şükela:  tümü | bugün
 • olası seçim hilelerine vurgu yapan emre kongar'a ait köşe yazısı

  "eksik olmasın devletimiz vatandaşlarına müthiş bir hizmet daha sundu:
  herkes e-devlete girip sülalesini sorgulayabiliyor.

  ***

  biz de girip sorguladık:
  anneannemin annesi 1855 doğumlu rukiye şerife hanım’ın sağ olduğunu öğrendik.
  elbette çok sevindik...
  ne de olsa 2019 seçimlerinde oy kullanacak bir aile bireyi daha kazanmıştık!

  ***

  ve hemen anneannemin annesi rukiye şerife hanım’ın hangi sandıkta oy kullanacağını araştırmaya başladık.

  bildiğiniz gibi yine akp döneminin büyük hizmetlerinden biri olarak, seçmen listeleri artık iktidarın emrindeki nüfus müdürlüklerince hazırlanıyor.

  nitekim “okyanus ötesinden” taaa pensilvanya’lardan, “seçmenlerin mezarlarından bile kalkıp oy kullanmaları gerektiği” fetvası verilen ve türkiye’de demokrasiyi bitiren önemli adımlardan biri olan 2010 halkoylamasında, “yetmez ama ‘evet’çilerin” de desteğiyle ulaşılan yüzde 58 oranı, bu listelerdeki seçmenlerle elde edilmişti.

  madem ki nüfus müdürlükleri e-devletteki bilgilerin kaynağı, o halde hâlâ sağ olan anneannemin annesi de bir seçmen listesinde kayıtlı olmalı diye düşündük.

  internette yaptığımız araştırmalardan öğrendiğimize göre yüksek seçim kurulu, yine e-devlet uygulaması üzerinden yapılan sorgulamalarla “aynı binada” oturan seçmenlerin de birbirlerini görebileceğini bildirmiş.
  acaba anneannemin annesi rukiye şerife hanım, bizim binada görülüyor mu diye merak ettik.
  ama, yeni seçim yasasının artık “ilçe seçim kurullarının hane bütünlüğünü korumak şartıyla aynı binada oturan seçmenleri farklı sandık bölgelerine kaydedebilmesine” olanak verdiğini, bu nedenle bizim binada oturan seçmenleri artık göremeyeceğimizi fark ettik.

  ayrıca yine yeni yasanın “ilçe seçim kurullarının, seçim güvenliği gerekçesiyle vali veya ilçe seçim kurulu başkanının talebi halinde sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınmasına karar verebileceğini” de öğrendik.

  böylece anneannemin annesi rukiye şerife hanım’ın sadece bizim binadaki seçmenler arasında görülüp görülmediğini değil, oy vereceği sandığın nerede olduğunu ya da olacağını öğrenme olanağımızın da bulunmadığını gördük.

  ***

  acaba nüfus işleri genel müdürlüğü’ne dilekçe versek, anneannemin annesi rukiye şerife hanım’ın hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenebilir miyiz diye değerli okurlarıma bir danışayım dedim."

  kaynak
 • bu ailenizin kabahati zamanınında nüfusa gidip veraset işlemi yapmassanız böyle sag gözükür.aynı durum bizde de var.devlet senin öldügünü bilmez.bir de bu konuda espri yapılıyor ama hiç komik değil.
 • bir başka kayıt örneği aşağıdaki gibidir.

  --- tweet alıntı ---

  gel de iman etme allah’ın bir mucizesine: 1892 trablusgarp doğumlu mustafa muhiddin kozanoğlu hayatında adım atmadığı fatih ilçesinin mollahüsrev mahallesinde yaşıyor ve karısı kendisinden önce ölmesine rağmen hala evli!!!

  acaba hangi sandıkta oy kullanıyor???

  https://twitter.com/…anat/status/971078755350466560

  --- tweet alıntı ---
 • kayıtlarla ilgili böyle soru işaretleri kafalardayken, 1800'lerde doğmuş bir insanın nüfus kayıtlarında sağ görünmesinin, ailesinin kabahati olduğunu düşünmüş insanlar var ve üşenmeyip entry giriyorlar.

  düşünmüş dedim ama işte yani...
 • 1 - yüz yıl önce ölmüş insanlar kayıtlarda hala sağ görünüyor. bu insanlara da seçimlerde oy kullandıracak mısınız? sahte seçmenlerle seçim kazanabilirsiniz ama halkın vicdanında asla meşru olamazsınız.

  kaynak

  2 - sahte seçmenler üretiliyor, ölüler sağ gösteriliyor. bu şekilde yapılacak bir seçimin sonucunun ne olacağı şimdiden bellidir.

  kaynak
 • muhursuz oy pusulalari "resmen" gecerli kabul edileceginden tartisilmasi gereksiz hale gelen absurd durum.
 • partilerin elinde seçmen kayıt listeleri var, bu listeler mernis veritabanından oluşturuluyor ve mefta birinin oy kullanması kolayca fark edilebilecek bir olay. münferit (<1000) tane böyle oy kullanılsa dahi bu adamların bir şekilde haberi olurken, belki sayısı milyona ulaşan meftaların oy kullandığına şahit olamıyorsanız bir zahmet siz de orada durmayın.

  ayrıca, sandık görevlileri de hindir, cindir.
 • "1) sayın ysk

  er veya geç seçimler yapılacak...

  içişleri bakanlığı nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü alt üst soy belgesi'ne göre;

  a)babamın 1879 doğumlu ölü annesi elif özilhan'da

  b)annemin 1884 doğumlu ölü annesi serfiraz durmuş'da yaşıyor

  kaynak "
 • yöneticisi bulunduğum ataköy 5. kısım 19 mayıs cad. 11 a8 blokta yüksek seçim kurulu aracılığı ile elde ettiğimiz seçmen listesinde bulunan aşağıdaki yazılı olan kişiler apartmanımızda oturmamaktadır. seçmen listesinden bu kişilerin çıkarılması için gereğini saygılarımla arz ederim.

  a8 blok yöneticisi (....)

  apartmanda oturmayan seçmenler (26 kişi);

  fatma soğukbulak, ahu aygün, serap ünal, gülbeyaz hayır, okşan hallaçoğlu, kral bürgehan hallaçoğlu, adem tüysüz, arife koca, nilay gürsoy, songül yürümez, yaşar yürümez, soner özdinç, fulya rızvanoğlu, beser koç konak, zümrüt güler, m. cemil yılmazlı, yiğit öztürk, mehmet çınar, emrah aktaş, samet aktaş, rıdvan acar, zekiye zerrin tugan, civan dayangaç, ahmet sezgin, saadet türkay, abdülkadir dabakoğlu.”

  kaynak