şükela:  tümü | bugün
  • ailemizde geniş ailenin nadir huzur bulduğu anneanne evi toplaşmalarında yenen olağanüstü şeyler.
    kadınım o ağrıyan kollarıyla hala katmer yapacağım diye uğraşır.
    bi de su böreği yapar ki...
    ah bi de cimuli var.
    bi de mısır ekmeği! ooooof!
  • hepsinin içinde karalahana vardır. net.
  • harika karışımların sonucudur bu yemeklerin çoğu, özellikle anneannenin ileri yaşlılığına denk gelenler.

dünkü pilav-makarnadan enteresan anneanne çorbası gibi.

bi kere benim anneannem eski kola ile yeni açılanı birleştirmişti. bi de aynı birleştirmeyi iki yoğurt arasında yapmıştı. böyle ulvi bir yaratıcılıktan bahsediyorum, yanlış olmasın.
  • anneanne yemeği denince benim aklıma ilk etli yaprak sarması gelir. küçük küçük sarılmış, pirinci az eti bol, yanında yoğurtla servis edilen sımsıcacık etli yaprak sarması. canım anneannem..
  • mercimekli böreği tek geçerim. bir de twitterda şöyle bir şey varmış, #anneanneyemekleri
  • annemin yaptığı ile aynı tarifle yapılmış olsa da bana hep garip kokar, sanki içine yaşlılık sinmiştir, yorgunluk sinmiştir. en çok sevdiğim yemek çeşidi olsa dahi herkes ikinci tabağı isterken, ben bir lokma alır doymuş taklidi yaparım.
  • o minicik ellerinin değdiği,kalabalık sofraların vazgeçilmezidir.kaç yaşına geldim hala peşimde elde bir tabak '' bu son lokman'' diye koşan tatlı mı tatlı gülen surattır.
  • kendi anneannem için konuşursam içinde kül bulunan yemeklerdir.

zira kendisi ağzından sigarayı asla eksik etmezdi, hatta söylerdi benim yemeğimi yiyen muhakkak kül yemiştir diye. zaten sirozdan gitti rahmetlim.
  • o tadı başka hiç bir şeyde bulamamaktır.

aynı yemekleri kaç kere yedim belki de, kimse onun gibisini yapmadı yapamaz zaten.
  • karalahana sarmasi, pazi kavurmasi, hamsili ekmek, karalahana corbasi, muhlama, misir ekmegi, tursu corbasi.*