şükela:  tümü | bugün
  • anneannenin anneyi çekememesinden kaynaklı olabilir bu aşırıya kaçan sevgi ya da belki sevgi gösterisi. annenin tıpkı kendisi gibi sadece anne olduğu zamanlardaki sevgisini, şefkatini gören anneanne, anneye şunu demek istiyordur: sen şimdi benim zamanında seni sevdiğim gibi kendi çocuğunu seviyor olabilirsin -belki benim sana gösterdiğim sevgiden bile daha güçlüdür senin çocuğuna gösterdiğin sevgi- ama benim sevgim salt seninle sınırlı değil, o kadar fazla ki bak, torunuma bile kaldı birazı. ya da anneanne annenin çocuğa gösterdiği aşırı sevgiyi -ki anne bu sevgide haklıdır, aşırı değildir, aşırıysa bile yapmacık değildir- gördüğünde, zamanında kendisinin anneyi bu kadar sevmediği (belki de öyle değildir, kendine haksızlık ediyor, kuruntu yapıyordur) kanaatine varıyordur da bunun verdiği suçlulukla ve anneye daha şirin görünmek ve kendini affettirmek için torununa aşırıya kaçan sevgi gösteriyordur.

şu da olabilir ama: annenin çocuğa sevgisini yeterli görmüyor ve "çocuk böyle sevilmez, böyle sevilir!" demeye getiriyordur. ben seni böyle mi sevdim, bu kadar mıydı benim sana gösterdiğim sevgi de sen çocuğuna bu kadar yetersiz sevgi gösteriyorsun? ama bu durum anneanneyi kötü yapmaz. belki de torununun yetersiz sevgi ile büyümesine kalbi el vermiyordur, anneyi teşvik etmek istiyordur. anne de şu algıyı oluşturmaya çalışıyordur: kendi çocuğumu neredeyse benim kadar seviyor annem, hatta benden de fazla; annesi olarak bu çocuğu yeterince sevmiyor muyum acaba?