• böyle başlıklar açan evlat yetiştirmek.

ek: başlığı açan gitmiş kaybolmuş, üstüme kaldı iyi mi. @2 vazifemi çok iyi yerine getirdiydim halbuki.
  • çocuklarını korumacı yetiştirerek özgüvensiz bireyler olmalarına neden olmak
  • asla anne olabilecek vasıflara sahip olmadığı halde doğurganlık yetisinden ötürü anne sıfatını alması.
  • babamla evlenmesi.
  • yani aslında çok saygısız bir tanımlama. ama yine de yanlışlıkları/hataları olarak düşünüp yazmak istiyorum. türk anneleri için tabii.
    en önemlisi hayatlarını çocuklarına adamaları. kendi yaşayamadıkları hayatı çocuklarının yaşamasını istemeleri. evlatlarını hep çocuk olarak düşünüp karakterleri yokmuş gibi yönlendirme yapmaları.
    bazıları da vardır ki, çocukken o çocuk için hiç bir özel şey yapmamıştır. böyle salar sokağa akşam ola gele. ya da bebekken sigara falan içmiştir çocuğunun sağlığını hiçe sayarak. yolda yürürken çocuğu yola kaçar ama bu tip o kadar rahattır ki yabancılar tutup getirir. bunun suratında hala bir tepkisizlik. ama nedense bu tip anneler çocukları için kitaplar okuyup her ay özel gıdalar yapan, her gece masal okuyan özenli anneden daha çok değer görür çocukları tarafından. muhtemelen ilk tip anne hep çok mağdur olmuştur hayatta. çocuk da bu hikayeleri dinleyerek büyür annesine acıya acıya. muhtemelen o anne de evlenene kadar çocuğunun maaşını yemeyi hak görüyordur. hatta üzülür evlendirirken.
    o kadar çok var ki. biraz da başkalarına bırakayım. şunları yazarken bile gözümün önünden geçti bu tipler. teallam ya.
  • anneler ne doğuracaklarını bilselerdi şüphesiz böyle başlık açacak çocukları doğurmazlardı.
  • adamın biri bir gün annesini hançerleyerek öldürdü. bunun üzerine halk başına toplanıp onu azarlamaya baş-ladılar.
    dediler ki:
    "ananı niçin öldürdün, ne hayırsız evlâtsın!"
    adam cevap verdi:
    "anam çok çirkin bir iş yaptı onun için öldürdüm, gü-nahını toprak örtsün," dedi.

annesini öldüreni kınayan kişi ;”anneni öldüreceğine ,annenle kötü iş yapan adamı öldüreydin.”deyince ,suçlu oğul;”her gün başka birisini mi öldüreydim.” diye cevap verdi.
    “onu öldürmekle , halkın kanını dökmekten kurtuldum.bir çok insanın boğazını kesmekten onun boğazını kesmek hayırlıdır.”

ey hakk aşıkı! bu hikayede geçen kötü huylu anne , senin nefsindir. senin nefsinin sembolüdür.onun kötülükleri ,fesadı her tarafa yayılmıştır.
    aklını başına al da,o kötü nefsi öldür.çünkü o kötü nefs yüzünden ,her an bir aziz varlığa kast ediyorsun.

onun yüzünden bu güzelim dünya sana dar geliyor.onun yüzünden hakk ile de,halk ile de savaşıyorsun.
    nefsini öldürür,yani onun isteklerini hiçe sayar ,onun sözünü dinlemezsen , yaptığın hatalardan dolayı şundan,bundan özür dilemekten kurtulursun.yaşadığın memlekette hiçbir düşmanın kalmaz.

(mesnevi'den)

not: tasavvufta nefs anne ile, ruh baba sembolleri ile temsil edilir. kalb(en geniş anlamda şuur) ise ikisinin evliliğinden doğan çocuktur.
  • bence bir annenin yaptığı en salakça şey kız evladına bir gün adet göreceğini anlatmamasıdır, bir de üzerine bu olayı yaşayıp şok geçirdiğinde onu tokatlamasıdır. evet bunu yapan anne ne yazık ki aptal ve cahildir.
hesabın var mı? giriş yap