buruk

  tarihçi deborah heiligman'a göre bu kayıp, darwin'i o kadar etkilemiş ki üzerinde çalıştığı teoriler ve din konusundaki şüpheleri iyice ivme kazanmış; biyografi yazarı lyanda haupt da zaten minik annie'ciğin yokluğunun ''on the origin of species'' adlı eserinde nasıl yoğun bir iz bıraktığını söylemekte.

  örneğin, kitabın son sayfasında kızının ölümüyle yüzleştiği satırlar özetle şöyle:

  darwin, okuyucusunu bir ormana götürür; kuşların cıvıldadığı, ağaçlarla dolu yemyeşil, yaşayan, nefes alıp veren bir orman. öyleki her gün karşılaştığımız kelebekler ve çiçeklerle dolu, günlük yaşamımızın bir parçası gibidir; belki de hiç farkına bile varamadığımız güzelliklerinin...ancak tüm bu güzel şeyler, ölümle nihayet bulacak ve sonra tekrar, yeni baştan bir devri daim başlayacaktır doğanın içinde. kendi tabiriyle "we now call the existential dilemma".

  kaynak
 • charles ve emma darwin'in en büyük kızları annie, 10 yaşında 1851 senesinde hastalığı sebebiyle vefat eder. emma darwin beşinci oğulları horace'a hamiledir ve charles darwin, annie'yi malvern'e hidroterapist dr. gully'e götürdüğünde onlara eşlik edememiştir .

  darwin kızının ölümünden hemen bir hafta sonra bildirisini yazmış ve annie'nin küçük kız kardeşi henrietta'nın ablasının ölümüne gösterdiği reaksiyonlarla ilgili emma darwin son derece dokunaklı notlar tutmuştur.

  http://www.npr.org/…ory/story.php?storyid=100597929