• not: mesaj kutuma videodaki kişinin kim olduğunu belirten çok sayıda mesaj geliyor. kendisi bana doğrudan ulaşıp olayın aslıyla ilgili bir açıklama yapmak isterse, yine isimsiz yayınlarım. onun haricinde kişilik haklarına saygı duyuyorum ve linç kültürüne karşıyım. o kişinin ismini kesinlikle yayınlamayacağım, kusura bakmayın.

(mesaj geldi, bir video çekmişler, entry’nin sonunda deşifresini de yaparak söz verdiğim gibi paylaştım.)

////////

genç bir kadından görevini yapan muhabire ilginç bir çıkış. kimdir, bahse konu medya danışmanı kimdir, ortaya çıkıp gazeteciden özür dilemelidir.

haber linki

habere tıklamak istemeyenler:
    --- spoiler ---

istanbul'un şişli ilçesinde kısıtlamaya rağmen parka giden ve maske takmayan kadın, kendisini görüntüleyen gazeteciye, “annem medya danışmanı, senin peşini bırakmayacağım” ifadelerini kullandı. kısıtlamaya aykırı hareket eden genç kadına polis ekiplerince 3 bin 150 tl ceza kesildi.

polis uyarıda bulundu

dışarı çıkan bir kadının köpeğiyle birlikte park çevresinde dolaşmaya devam ettiğinin görülmesi üzerine, polis genç kadını yanına çağırarak kuralları çiğnediğini ve kendisine para cezası kesileceğini söyledi.

kadının, parka köpeğini gezdirmek için geldiğini söylemesi üzerine polis, köpeğini parkta gezdiremeyeceğini, bunun için kaldırımları kullanması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

genç kadın o esnada yaşananları kaydeden gazeteciye dönerek, “sizin de isminizi alayım ben. benim annem medya danışmanı, sizin peşinizi bırakmayacağım. böyle mi zorbalık yapıyorsun?” ifadelerini kullandı.

içişleri bakanlığınca alınan kararlara uymayarak kısıtlamaya aykırı hareket ettiği için hıfzıssıhha kanunu uyarınca 3 bin 150 tl ceza kesilen genç kadın, işlemlerinin tamamlanmasının ardından, kendisini görüntüleyen basın mensubuna el sallayarak oradan uzaklaştı.

--- spoiler ---

////////

edit-1:

gelen mesajlar üzerine, yunus emre şeker isimli basın mensubunun konuyla ilgili attığı tweet: https://mobile.twitter.com/…tus/1262340766300549120

edit-2:

olayın şahidi olduğunu söyleyen ve mesajının burada yayınlanmasını rica eden yazar: (bkz: #107395281)

edit-3:

ceza alan kişi, mahalledeki hayvanseverlerle birlikte video çekmiş. olayın haberde yazıldığı gibi olmadığına dair açıklama yapmışlar, söz verdiğim gibi paylaşıyorum: https://youtu.be/z-t6hycfc_g

1.34’ten itibaren özetle şunları söylüyor:
    “benim orada söylediğim ‘annem medya danışmanı, bu işin peşini bırakmayacağım’ cümlesi, kendisinin bana ‘akşam haberlerde izlersin’ tehditkar bir şekilde gülümsemesi üzerine, basında işlerin nasıl yürüdüğünü bildiğimi, hukuksal anlamda bu işin peşini bırakmayacağımı, hakkımı arayıp dava açacağımı, o anlamda söylediğim şeyi sanki mafyatik tehditmiş gibi yansıtıp, haber niteliği olmayan bir şeyi haber yaptı. benim iznim olmayarak suratımı paylaşıp beni her yerde rezil etti ve linç kampanyası başlattı aslında. bu benim kişisel haklarıma tecavüzdür. bunun peşini hukuksal anlamda bırakmayacağım. sırf haber yapmak için beni haber yaptı.”
  • edit 2 : evcil hayvanlarını gezdirmek için verilen serbestlik video çekip sosyalleştiğiniz zaman üstelik maskesiz olarak yasağı deldiğinizi göstermekte.

edit : söz konusu olay sonrası bir video paylaşmışlar, video ve aldığım ekran görüntüleri paylaşılmıştır. mahalleli maalesef maske takmamakta ve yasağı delmek sureti ile video çekmişlerdir. pandemi zamanı bu yapılan tam anlamıyla halk sağlığını hiçe saymaktır.
    video
    görsel

görsel

dün büyükçekmece sahilde böyle manzaralar çoktu.. polis ? hiç yoktu.

ben ? hasta babama refakat ediyordum.

