şükela:  tümü | bugün
 • neyse ki tümü değil ama en dandik ikisi bende : biri göz bozukluğu ( annemden miras) diğeri çillenmeye meyilli bir cilt (bu her ikisinin genlerinin ortak saldırısı)
 • kesinlikle sahip olduğum durumdur. gerçi şimdilik allah'a şükür bir hastalık çıkmadı karşıma ve umuyorum ki hastalık konusunda da en dandik genleri taşımıyorumdur.

  aslında fiziksel olarak en dandik genleri taşıdığım için üzüntülü değilim. şükürler olsun bir sorunum yok.

  evet, dandik genlerden bahsedeyim biraz.

  annem, geniş omuzlu, ince belli, orta boylu, geniş kalçalı (kesinlikle basen değil) bir kadındır.

  babam ise dar omuzlu, beli içe doğru ve bundan dolayı göbekli, dar kalçalı, uzun boylu bir adamdır.

  ben, dar omuzlu, göbekli, dar kalçalı, orta boyluyum. (annemle babamın en dandik genlerine sahibim)

  niye geniş omuzlu, ince belli ve uzun boylu değilim ki? yani şikayetçi değilim tabi ama en dandik genleri almış olmak garibime gidiyor.

  ha bir de baba tarafımda göz bozukluğu var, annemlerde ise gözler kartal gibi. gelin görün ki gözlüklüyüm. bu ne lan? hayır, hastalıklar konusunda da en dandik genleri aldıysam eğer, ilerleyen yaşlarımda tansiyon, şeker, akciğer, kalp hastalıkları ile uğraşmak zorunda kalabilirim. şükürler olsun ki ailede kansere yakalanan yok. en azından kanser geçmişimiz yok. ilk ben olacaksam da allah'ın takdiridir. allah korusun elbette. hepimizi korusun.
 • kişinin yaşamının dramı.

  babam kara kaşlı kara gözlü esmer bir adam. annem ise sarışın; yemyeşil gözlü, açık renk saçlı, bembeyaz tenli bir kadın. turistik mekanlarda hepimizle türkçe konuşan görevliler, sıra anneme gelince rusça, almanca, ingilizce, artık o an kadını hangi millete benzettiyse o dilde başlar konuşmaya. peki ben? kahverengi kaş-göz, buğday ten. rus genini mi aldım, babayı mı? evet evet, haklısınız, babama benziyorum..

  baba tarafı fit, orta-uzun boy, düzgün bacaklar, şekilli küçük kalça, geniş omuzlara sahip. anne tarafı kısa boy, orta halli bacak, ince bel-geniş kalça orantısızlığı ve dar omuzlara sahip. bu karşılaştırmadan aldığım tek faydalı şey geniş omuz ve ince bel, gerisini sayamayacağım..

  babamın gözler bozuk, annem şahin gibi. ben ortaokuldan beri gözlük-lens kullanıyorum.

  babam kıllı bir irkek, annemde sayılıdır kıl-tüy. ben babaya çektiğimden lazer epilasyon camiasına döktüğüm paranın haddi hesabı yok.

  baba tarafının saçlar gür-o kadar ki, 76 yaşındaki babaannemin beline kadar uzun ve sağlıklı saçları var. annemin saçlar görece daha sağlıksız. bilin bakalım kime çektim?

  nerde işe yaramaz-dandik bir özellik, orada ben. üretim sürecinde biraz daha özenli olamaz mıydınız? kodum bozuk anasını satayım. fenalardayım..
 • pesimist toplantı yeridir. anne babalarımızın 3 tane geni, 3 tane özelliği var zaten. ben de babamın sinirini almışım ki bunun genetik olduğundan şüphem var ama aynı adamdan saçlarımı ve ince bileklerimi de almışım. annemin dengesiz ruh hallerini nasıl almışsam aynı kadının cilt rengi ve yapısını da almışım (çok şükür yarabbim, babamın cidden çok sorunlu bir cildi var, o kardeşlere gitmiş). yahu sahip olduğunuzun yarısı bir bireyden diğeri öbüründen gelíyor, iyi şeyler de var kötüler de.

  edit: yalnız hem sinirli ve hem dengesiz, olabilecek en berbat kombinasyon olmuş.
 • tipiniz üzerinde çok ciddi sorunlara ve küçük yaşlarda kimlik bunalımlarına sebep olabilecek durum. eğer benim gibi anneniz, babanız ve kardeşiniz sarışın ve yeşil gözlüyse; ama siz gayet kahverengiyseniz hem çevrenizdekilerin bilimum sütçü, tüpçü, kapıcı, kapıda bulunma vs geyiklerine katlanmak zorunda kalırsınız, sonra akşam ağlaya ağlaya eve gider, ben sizin çocuğunuz değil miyim dersiniz; hem de büyüyünce o çok sevdiğiniz yeşil gözlere o kadar yakınken sizi es geçen genlerinize saydırırsınız.
 • ileride çocuklarınızın da sizi referans gösterecekleri genleri taşımaktır
 • dandik genlerin baskın olmasından kaynaklanır. ya da kendimi öyle avutuyorum.
 • (bkz: twins)
  (bkz: danny de vito)
 • başlığı okuyunca "vay amk bu benim işte" dediğim durum.

  esmer, karayağız bir babayla beyaz tenli sarışın bir ananın oğluyum. bizimkiler ben doğmadan önce gözlerim anneminkilere (ela renklidir çünkü) saçlarım babamınkilere (siyah, sık ve gür) benzesin temennisinde bulunmuşlar, tam tersi olmuş. gözler, kaşlar tıpkı babaya (kahverengi) saçlar anneye benzemiş. annemle tek göz tek benzerliğim ondaki astigmatın bende de olması. işin daha vahim olanı anne tarafındaki saç dökülmesi olayından muzdaripim ve ilerleyen yıllarda rahmetli dayım ve dedem gibi kafamın tepesi açık kalacak. saçları kazıtayım diyorum lakin babamın ki gibi geniş, köşeli bir kafam olduğundan kötü bir görüntü ortaya çıkıyor.

  neyse devam edelim. annede, dayılarda ve teyzede olduğu gibi biraz bozuk bir çene yapım var. pederin dişleri, çene yapısı on numara ve maalesef bu konuda bir gram benzerliğimiz yok. yanlız pederin o yağlı, vıcır vıcır cildine sahibim. ayrıca pederde ki gibi özellikle bacaklarım kürk gibi kıllı. anne tarafında benim gibi kıllı adam yok. ha bir de karakter bakımından pederin bilimum kötü özelliklerini almışım: inatçılık, asabiyet, dediğim dedik olma durumu. bu kadar olur yahu pes.

  son olarak hem annenin hem babanın tansiyon problemi var. şu ana kadar bende birşey çıkmadı ama ilerleyen yaşlarda o da patlak verir nasıl olsa.

  yanlız şuna şükrediyorum; allahtan bizimkiler ben doğmadan önce tipimle daha doğrusu benimle ilgili daha fazla bir temennide bulunmamışlar. bulunsalarmış kim bilir nasıl bir ucube olmuşum.