şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iyi niyetle bakılırsa, kalabalıklaşan bir aile demektir. bir sürü hala, bir sürü amca, bir sürü kuzen vs..

  fakat pek mümkün olmuyor öyle bir bakış acısıyla bakmak olaya; zira öyle bi zaman geliyor ki, babaya ihanet edermiş gibi hissetirebiliyor çoğunlukla.
 • yüzeysel bakış açısıyla, eğer hala boşanmadılarsa babanın çok kızacağı durum.
  yüzeysel bakış açısıyla dedim ama.

  yaşa ve kaçıncı kez olduğuna bağlı olarak hissettirdikleri farklıdır.
  çocukken ister istemez dokunuyor insana. ister oedipus kompleksi diyelim, ister başka birşey, anneyi paylaşmak istemiyor insan, kıskanıyor. baba da ilk babanızsa, yani siz onu hatırlıyor ve anılarınız depreşiyorsa travmatik bir durum oluyor annenin yeniden evlenmesi.
  ama yaş büyüyünce, veya evlilikler tekrarlanınca anlıyorsunuz ki o da bir birey ve o da mutlu olmak istiyor. aynı babanın yeniden evlenmesi gibi.anne oğul ilişkisi üzerinden yazdım gerçi ama, üstteki tanımı daha güzel. sustum.
 • anne mutluysa gerisi yalandır..
  ama..

  yeni "babayla" tanıştırmaya çalışma,tanıştırdıktan sonra iyi görünme ve yapay mutluluk çabaları..

  onay versen de hüzünlenirsin içten içe.. çocukluk günlerin gelir aklına, neydik ne olduk düşüncesi rahat bırakmaz.. eşşek kadar adam olmuşsundur ama hala aklında evlenip çoluk çocuğa karıştıktan sonra çocuğunu alıp ananne, dedeye götüreceğin günler gelir aklına..
  müstakbel dede şimdi başka evdedir.. ananne ise başka bir adamla elele sana bakmakta,"hadi rakı içelim beraber" demektedir..
  ama bilmiyodur ki aynı tadı tutmaz ailecek içilen rakıların..

  of ulen of..
 • dini açıdan herhangi bir sakıncası olmasa da, kültürel açıdan içselleştiremediğim durumdur. bir de aile içinde yıllar boyu süregelen baba, dede vb.. unvanları birebir karşılayacak bir unvan da söz konusu değildir bu birey için. zaten annenin çocukları varsa, yeni bireye amca diye hitap ederler.

  edit: buradaki amca kavramı sokak literatüründe kullanılan bakkal amca vb... ile eş anlamlıdır. baba yarısı için kullanılan amca kelimesi kastedilmemiştir.
 • 3 çocuklu melek hanımın 4 çocuklu yaşar usta ile evlenmesi şeklinde gelişiyorsa gayet eğlenceli de olabilir...

  (bkz: bizim aile)
 • sanırım birkaç gündür bu yüzden ağzımda uçuklar çıkıyor, ben farkında değilim belki ama stresliyim, bu çok bariz. önceleri hayatımda bir şeylerden mutsuzken yine üstünü halıyla kapatabiliyordum en azından gücüm yerine geldiğinde o kirleri ordan süpürebiliyordum ama bunu halının altına dahi atamıyorum. annem babamdan boşandığından beri hep yanımızdaydı, doğru düzgün kimsemiz olmayan istanbula taşındığımızdan beri abim, annem ve ben hayat mücadelesi verdik ve başardık, şimdi annem evleniyor hem de başka bir şehire gidiyor, birden bire. ona da hak veriyorum kimse yalnız yaşlanmak istemez ama ben yine de kendimi alışveriş merkezinde eli bırakılmış ve kaybolmuş küçük bir çocuk gibi hissediyorum. artık herşeyi kendim öğrenmek, kendim yapmak zorundayım. çok karmaşık ve farklı bir duygu. hayat işte bozguna uğratıyor herşeyi ve ben yine herşeyi bırakıp gitmek istiyorum, ben koşarken herşey geride kalsın, bana dair herşey ve en sonunda benliğimden sıyrılmak istiyorum. neden mi? çünkü bunun adı paylaşamamak.
 • damat adayinin evlat(lar) tarafindan tetkik edilmesini gerektiren durum. ilkindeki gibi defolu "adam" olmamasi gerekir. zira anneler bazen gerizekali olabiliyorlar bu konuda.
 • benimkinin 3. kez deneyimleyecek olduğu eylem. 2 manyak damattan sonra(birinci manyak babamdır) kendisinin çok mutlu olmasını yürekten diliyorum.

  bildiğin uzak memlekete kız gönderiyoruz, çeyizini de topladık. çok acayip duygular be sözlük.. biz beceremedik bari o bu sefer becersin.

  "yüksek yüksek tepelereeeee ev kurmasınlaaar." :(
 • askerdeyken başa geldiğinde askerlik sürecini iyice çekilmez kılan durum. halbuki gitmeden önce herşey çok güzeldir, anne ile baba gül gibi geçinmektedir. bir mektup gelir ve hayatınız altüst olur, ne oldu da ailem yıkıldı diye düşünmeye başlarsınız.