şükela:  tümü | bugün
  • temizliğe başlayan annenin ulaştığı her yeni lekeyle birlikte bir zılgıt atmasının sonucu.

nedendir bilmem bugüne dek bir ferhat göçer'in kulaklığından, bir de annem temizliğe başladığında ürperdim, tüylerim diken diken oldu. köpek de kovaladı, çağlaya dalarken de yakalandım halbuse. ama bunlar kadar korkutamadılar.

annelerin default bi' özelliği olsa gerek temizlik esnasında asabiyet katsayılarının, enflasyon artış oranına bok yedirircesine hızlı artması. böyle olmayanı anne yapmıyorlar gibi hissediyorum. zira bunun aksinde tavır sergileyen birini görmedim.

misal, arkadaşın evine gitmem gerek araştırma yapmak için:

- hacı annem temizlik yapıyor bugün, yarın gelsen? tüm gün çalışırız hem, temizlik bitmiş olur çünkü :/ olm acayip sinirli ya şu an, bildiğin gibi değil.

diyor.

niye yarın lan? ben evinize gelip yere mi tükürüyorum amına koyyim? yediğim çikolatanın kabuğunu, içtiğim sigaranın izmaritini kanepeye mi atıyorum? hayır.. burdaki sorun, annesinin gergin olması ve etrafındaki herkesi germesi.

+ bu çorap kimin burda?
    -...
    + allahım kafayı yiyeceğim ya, bu tişörtün ne işi var evladım radyatörün üstünde?
    -...
    + siz benim saçımı başımı ağarttınız, ömrümü yediniz.. kızım sana demedim mi bu fön makinasını kaldır, diş fırçanı yerine koy diye?
    -...
    + ettiğinizi çekin siz başka bir şey demiyorum.. kaç kere ayakkabıyı evin içinde çıkarmayın demedim mi ben size?
    -...

...

bir annenin, nasıl adım adım hulk'a dönüştüğünün anatomisidir bu. temizlik yapıyor çünkü. gacmak gerek.
  • annem -> a
    ben -> b

saat: 8:00
    gerginlik derecesi: 4/10

a: - kalk bakayım çabuk oradan!
    b: - ama anne gece 4’te yatağa girdim, sabah 6’ya kadar uyuya…
    a: - bana ne, ben sana söylemiştim mürüvvet teyzenlerin bugün geleceğini. son kez söylüyorum, kalk!
    b: - ya ne işleri olacak benim odamda sanki. uf! tamam tamam, kalktım.
    a: - tavuk bile yattığı yeri eşeler ama ben sittin senedir şu köpeğe bunu öğretemedim.

saat: 8:30
    gerginlik derecesi: 5/10

a: - uyuklama bakıyım televizyonun karşısında. hih! mahvetmiş kanepeyi. oğlum bunun hali ne böyle, efendi gibi otursana şurada. niye tepişiyorsun? git bakıyım odana.
    b: - ama daha demin…
    a: - odana!

saat: 10:30
    gerginlik derecesi: 7/10

b: - annöee! acıktım.
    a: - yok evde bir şey senlik.
    b: - nasıl ya, iki gündür hazırlıyorsun misafirlerine bin bir çeşit şey, bana gelince niye bir şey olmuyor evde.
    a: - olmaz! onlar gitsin öyle. git mutfağa, bak dolaba. ye peynir, zeytin bir şeyler. dur dur ben getireyim sen şimdi içine edersin oraların. niye ben gidiyorum ya, sen git ama kahvaltılığın önündeki yoğurtlu semiz otuna dikkat et. onu çok dengesiz koydum oraya. oyf! dur geberesice, ben getiriyorum.

saat: 11:30
    gerginlik derecesi: 8/10

a: - ayağını kaldır.
    b: - tamam.
    a: - koltuğu kaldır.
    b: - peki.
    a: - indir.
    b: - of! ben tuvaletteyim.
    a: - hayır! daha yeni çamaşır suyu döktüm oraya. al şunu eline, yerleri süpür bu arada.
    b: - of of! tamam.

saat: 12:30 (misafirlerin gelmesine yarım saat kala)
    gerginlik derecesi: 10/10

a: - bu yerlerin hali ne böyle?
    - dur oturma sakın oraya, ıslak!
    - durma öyle yerleri iz yapacaksın.
    - dolanma evin içinde.
    - bana cevap verme.
    - kıs şu bilgisayarın sesini.
    - televizyonu kapa, kafam davul oldu.
    - televizyonu aç benim program başlamıştır. ay! yatak odasını süpürmeyi unuttum!
    - al şunu eline televizyonların tozunu al.
    - bıktım senin arkanı toplamaktan, eşek kadar oldun hala…
    - terlik giy, terlik. dur onlar babanın! bir türlü öğretemedim şunu. kahverengi olanlar babanın, siyahlar senin.
    - leş gibisin, koku sık şuradan.
    - kapıyı aç! çabuk! dur! nasılım? en ufak bir densizliğini göreyim yemin ediyorum yaşına maşına bakmam alırım ayağımın altına milletin içinde. bir havalardasın son günlerde. (son on senedir bir havalardayımdır.) fark etmedim sanma! hadi aç aç.
    - merhaba kızlar!