böyle kızım olsaydı utancımdan aynaya bakamazdım, annesinin tek suçu kızına eğitim verememesi. 3150 liraya cezaya çok sevindim.
  • en dipten en başa ahbap çavuş ilişkisiyle ilerlediğimiz için normal olan tepkidir. ülkede herkesin derdi birilerine "sen benim kim olduğumu biliyor musun?" demek, yakını bi yerde amir memur olsa polise sallardı.
  • kendisinin medya da haber olarak yer almamayı istememe hakkı yokmudur? kişi haklarına ve özele saygı duymayı öğrenemeyen bir güruh var, kızına tecavüz edip hamile bırakan adamın bile yüzü flu servis edilirken parkta köpek gezdirmeye çıkmış birisine ceza yazılırken zorla resmini çekmenin habercilik olarak nitelendirildiği bir medya faşizminden bahsediyorum.
  • bir adet şımarık tehdidi. sadece görevini yapan habercileri annesine şikayet etmek için ne söyleyecek merak ediyorum. “annecim. sokağa çıkma yasağı varken köpeğimi gezdirmek için yürüyüşe çıktım ama polis amcalar bana ceza kesti. tamam buna okeyim ama o haberciler beni neden çekiyor? sen o habercilerin müdürlerini falan arasana bi. onu işinden atsınlar lütfen lütfen lütfen. adam çoluğu çocuğuyla aç kalsın bana ne. beni çekiyorlar diye polis amcalara da şikayet ettim ama onlar da yardımcı olmadı! annecim emniyet müdürü tanıdığın varsa polisleri de şikayet eder misin lütfen lütfen lütfen. kalp kalp kalp” şeklinde bir diyalog geçmiş midir acaba?

hayır %100 hatalı olmasa anlarım. yasak olmasına rağmen annesine güvenip sokağa çıkmış. ben annemin bulunduğu makam mevkiyi kullanarak milleti tehdit etsem annem beni evlatlıktan reddeder lan. şu yaşımda bu ne şımarıklık diye babam ağzımı yüzümü kırar. biz seni böyle mi yetiştirdik lan diye başlayan uzun bir kalaylama da cabası.

bu hanımefendiye tavsiyem anne veya babasının mesleklerine güvenip milleti tehdit etmesin. bir gün sert bir kayaya denk gelir annesi işinden bile olur. hem artık sosyal medya var. sosyal medya adaleti de başka bir şeye benzemez. daha hoşgörülü bir hayat dilerim kendisine.
  • yıllardır anlattığımız kezban feminazi tipini kadın canlı kanlı olarak göstermiş, aynı durumda bir erkek olsa polis kaba kuvvet bile uygulayabilirdi.
  • “katıra baban kim demişler?dayım at demiş.”atasözünün canlandırmasını yapmış kızımız.annen medya danışmanı,tamam onu öğrendik.peki sen kimsin?bir vasfın,mesleğin,ağırlığın yok mu?
  • buna görev diyenler, gözümün önünde her gün sokakta fink atan ve buna rağmen 'nedense' ceza yemeyen akpli 65+ dayıların resmini çekmemelerini hatırlatırım ayrıca şişli bebesinin ayrıştırarak ne yapmaya çalıştığınız bir leşlik örneği.
  • kadın haklıdır. ben de olsam ben de sinirlenirim. her yer parkta gezen amcalarla, dedelerle dolu. bant çekilen yerlere oturanlar mı dersin, spor yapanlar mı dersin. parkta oturup aşk yaşayanı bile gördüm millet çocuğunu bile çıkarıyor umursamadan. yanlarından polis geçip gidiyor. bunlar olurken kadın köpeğini gezdiriyor parkta, al sana 3 bin ceza. parkta değil kaldırımda gezecek. yok ya. biz amk göt korkusundan parktan gecemiyoruz, millet piknik yapacak neredeyse ama ceza benim gibi bu kadın gibilere kesiliyor.
  • beni çekme deme hakkı var. kadın saygısız da olabilir, ama kameraman orda öyle saygısızlık yapamaz.
    not: uyarılar geliyor. kamusal haber çekiyor diye. elbette haberci işini yapacak. bu konuda hak veriyorum. ama kadın ona saldırmıyor, çekimi engellemeye gücü de yok. onu rahatlatacağı ve yüzünü göstermeme konusunda söz vereceği yerde kadına ters ters cevap veriyor. zaten kaeraya alırken bir de böyle yapmasına gerek yok. linç edilecek bir şey de yok. dolandırıcılığını gizleyen bir kodaman filan değil, basit bir kabahat suçu için ceza alan bir genç var ortada.

edit: olayın aslı şurada anlatılmış: (bkz: #107395281)

muhabir bu haber için bayaa çalışmış, maşallah. istediğini de almış. ayıptır.
244 entry daha
hesabın var mı? giriş yap