şükela:  tümü | bugün
 • bir rick wakeman parçası olması lazım doğru hatırlıyorsam.
 • ingiltere krali 8. henry'nin 6 karisindan 4uncusu.
 • 1540 yilinda ingiltere krali 8. henry ile evlenmistir. anne'in cirkin olduguna karar veren henry, yedi ay sonra onu da bosamistir.
 • sekizinci henry'nin çirkin bulduğu için boşadığı dördüncü eşidir. kral evliliği geçersiz kılmak istediğinde akıllılık edip ses çıkarmamış, henry de kendisine the king s sister unvanını vererek dünya ahiret bacımsın demiştir.
 • sekizinci henry'e, thomas cromwell tarafından, ispanyol ve fransızlara karşı, protestan müttefik toplamak amacıyla tavsiye edilmiştir.
  sekizinci henry, ispanyol-fransız dayanışmasından dolayı, kendine yandaş bulmak zorunda hissetmiş, ne kadar beğenmese de kraliçesi yapmıştır.
 • the tudors'da joss stone tarafından canlandırılmaktadır.
 • sekizinci henry'nin 6 eşinin aslında en akıllısıdır. kral gel deyince gelmiş, git deyince gitmiş, idam sehpahasıyla yüz göz olmamaya gayret etmiştir. gerçi kendisi cleves prensesi olduğu için muhtemelen vatana ihanet vb suçlarıyla idam edilmeye kalkılsa, cleves ve ingiltere arasında savaş çıkardı. ben çirkin olduğunu zannetmiyorum, muhtemelen güzel fakat biraz soğuktu. sekizinci henry'nin sevdiği eş tipi ise her zaman salonda kraliçe yatakta fahişe olabilen kadınlardı, zaten ingiltere'nin başına o dönem ne geldiyse, sekizinci henry'nin eşlerinin doymak bilmeyen ihtirasları yüzünden gelmiştir.
 • the tudors'daki kadarıyla söylüyorum;

  pişpirik oynamayı öğrenince pek işveli bir hatun oldu bu. demek ki kralın kalbine giden yol iskâmbilden geçiyor. gömmeli batak bilmeyene kraliçe demezler ingiltere'de. genç kızlarımız ayaklarını denk alsınlar.
 • sekizinci henry'nin dördüncü eşi. kendisi pek bilinmese de, aslında henry'nin zalimliğinden kurtulabilecek kadar akıllıydı; öldürülen eşlerden olmadı.

  peş peşe başarısız evlilikler yaşayan kral henry, bilindiği üzere anne boleyn'le evlenmek için roma katolik kilisesini karşısına almış ve reddetmişti.
  aragonlu catherine, anne boleyn ve sonraki eşi jane seymour ile evliliklerinin ardından, evliliğe sıcak bakmayan henry'ye, danışmanları, clevesli anne'i uygun gördü. bu evlilik, roma katolik kilisesine karşı henry'nin elini güçlendirecekti. üstelik clevesli anne'in babası, üçüncü john da (cleves dükü) roma katolik kilisesine karşı gelmekteyi.

  henry, bu evliliği onaylamadan önce clevesli anne'in bir portresini talep etti.
  (zaten bu entrynin yazılma sebebi de buradan sonrasıdır.)

  clevesli anne, hans holbein tarafından resmedildi: portrait of anne of cleves
  resim, henry'ye gönderildi. henry, clevesli anne'i beğendi ve derhal sarayına getirilmesini buyurdu. günler sonra saraya gelen clevesli anne ve henry karşılaştılar ve henry, clevesli anne'i beğenmedi! ancak evlilik o noktadan sonra geri döndürülemezdi. henry hemen boşanma sebepleri aradı ve buldu: aralarında gerçek bir evlilik gerçekleşmedi. clevesli anne hiç taç giymedi. yine de boşanmayı kabul ederek canını kurtardı. hatta kendisine "kralın kız kardeşi" ünvanı verildi ve refah içinde yaşamaya devam etti.

  henry, o günlerin ardından, hans holbein için sıklıkla: "yeteneksiz, sahtekar ressam, clevesli anne'i olduğundan güzel resmetmiş! beni kandırdılar!" demiş.

  ek olarak, clevesli anne'in aslında güzel olduğunu, sorunun, gönülsüzlüğüyle henry'de olduğunu yazan kayıtlar da var... böyleyken böyle...