şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gün boyu annesi yokken ,istediklerini elde edememiş ,hatta azar ve dayak yemiş olması muhtemel çocuktur.annesini görünce "şimdi intikam zamanı ,görürsünüz siz " dercesine sevinç gözyaşlarına boğulur.
 • psikopat çocuktur. anne görülünce ağlanmaz, gülünür.
 • yeni doğan bir çocuk da olabilir bu.
 • ağlamak istiyorum sayın seyirciler, diye başlayan ercan taner'dir kimi zaman...
 • klasik koşullanmış bir çocuktur, görmezden geliniz sönecektir.*
 • sebebi, annenin güvenli bölge olmasıdır.

  “araştırma: çocuklar anneleriyle aynı yerde olduklarında yüzde 800 daha ‘kötü’ oluyorlar. elbette gerçek olmayan bir araştırma ve komik bir makaleydi bu. başlığı okuduğumda gülmekten kırıldım. makale gerçek olmasa da bence ana fikir gayet doğruydu! çocuklar kesinlikle annelerinin yanında normalde olduklarından yüzde 800 daha ‘kötü’ oluyorlar. peki ama neden?

  çünkü sen, sevgili anne, onların güvenli bölgesisin. sen, onların bütün problemleriyle birlikte gelebilecekleri tek yersin. eğer sen bir şeyleri iyileştiremezsen, başka kim yapabilir bunu?

  sen, sevgili anne, hoşa gitmeyen duyguların bir çöp öğütücüsüsün.

  eğer bir çocuk, hoş olmayan bir takım durumlarda, bütün gün kendini tuttuysa, sizi gördüğü andan itibaren, en sonunda kendini bırakabileceği zamanın geldiğini bilir.

  bu, içinde her ne biriktirdiyse onu tamamen bırakmaktır… ağlama…sızlanma…dışarıda güzel bir gün geçirip eğlendikten sonra ya da işten eve yorgun döndüğünüzde en son uğraşmak isteyeceğiniz şey budur. ama biz annelere kalır bu: duyguların bütün yoğunluğuyla sınırsızca ifade edilişi ve yüzümüze inen şaplaklar. kapıdan adımımızı attığımız andan itibaren hem de.

  eğer kapıda ağlamalar, sızlanmalar ve çığlıklarla karşılanıyorsanız, çocuklarınızı şımartmadınız. hayır, sakın kimsenin size bunu söylemesine izin vermeyin.

  aslında siz, çocuğunuzun doğal olmasına izin verecek kadar güvenli bir alan yaratmışsınız.

  ve bu arada… çocukların duygularıyla ve bedensel işlevleriyle tamamen doğal olabilmeleri çok ama çok önemlidir. büyüdüklerinde çocuklarımızın duygusal zekalarının ve beden farkındalıklarının gelişmiş olmasını istiyoruz değil mi?

  o yüzden bunu iyi bir işaret olarak görün. çocuklarınızın sizi sevdiğinin bir göstergesi olarak ele alın. ve sizi anladığımı bilin, çünkü çok ama çok zor, biliyorum."

  kaynak: https://www.popsugar.com/…ce=post&utm_campaign=moms

  türkçe kaynak: http://www.egitimpedia.com/…alarinin-gercek-sebebi/