şükela:  tümü | bugün
  • babalar değil sadece anneler de yaşlanır. merdivenleri çıkarken artık çok zorlanmaya başlar, gözünde gözlük olmadan gazetelere bakamaz, unutkanlık baş gösterir. artık yavaş yavaş sıra değişir siz ona bakmaya başlarsınız. evlen baskısı da bu sıralarda zirve yapar.
  • ilk defa onu kaybedeceğini gerçekten anladığın andır. şimdiye kadar ona yaptığın her naz ve kaprisi bir anda rafa kaldırıp, ne isterse onu yapacağın andır.
  • sizi çok fazla özlemeye başladığı andır. önceden "beni neden aramıyor hiç bu kadın, neden merak etmiyoooğğrr" diye isyan ettirirken şimdilerde belalı(a kısa) bi eski sevgili misali;

"kahvaltını ettin mi?", "kaçta kalktın bakalım?", "uyudun mu :)", "özlüyorum!" mesajları atması ile teşhisi konulur.
  • sırf çocuğu aramadığı için, ayaklarının altında ezilen cennete inat yerli yersiz hüzünlenip ağladıklarına şahit olmak.
  • insanın boğazında yumruk gibi bir şeyin durup geçmediği andır o.

dağ gibi kadın yıllara meydan okumuş, bir sürü mücadele vermiş, ayakta kalmıştır. o güdüye sahip*her anne gibi yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiş, tabağındaki eti bırakmıştır.

bir gün artık beden reflekslerinin eskisi gibi olmadığını fark edersin. bakışları, algısı, odaklanması iyice yavaşlamış duyu organları eskisi gibi işlememeye başlamıştır. geri dönülmez bir yola doğru gidildiğini anlarsın o an işte.

hayatta artık onun kadar seni sevmeyecek bir insanın belki bugün belki yarın ama çok da uzun olacağı düşünülmeyen bir zamanda*hayatında olmayacağını düşünmeye başlarsın.

şu an için hiç bilmediğim bir duygu ama bence bir insan aslında bir tek annesi ölünce çok yalnız hisseder diye düşünüyorum. o sağken ne kadar yalnız olsan da içinde bir yerlerde onun varlığına sırtını dayadığını biliyorsun ama o yoksa işte o zaman gerçekten de yalnız hissediyorsun gibi geliyor bana.

bugün balkondan aşağıya ona baktım. bir yere götürülmek üzere bineceği arabanın ön kaputuna yaslanmış bir şeyler düşünüyordu. baktığımın farkında değildi, kendi halindeydi, plansızdı, çok saftı. işte o yüzündeki kontrol etmekte zorlandığı reflesklerini görünce içime bi öküz oturdu ve kendimi zor tuttuğum o an kafasını kaldırıp bana bakıp gülümsedi.

ben de gülümsedim içimdeki tarifsiz duygularla birlikte...

iyi ki varsın annem, her ne kadar anlaşmakta olağanüstü zorlansak da iyi ki varsın...
  • beraber gecireceginiz zamanin azaldigini fark edip ayri gecirilen zamanlarin pismanligini yasamaya basladiginiz an ile devam eder.
  • yemekte annenin siyah saç teli yerine beyaz saç telinin çıkması.

annem titiz kadın olmasına rağmen yıllardır yemekte saç kılı olayına çözüm bulamadı. çıkıyor arkadaş yapacak bir şey yok. kocası yıllarca eften püften sebeplerle kadını üzdüğü için ben çok takmam kıl tüy olayına evde.
    birkaç gün evvel birlikte yemek yiyoruz, benim tabakta saç kılı çıktı. normalde bu tür durumlarda çok kurcalamam, yemeği bırakıp başka şeylere dadanırım. boşluğuma denk geldi çatalla biraz kurcalayınca uzunca beyaz bir saç teli çıktı yemekten. önce olayı anlamayamadım. sonra jeton düştü.
    annemin saçında beyazlıklar vardı ama bu başka bir şey. bir şeyin değiştiği hissi bu. tuhaf oldum. sanki başka bir evde yemek yiyor gibi. bizim evde yemeklerde siyah saç teli çıkar ben kendimi bildim bileli. yutkunamadım amk.

anlamsız bir yerde alakasız bir şekilde bu hissi yaşamak insanı daha çok sarsıyormuş onu anladım.
  • çocuklarını evlendirdiği an olsa gerek .
  • adımlarının sana yetişemediği andır bence.

küçük bir çocukken kocaman ve hızlı adımları olan anneme yetişebilmek için neredeyse koşar adım yürümem gerekirdi. yetişemiyorum diye sızlanırdım hep.

şimdiyse yavaşlatıyorum adımlarımı bana yetişebilsin diye. keşke o yine öyle yürüse de ben koşsam sözlük. çok can yakıcı...
  • anneniz size kol kanat gererken durumun tam tersi olmaya başlamasıdır.

çocukken siz düşmeyin diye anneniz elinizden tutarken, yürürken destek alsın diye artık siz onun koluna girmeye başlarsınız.

çocukken anneniz sizi doktora götürürken artık siz onu yaşlılıkla beraber gelen hastalıklar için doktora götürürsünüz.

çocukken hasta olduğunuzda anneniz başınızda beklerken artık herhangi bir rahatsızlıkta siz onun başında beklersiniz.

normalde anneniz sizin iyi olduğunuzdan emin olmak için telefon ederken artık siz onun iyi olduğundan emin olmak için telefon edersiniz.

anneniz çabuk yoruluyor, çok yorulmasın diye sevdiğiniz yemekleri yaptırmaya kıyamazsınız.

ve bunlara benzer iç burkan detaylar.