şükela:  tümü | bugün
 • nazi isgali altindaki amsterdam'da ailesi ile birlikte iki yil boyunca bir ofisin tavanarasinda saklanan ve bu esnada ergenlik sorunlarini da yansitabilecegi bir gunluk tutmayi akil eden ve dolayisiyla bir nazi kampinda olumunden sonra ticari basariyi yakalamis olan bir yahudi genc kizi
 • anne frank 12 haziran 1929'da yahudi bir anne babanın cocugu olarak frankfurt am main'da dogmustur.1933'te nazilerden kacarak ailesiyle birlikte amsterdam'a gelir. nazi askerlerinin 1940'ta hollanda'ya saldırıp işgal etmelerinden, ayrıca 1942'de yahudi halkı icin agır yaptırımların uygulanmaya baslamasından sonra, frank ailesi dostlarıyla birlikte amsterdam'ın prinsengracht semtinde bir arka eve saklanırlar. bu insanlar agustos 1944'de naziler tarafından tutuklanıp auschschwitz'e götürülürler. anne frank mart 1945'te bergen-belsen'de ölür ve ölüm tarihi belli değildir.ölümünden sonra 12 haziran 1942'den 1 agustos 1944'e kadar tuttugu anı defteri kitap haline getirildi. ayrıca ekim ayı içersinde schneidertempel sanat merkezinde anne frank'ın günümüz için bir tarih adlı sergisi bulunuyordu. sergide çok sayıda resim ve yaklaşık bir saatlik bir film gosterimi vardı tum resimler hollandadaki gercek evden getirilmiş ve altındaki yazılar turkceye cevirilerek panolara konmuş.
 • anne frank'in 1945 martinda, (savasin bitiminden iki ay önce) bergen-belsen toplama kampinda öldügü bilinmektedir. ailesinden sadece babasi hayatta kalabilmis ve anne frank'in "hatira defteri"nin yanisira sekiz hikayesini toplayan "hikayeler" kitabini yayinlamistir. anne frank ve ailesinin barinaklarindaki ve toplama kamplarindaki hayatlari nazilerin barbarliginin ve kurbanlarinin acizliginin bir sembolu olmustur. (ve sözlükte bazi basliklarin teenager esprilerinden muaf tutulmasi gerektigini de hatirlatmaktadir hepimize...)
 • ne olursa olsun insanlarin kalben iyi varliklar olduguna inanan (people are good at heart) biri.
 • tanışılan ilk günce veya günlük yazarı.
 • amsterdam da ibret-i alem olsun diye açılmış bir müzesi bulunan savaş kurbanı yahudi.
 • doğum günü tarihlerinin gün ve ay itibariyle oğlu daniel auster'la ortak olması(12haziran) baba paul auster tarafından hafif bir şaşkınlıkla karşılanan biri.
 • savas bitimi hayatta kalan baba , ölmüş kızının günlüklerini okur ve kızının bu günlükleri savas bitiminde kitap haline getirmek niyetinde olduğunu görür. bu isteğini hayata geçirmek için günlğkleri biraz düzenler , bazı zarar görebilecek isimler değişir günlükte.ve bu sekilde yayimlanır.
  artık günümüzde cıkan baskılarda sahte isimler yerine insanların gercek isimleri kullanılmakta.
 • supheci kisilerin ilk basta semitik propoganda dozu yuksek olabilir onyargisi ile bakabilecegi hatira defterinden kitaplastirilmis eserin yaraticisi. ancak okununca gorulecektir ki, aslinda nazi temerkuz kampi zulmunden kacmak icin eski calistiklari isyerinin uzerinde bulunan gizli bir eve siginan 2 ailenin basindan gecen olaylarin; surekli kapali ortamda saklanmak zorunda olmanin yarattigi psikolojik sorunlarin, depresyonlarin, yanlizligin bunalttigi ve bu bunalimdan kurtulmak icin kitty adini verdigi "arkadas gunluk" tutan frank ailesinin ufak kizi anne tarafindan ustaca kaleme alinmasindan olusan guzel bir eserdir. tabii anne'in ergenlik caginda olmasi ve icinde bulunduklari korkunc durumun etkileri ust uste binince (bkz: super pozisyon etkisi) anne'in kaleme aldigi dusunceler, yorumlar daha ilgi cekici, surukleyici ve degerli bir hal aliyor.
hesabın var mı? giriş yap