şükela:  tümü | bugün
 • annenin manipulasyonunun sonucudur.

  neredeyse tüm türk anneleri, çocuğu kendi ailesine yakın yetiştirir.
  en iyi niyetli görünende bile vardır bu.
 • yoo, ben babaannemi hep daha çok sevdim. hatta şuan anneannem hayatta fakat babaannem değil. ona rağmen sevgisi çok çok üstün.
  böyle babaanneye, baba tarafına düşmanlık etmede 'anne' kişisinin payı oluyor gözlemlediğim kadarıyla. o dengeyi iyi kurmak, çocuklara da kurdurmak lazım.
 • anneanne'nin arkasında anne derin devleti vardır , çocuğu büyüten yetiştiren ona hayatı kişileri tanıtan , bilinçaltındaki tüm verilerin kaynağı annedir,sen neden çocukken teyzeni halandan dayını amcandan daha yakın buluyordun, çünkü bunları sana tanıtan kişi annen , anlıyorsun beni?
  peki hakikat nedir?
  hakikat şudur, burası bir feodal kültürlü ortadoğu toplumu, ataerkil yapıda, yani soy erkekten geçer mantığını güder, o yüzden soyadınız babadan nüfus kütüğünüz babanızın memleketi vs, peki bir kadın için erkek çocuğunun çocuğu bu kültürde kendi soyunun devamı değil midir, peki siz neden anneanneyi üstün bulursunuz?
  işte onu annenize sorun
 • o günleri görmek isterim. babaanne olduğum günleri. tahminime göre kimsenin hayatına müdahil olmayan, torunları gördüğünde onlarla muhabbet eden masal okuyan ve annelerini bağrına basan bir babaanne olurum. kıskançlık, hasetlik bilmem ben. kendi babaannem gariban ve sessiz kadındı, güzel yemek yapan, temiz bir anadolu yörük kadınıydı. benim aklıma babaanne deyince otoriteyi çağıştıran değil de hizmet eden kadın geliyor. anneannemle de hiç kıyaslama gereği duymamışım ki şu an düşündüğümde saçma buluyorum. ah babaannem ah ne sıkıntılara göğüs germişsin, dağda çadırda hayvanlarla uğraşarak geçen bir ömür ve dedemin kıymet bilmeyip bir kadın daha hayatına alması. babaannemi de kendisine hizmetçi yapmak istemesi üstelik; nerde istediyse verdim, her hizmetini yaptım yine de bana bunu yaptı, gidip o kadını bana isteyeceksin dedi diye anlatırdı rahmetli. zaten ondan sonra fazla yaşayamadı, önce felç geçirdi çünkü sıkıntılarını anlatamazdı. içinde biriktirdi ve bir yılbaşı gecesi vefat etti. anneannem ise hala yaşıyor, dedem gittiğinden beri kendi evinde özgürce ve sağlıklı bir şekilde yaşıyor. ortak noktaları kocalarının hayatlarını mahvetmesi olabilir.
 • annenin kaynanası hakkındaki yakınmalarından çocuğun etkilenmesine herkeşler değinmiş,

  bunun yanı sıra teyzelerin halalardan daha çok sevilmesine [hem de aynı insan hem hala hem teyze olabiliyorken] rağmen; dedelerin, amcaların ve dayıların birbirinden ayrılmayışına bakacak olursak,

  tamamen kadının fettanlığıyla açıklıyorum ben olayı.
 • benim gözlemlediğim kadarıyla gelin-kayınvalide ilişkisi ve annenin çekirdek ailede dominant taraf olmasıyla şekillenip meydana gelen bir sonuç bu. ama asla genel bir kıyas sayılamaz.

  burada babaannenin anneanneden daha az sevildiği ise konu, üstelik de tartışmasız olduğu iddia ediliyorsa, "yo dostum yo" derim; benim için babaannem, küçükken onunla yatabilmek için dedeme yalvardığım pamuk şekerinin tekidir.
 • anneanne yaşamdır, yorgandır, sıcaklıktır. babanne otorite, kıskançlık, kavgadır.
 • annem öldükten sonra anneannemle yaşamaya başladığım için benim için cevabı gayet basittir.
 • bazi ananeler ayni zamanda babane de olduklari icin olamaz oyle bisey demek isterdim. ama degil iste sayin izleyenler , benim ananem* super bir insanken ayni kadin, kuzenimin* babanesi oluyor ve benim kuzen o mukemmel kadini o kadar da sallamazken, umursamazken kendi ananesi icin yanip tutusuyor. demek ki keramet hakikaten unvandaymis.benim ananem benim babanemden ustunken , benim ananem baskasinin babanesi oldugunda , o baskasinin ananesinden ustun degilmis.
 • zannımca kız annesi/erkek annesi arasındaki farktan kaynaklanır.

  erkek çocuğun annesi her zaman gelini ile kendini rekabet halinde görür, bu nedenle de gelini ezmeye çalışır. kız çocuğun annesi ise damatla pek ilgilenmez, evine ekmek getirmesi ve kızına kötü davranmaması damadın sevilmesi için yeterlidir.

  bu da kaçınılmaz olarak toruna yansır. gelininden çok şey bekleyen babaanne ile bir araya gelindiğinde sürekli bir gergin ortam olurken, kızının mutluluğu dışında pek bir şeyle uğraşmayan anneanne sadece torununa sevgisini sunar. erkek olsun kız olsun torunlar kendisini anneanneye daha da yakın hisseder.