şükela:  tümü | bugün
  • benim dayımdır. çok dindardır beş vakit namaz kılar.
  • "her ailede aileyi mahveden, iflas ettiren, kavga çıkaran, haksızlık yapan, ortalığı birbirine katan, huzur vermeyen, hak ettiğinden fazla malı üstüne alan en az bir amca veya bir dayı vardır. bizde yok diyosanız bu kişi babanızdır!"

(bkz: pandayavrusu) (bkz: #35385809)
  • bir tane de değil anasını satayım, bizde bu şerrrrefsizlerden üç tane var. dedem vefat ettikten sonra anında yerleri hacılamak istemişler, üç kız kardeşe ise hiçbir şey vermeyecekmiş beyefendiler. annem ve teyzemlerle beraber notere gideceklermiş, "babamızdan kalan bütün yerleri kardeşlerimiz, ali, veli, konya'ya bırakıyoruz" diye kağıt imzalattıracaklarmış, karşılığında da ne yer ne para ne de başka bir şey vereceklermiş. (sonra kendi aralarında hallederlermiş bir ara, yok yaa)

iki teyzem kendi ailevi meseleleriyle uğraştıkları için gönülsüz de olsa tamam demişler duruma ama annem oralı bile olmamış. anam kadın yer mi lan bu numaraları? önce onların evde postayı koymuş, sonra da geçenlerde -dayımların yalvarmak için geldikleri- bizim evde. siktir etmiş üçünü de evden, yerleri bölüyorlar şimdi adilane bir şekilde ahah. ulan siz misiniz elalemin bir tek akıllısı :)

yalnız yaşayan 86 yaşındaki annelerine iki kap yemek verirken bile goygoy yapan, ama hala onların bıraktığı yerde otlayan (köyde aynı avlu içinde yaşıyor bütün dayımlar) bu adamlar hiçbir şeyi hak etmiyorlar aslında ya neyse.
  • bir şekilde mirastan bir kısım hakkı kendine yontan dayıdır.
    ayı gibi dayıdır.
  • bir tanesi de bende mevcut olan dayı.

her girdiği işi batirdigindan, yengemin babası en sonunda rest çekmişti, doğru düzgün is bulamazsa kızımı bosatirim diye.

annem sağ olsun, hemen babamın yanında aglamalara başladı. kardeşim hangi dala elini attıysa kurudu, çocuğun yuvası da yıkılacak şimdi, vs. babam da tüm birikimini dayımın is kurması için harcadı. güzel de getirisi olan bir işi oldu dayımın babam sayesinde.

sonra ne oldu? dayım işi büyüttü, kendi evi, suv aracı, çocuklarını özel unilerde okutmasi derken ihya oldu. normalde babama bir vefa duymasını beklerdik. öylece üstüne yattı, yetmezmiş gibi hala babamın arkasından söylenir, eleştirir vs.

ha kardeşi için babamın yıllarca çalışıp edindiği birikimini hiç ettiren annem ne yapıyor derseniz, babam kendi ailesine en ufak yardımda bulunacak olsa hemen surat asar, söylenir.

(bkz: canım babam)
  • lan dayımı nerden tanıyorlar ? dedirten dayıdır. bu arada babafingoyu hacılar ancak.
  • annenin dayıya değil yasalara güvenerek engelleyebileceği dayı.
  • benim, annemin, babamın, bilumum akrabanın, belki de binlerce insanın yüreğinin en derininden gelen bir şiirle seslenmek istiyorum kendisine.

--- spoiler ---

bu adam benim dayım kocaman göbeğiyle, omzunda saçlarıyla
    cebinde yok parası, parliament cıgarası
    hep vuruktur arabası
    altı daire yemiş, olmayan maaşıyla
    bu adam benim dayım hey

hacılama benim dayım, hacılama yavşak dayım
    kumar borcu bok ödenir dayım hey
    bir daireyi satan, gene nah satar dayım
    hacılama benim dayım hey

para isteme gerzek dayım, para isteme mal dayım
    o iş de batar dayım hey
    bir arsayı satan, gene nah satar dayım
    götü büyük dayım hey

bu adam benim dayım, borcu dağlardan büyük
    yüzsüz sikik dayım hey

bir gün olsun güldürmemiş, rahat nedir bildirmemiş
    gözyaşını sildirmemiş
    bir moldovalı kadın için, kaç üzüm bağı yemiş
    bu adam benim dayım hey

hacılama benim dayım, hacılama yavşak dayım
    kumar borcu bok ödenir dayım hey
    bir daireyi satan, gene nah satar dayım
    hacılama benim dayım hey

para isteme gerzek dayım, para isteme mal dayım
    o iş de batar dayım hey
    bir arsayı satan, gene nah satar dayım
    götü büyük dayım hey

benim dayım yarak gibi adam, sikim gibi yüreği
    götüm gibi kalbi var, hayatım boyunca ona küfrettim
    sırtımızda hep kambur! bir dikili ağacı olmadı belki
    çünkü kendisi, o ağacı götümüze sokan bir şerefsizdi
    üstümdeki yük, sıkıntı, sokakta görsem yolumu değiştirdiğim mal gibiydi
    ben dayımın yeğeniyim, senin de karakterini sikeyim.

--- spoiler ---

fatih kısaparmak kusuruma bakmasın, saygılar. dayım kusuruma baksın alsın bi de buna baksın.
  • her sülalede bir adet bulunan şerefsiz dayıdır. bunun bir de üst versiyonu baba tarafındaki memleket sevdalısı paragöz amcadır. gençlikte yaptığı orospu çocuklukları dilden dile aktarılır.
    edit: çok sayıda arkadaş yesillendirip benim amcami anlatmissin diyor, her sulaleye devlet atıyor galiba bu pezevenkleri.
  • kaybolan mirası tekrar kazanmak için kendisi ile evlenilmesi gereken dayıdır.

(bkz: yiğit özgür)
    (bkz: oğlum dayınla evlenip napıcaksın)