• 24 saattir hiçbir şey yiyemeyen, yediği her şeyi aynen geri iade eden bir bünyeyi yeniden hayata döndüren şeydir. her memleket dönüşü, itirazlarıma rağmen çantamın içine neden bir şeyler tıkıştırdıını daha iyi anlıyorum şimdi. güzel annem uykusunun en güzel yerindedir şimdi; 6 yıldır aynı evde, hatta aynı şehirde yaşamıyoruz ama bünyemin hafızası hala unutmamış ellerinin tadını. sağ olsun, var olsun.
  • annem ne kadar inkar etsede,iki farklı tarifle yapıldıgını düşündüğüm kektir.

1-ev halkına hitap eden anne keki tarifi;bozulma ihtimali yüksek 3 yumurta,3gün önce açılmış tüketilmemiş süt ve ya ekşimiş yogurt, gecen hafta yapılan bir pogacanın içine konduktan sonra geri kalan yarım paket kabartma tozu,''pilava cok gelir'' düşüncesiyle pilav tenceresinden geri alınmış 3-4 kaşık kadar yağ,kekin yapım aşamasında dolapta o an göze çarpan şekerlenmiş reçel çeşitleri ve nihayetinde bir paket vanilya.

2-ev halkı dışında herkese hitap eden anne keki tarifi;en tazesinden 3yumurta,ilk defa keke konma amaclı acılan süt va ya yogurt,bütün bir paket kabartma tozu(ya kabarmazsa düşüncesiyle hatta 2 paket),hiç bir tencereyle münasebete girmemiş yag,taze meyveler,abartılı ceviz,fındık ve bir paket vanilya.

her iki tarifte tek ortak yönün bir paket vanilya olması sebebiyle midir nedir (anlamış degilim ama) annem tarafından kesinlikle aynı malzemelerin aynı ölcüde keke konulduguna dair bir iddialaşma hadisesi hep vardır.
    sonuc olarak,tarifi,malzemesi her ne olursa olsun o kadar güzel kokanı,o kadar lezzetli olanı hiç bir pastanede yoktur.anne ekonomisinin en güzel örnegidir,ellerine saglıktır.
  • çeşit çeşit kalıpların olmadığı bir zamanda alüminyum tepside yapılandır. biraz karbonat biraz tepsi kokardı.. belki biraz da yanık.
  • ne olduğu belli olmayan, sıksık değişebildiği gibi aylarca değişmeyen kektir. sizinde benimki gibi bir anneniz varsa, kek konusunda kafanız muhtemelen çok karışıktır. güzel bir kek tarif öğrenip hemen uygulamaya geçer ve bittiği anda yenisini defalarca yapar. sonra, o keki aylar hatta bazılarını yıllarca tekrar yapmaz. aralarından beğenilenleri tekrar istediğinizde "aa dur bak yeni birşey öğrendim onu yapayım" diyerek resmen sevdiğiniz keki diğer tatlar arasında asimile eder. sonuç olarak "hangi keki beğeniyosun onu yapayım" dediğinde hiçbirini hatırlayamazsınız ve güç bela "hee şu portakallı güzeldi onu yap" dersiniz o ise "sende hep aynı keki istiyorsun be oğlum, dur yeni bi tarif öğrendim bak onu yapayım ben sana" cevabını verir.

ama bak havuçu cevizli kek yapmış ne güzel gitti sütle gece gece. nankör olmamak lazım lan...
  • yaz annecim.

3 yumurta
    1 bardak toz seker
    1 bardak süt
    yarım bardak zeytinyağı
    1,5 bardak un
    (1 bardak çekilmiş ceviz)
    1 paket kabartma tozu
    1 paket vanilya
    limon kabuğu rendesi

düz tepside yapın hatta. iyice seksenler tadında olsun.
  • bütün annelerin farklı yaptığıdır. öğrenciyken sizi evine davet eden uzaktan akrabalar yahut arkadaş anneleri de size anne keki sunarlar ama farklıdır onlar. hepsi farklı anne kokar.
    annenin yanına gidildiğinde depo edilmelidir.
    (bkz: anladım ki hiç kimse sen değil)
  • "keşke hiç bitmese" diye azar azar yenilmek istenen ama afiyetten ötürü bir oturuşta tüketilen, özenli ellerin yaptığı kek.
  • annem yerli malı haftasında yapardı. o pastaların keklerin kısırların olduğu masada yiyilmeyen tek şey benim getirdiğim kekti.

görsel
  • kek kalıbında değil de tepside olur. üzerine ise bazen susam dökülerek pişer. anne keki güzeldir, lezzetlidir.
  • starbucks'in kepekli undan yaptigi tarcinli ve elmali kek. tabi hemen hicbir anne boyle kek yapmadigi icin o ismi nerden bulmuslar bilemem.
hesabın var mı? giriş yap