saat: 19:05 (babanın eve gelmesiyle bir anda evden kaçışan altın kızlar'dan beş dakika sonrası)
    gerginlik derecesi: 1/10

a: - oh, gittiler. gel bi’ öpeyim seni canımın içi.
    b: - ya anne rahat bırak biraz uyuyayım. bak zaten hala karnım da aç, iki gıdım bir şe…

-sessizlik-

saat: 19:06
    gerginlik derecesi: 10/10

a: - elin orospu kılıklı kızlarına öptürürsün ama kendini, hayvan! si… odana, zıbar.
  • (bkz: yerlere basma)
  • gerginleşen hava, temizliği engelleyebilecek kişilerin evden kovulmasının ardından yerini uzun süren bir elektrikli süpürge çığlığına bırakır.
  • annemin temizlik yapacağı günleri çok iyi bilirim. itiraf ediyorum annem temizlik manyağı ve hergün temizlik yapıyor. şükür ki ben çalışıyorum ve bir tek haftasonlarım var o yüzden annemle bu konuda çok muhatap olmuyorum. çok muhatap olmuyorum ama elbette muhatabım işten eve girmeden kapıda soyundurmaya başlar ve odama kadar don paça zor atarım kendimi. işten gelme faslı bizde şöyle gelişir;
    annem (a)
    ben (e)
    a: mermere ayakkabıyla basma, ben onu senin yüzünden hergün silmek zorunda mıyım(ben basmasam bile hergün siliyor ama yüzüne vurmuyorum yazık!)
    a: pas pasa mı bastın sen çoraplarını nasıl bir yaratıksın eve o çorapla girmeyi planlamıyorsun evin girişindeki kilime bile basma yıkamak istemiyorum artık onu da!( yıkarsa manyaklığından kilimi ütülücek ondan korkuyor)
    e: tamam basmadım hiç bir yere bir de gözüm görmüyo diyosun kadın.
    a: sen benim hastalığımla dalga mı geçiyorsun terbiyesiz pislik.
    e: yemek yiyebilir miyim?
    a: git ısıt ye banane....
    e: ama ben gelmeden 10 dk önce aradım hani ısıtıcaktın..
    a: x dizim var sence ısıtır mıyım?
    e: dalga geçiyo olmalısın zaten.hiç bi görevini yerine getirmiyosun. bu nasıl annelik kadın!(bu soruda ciddiyim ama şakayla karışık söylemek zorundayım!)
    a: senin ayakların mı kokuyo gidip yıkansana.
    e: kokmuyo uydurma..
    a: ii be pisliğinle yaşa.(durmaz yerinde kıçı kurtlanır. çorapları çıkarır ıslak mendille silmeye başlar delirik)
    e: napıyoun gene çıldırdın haa sen valla sana yüz vermeye gelmiyo uzak dur benden...
    a: yatak çarşafını değiştirdim hadi evladım bir yıkan. nolur yavrum kuzum.(sınır tanımaz istediğini yaptırmak için şekilden şekle girer bizim ufaklık)
    e: uyanamıyorum yıkanıp yatınca söz sana sabah banyodayım.
    a: ii be yıkanma ben önlemimi aldım 2 kat yastık kılıfı koydum hahayt sabah çıkarırım pis kafanı sürdüğünü.(cingöze dönüştü ufaklık)
    e: aferin zeki kadınsın vesselam.
    a: cumartesi evde misin?
    e: he napcan?
    a: kapıları silsene bende camları siliyim hadi be!
    e: şaka mısın be sen!??!!?? benim cumartesi arkadaşlara sözüm var unutmuşum.başka sefere şekercim!
    a: andım olsun bir daha bişey istemem senden!
    ve bu durum karşısında odama geçip bütün arkadaşlarımı arayıp bir program yaparım ki dilinden ve şerrinden kurtulayım diye... tabi yakaladığında affetmez hemen bir toz bezi veya elektrikli süpürge elime verir ve kendi manyaklığına ortak eder beni...
    anne işte atsan atılmaz satsan satılmaz bende bu kadını böyle kabullendim.
  • çok doğru bir tespit, eğer bir tespitse. ya her neyse işte çok doğru, çünkü anne o kutsal temizlik işini zaten orospu cilası gibi yapmamak için elinden geleni yapıyor. bu onu son derece sinirli bir hale getiriyor. eğilip kalkmalar falan kadını yoruyor. artı, evde bulunan kızın/erkeğin sinirleri de gergin oluyor çünkü elinde vileda sopası ile koltuğa/yatağa doğru yaklaşan anne sana suçlar bakışlar atar. gerginlikten kaçınılmaz.
  • en iyi strateji ses çıkarmayıp sürekli "haklısın" demektir. anne sonra siniri geçince puf böreği gibi olur,gelir öper havayı yumuşatır.
    risk almayın,fazla savunma yapmayın.
  • küçükken sonu dayakla sonuçlanabilen gergin hava. şimdilerdeyse evden kovuluyorsun yada kaçıyorsun.