şükela:  tümü | bugün
 • garip bi durumdur. tanıdığım hemen hemen herkes huzuru, sevecenliği içtenliği vs. anneannesinde bulurken babaannesine bu gibi yaklaşımlar getirene rastlamadığım yetmiyormuş gibi ben de şahsen anneannemi babaanneme tercih ederim. sebebini çok merak etmişimdir. daha fazla görüyor olmak, görebiliyor olmak gibi bi sebeple de bağdaştıramıyorum kendi durumumda...
 • her çocuğun genelde anneye babadan daha yakın olması sebebiyle anne tarafına doğal olarak daha yakın bir ilgi göstermesi ve sıcak bakmasıyla açıklanabilecek durum.
 • babaannenin kan bagiyla ilgili sacma sapan mantiginin potansiyel geri dönüsü. ne de olsa torun tanimadik bir kadindan cikmistir; babaannenin bu düsüncesi tavirlara yansir ve samimiyetsizligi anlamak torun icin cok da zor olmaz. sonuc olarak tüm ictenlikleri, yufka yüreklilikleriyle anneanneler biriciktir.
 • "- ananeler iyi babaneler kotudur..." sozu ile anlatilmaya cali$ilmi$ bir gercek, daha dogrusu gercegimsi.
 • cocuk da yaparim kariyer denin gizli cengaveri anneanneler oldugundan, vefakar olan tarafi da kendilerinin bizzat olusturdugu, hatta cogu durumda ise cocugun anneanneyi anne sanacak kadar yanilgilarda gezmesinden hareketle gercekten tartisma goturmeyecek karsilastirma.

  bir gun babalar kariyer yapmama, ise gidememe gibi bir durumla karsilasirlar cocuk dogunca, gelir anneleri, "kuzum sen isine git ben bakarim cocuga" der, o zaman degisir dengeler. cocuk dedigin zaten kendini bilmez, simarik bir yavru, kim severse onu sever, kim ilgilenirse ona gider.

  ha bir de annelerin erkek cocuklarina karsi dayanilmaz duskunlugu, karga yavrusunu kuzgun sanmalari var ki, hepsi babaanneye eski puan bunlarin.
 • küçüklüğümizden beri farkında olmadan annelerimizden babanelerimiz hakkında ki onların kayınvalidesi oluyorlar, dinlediğimiz çoğu kötü sözler, büyüyünce anneannemize yakınlaşmamıza sebebiyet verir.
 • genelde gelinler kayınvalidelerinden ve kayınvalideler de gelinlerinden pek hazzetmezler. anneannelerde kızlarına olan savunma mekanizmasıyla babaanne hakkında herkesi dolduruşa getirirler. tabi bunu anlamayan çocuk da doğal olarak anneanneyi tercih eder. çünkü anneanne annesine daha yakındır. aslında bunların hepsi saçma.
 • babaannesini hiç tanımamış bir insan olarak anneanne ve babaanne arasında direkt bir ayrım yapamayacak olmama rağmen diyebilirim ki, anneannem kuzenlerimin babaannesiydi ve ne yazık ki bu yüzden anneannem ve kuzenlerim (yani onların babaannesi oluyor) daha uzak kaldılar ve bu sebeple anneannem, anneanne olmasına karşın, diğer tarafın babaannesi olarak daha az hürmet gördü. bunun bir sebebi gelinler olarak da görülebilir tabii, ama bazen her iki tarafda da olan problemler bunları yaşatabilir. ama her ikisi de candır. çok güzel yaprak sarma yaparlar, patlıcan kızartırlar.
  (bkz: anneanne babaanne kardeştir ayrım yapan kalleştir)
 • 4 yaşına kadar anneannesi tarafından el bebek gül bebek büyütülmüş insanlar da bunun böyle olduğunu düşünürler.