şükela:  tümü | bugün
 • neyse ki tümü değil ama en dandik ikisi bende : biri göz bozukluğu ( annemden miras) diğeri çillenmeye meyilli bir cilt (bu her ikisinin genlerinin ortak saldırısı)
 • kesinlikle sahip olduğum durumdur. gerçi şimdilik allah'a şükür bir hastalık çıkmadı karşıma ve umuyorum ki hastalık konusunda da en dandik genleri taşımıyorumdur.

  aslında fiziksel olarak en dandik genleri taşıdığım için üzüntülü değilim. şükürler olsun bir sorunum yok.

  evet, dandik genlerden bahsedeyim biraz.

  annem, geniş omuzlu, ince belli, orta boylu, geniş kalçalı (kesinlikle basen değil) bir kadındır.

  babam ise dar omuzlu, beli içe doğru ve bundan dolayı göbekli, dar kalçalı, uzun boylu bir adamdır.

  ben, dar omuzlu, göbekli, dar kalçalı, orta boyluyum. (annemle babamın en dandik genlerine sahibim)

  niye geniş omuzlu, ince belli ve uzun boylu değilim ki? yani şikayetçi değilim tabi ama en dandik genleri almış olmak garibime gidiyor.

  ha bir de baba tarafımda göz bozukluğu var, annemlerde ise gözler kartal gibi. gelin görün ki gözlüklüyüm. bu ne lan? hayır, hastalıklar konusunda da en dandik genleri aldıysam eğer, ilerleyen yaşlarımda tansiyon, şeker, akciğer, kalp hastalıkları ile uğraşmak zorunda kalabilirim. şükürler olsun ki ailede kansere yakalanan yok. en azından kanser geçmişimiz yok. ilk ben olacaksam da allah'ın takdiridir. allah korusun elbette. hepimizi korusun.
 • kişinin yaşamının dramı.

  babam kara kaşlı kara gözlü esmer bir adam. annem ise sarışın; yemyeşil gözlü, açık renk saçlı, bembeyaz tenli bir kadın. turistik mekanlarda hepimizle türkçe konuşan görevliler, sıra anneme gelince rusça, almanca, ingilizce, artık o an kadını hangi millete benzettiyse o dilde başlar konuşmaya. peki ben? kahverengi kaş-göz, buğday ten. rus genini mi aldım, babayı mı? evet evet, haklısınız, babama benziyorum..

  baba tarafı fit, orta-uzun boy, düzgün bacaklar, şekilli küçük kalça, geniş omuzlara sahip. anne tarafı kısa boy, orta halli bacak, ince bel-geniş kalça orantısızlığı ve dar omuzlara sahip. bu karşılaştırmadan aldığım tek faydalı şey geniş omuz ve ince bel, gerisini sayamayacağım..

  babamın gözler bozuk, annem şahin gibi. ben ortaokuldan beri gözlük-lens kullanıyorum.

  babam kıllı bir irkek, annemde sayılıdır kıl-tüy. ben babaya çektiğimden lazer epilasyon camiasına döktüğüm paranın haddi hesabı yok.

  baba tarafının saçlar gür-o kadar ki, 76 yaşındaki babaannemin beline kadar uzun ve sağlıklı saçları var. annemin saçlar görece daha sağlıksız. bilin bakalım kime çektim?

  nerde işe yaramaz-dandik bir özellik, orada ben. üretim sürecinde biraz daha özenli olamaz mıydınız? kodum bozuk anasını satayım. fenalardayım..
 • kendimi genetik çöplük olarak tanımlamama yol açan hadise. babada güzeller güzeli bir burun, anneninki kemerli tabii ki ben kemerli buruna sahibim. hayatım boyunca en çok istediğim şey düz şaçken gidip babadan kıvırcığı kapmışım. annemin cildi nefistir, babamınki yağ deposu, buradan aldığım genlerimle de sivilcesel bağlamda 9 yaşında başladığım ergenliğim şükür ki 21 yaşında son bulabildi. sarı saç, yeşil göz doğru yerden alınmış ona tamam da, annenin kara kaşları ne alaka? sarı saç, siyaha yakın kaş falan. zaten doğru yerden alınan saç ve göz rengi de pek işe yaramıyor diğer genetik tercihlerim sayesinde. tabii annemin sülalesinde mevcut olan yiyip kilo almama olayının da şahsımda bulunmadığını armut vücutlu, sonrasında enikonu şişman baba sülalesine benzeyen vücut tipim dolayısıyla korkudan günde iki saatimi spor salonuna gömdüğümü de söylemeden geçemeyeceğim! böyle hayat olmaz olsun lan!
 • pesimist toplantı yeridir. anne babalarımızın 3 tane geni, 3 tane özelliği var zaten. ben de babamın sinirini almışım ki bunun genetik olduğundan şüphem var ama aynı adamdan saçlarımı ve ince bileklerimi de almışım. annemin dengesiz ruh hallerini nasıl almışsam aynı kadının cilt rengi ve yapısını da almışım (çok şükür yarabbim, babamın cidden çok sorunlu bir cildi var, o kardeşlere gitmiş). yahu sahip olduğunuzun yarısı bir bireyden diğeri öbüründen gelíyor, iyi şeyler de var kötüler de.

  edit: yalnız hem sinirli ve hem dengesiz, olabilecek en berbat kombinasyon olmuş.
 • tipiniz üzerinde çok ciddi sorunlara ve küçük yaşlarda kimlik bunalımlarına sebep olabilecek durum. eğer benim gibi anneniz, babanız ve kardeşiniz sarışın ve yeşil gözlüyse; ama siz gayet kahverengiyseniz hem çevrenizdekilerin bilimum sütçü, tüpçü, kapıcı, kapıda bulunma vs geyiklerine katlanmak zorunda kalırsınız, sonra akşam ağlaya ağlaya eve gider, ben sizin çocuğunuz değil miyim dersiniz; hem de büyüyünce o çok sevdiğiniz yeşil gözlere o kadar yakınken sizi es geçen genlerinize saydırırsınız.
 • ileride çocuklarınızın da sizi referans gösterecekleri genleri taşımaktır
 • dandik genlerin baskın olmasından kaynaklanır. ya da kendimi öyle avutuyorum.
 • (bkz: twins)
  (bkz: danny de vito)