şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aradaki yaş farkına rağmen size ayak uydurabilen bir anneniz varsa neden olmasın dedirten, keyifli durum.
  • külliyen saçmalıktan ibarettir. anne annedir arkadaşsa arkadaş. anneyle yakın olunur, iyi olunur, bir iki ve belki birçok sır paylaşılır,anne sevilir, sayılır,öpülür el üstünde tutulur ama arkadaş olmaz. mesela mazallah kaptırıp küfür filan ederseniz çok kötü sonuçlar doğabilirsiniz. ya da arkadaşınıza yaptığınız hayvanca şakaları kaldırmaz o narin bünyesi.* zira toplumda herkesin yeri ve görevi belli di mi ama...
  • (bkz: gilmore girls)
  • anne - cocuk iliskilerinin pek bir sagliklisidir. genelde ergenlik döneminin sonlarina dogru baslar, iliski boyut degistirir: sadece cocuk anneyle degil, anne de cocukla sorunlarini paylasmaya baslar. beraber ve basbasa yemeklere cikilir, anne cocugun dinledigi müzikleri dinlemeye baslar, cocuk anne'ye alisverislerde yardimci olur vs. vs.. huzur verici bir durumdur, yasamayan / yasayamayanlar tarafindan kiskanilir genelde. ayrica anne hala annedir, en güzel sekilde yerine getirir görevlerini, sadece ek olarak arkadastir - bu iliskinin güzelligi de budur zaten.
  • anne ben azdim cumlesinden sonra kizina tokat atmayan annelerle kizlarinin arasindaki iliskidir
  • erkekler için oedipus kompleksinin aşılmamış olduğuna işaret etmesi muhtemel durum. türkiye'de anneler oğullarıyla ilişkilerini bağımlılık ilişkisi çerçevesinde sürdürme eğilimi içinde olduklarından, erkeğin anneyle arkadaş olması oedipal kırılmanın gerçekleşmemesi, dolayısıyla da özerkleşememiş olmaya işaret edebilmektedir. bunun nedeni, kadının toplumdaki ikincil toplumsal konumunu oğlu üzerinden iyileştirmeye çalışmasıdır.

kadınlar içinse erkeklerin aksine, özerk bir kimliğe sahip olunduğunun göstergesidir. kadınlık, kız çocuğun anneyle sağlıklı ilişkiler kurulması aracılığıyla olgunlaştığı için, anneyle eşitlikçi ilişkiler kurmak, kadının özgüvenini güçlendiren ve özerkleşmesinin önünü açan bir durumdur.

anne, çocuklarının özerk bireyler olduğunu kabul ettiği ve çocuklarının yaşamlarının ilk yıllarından itibaren onlarla eşitlikçi ilişkiler kurduğu durumlar, çocukların kimlik gelişimleri üzerinde son derece olumlu sonuçlar doğurmakta, özerk ve özgüven sahibi bireyler olmalarını sağlamaktadır. bu nedenle çocuklarının kendilerinden bağımsız bireyler olduklarının farkında olan annelerle arkadaş olmak gayet faydalıdır.

(bkz: türkiyede erkek olmak)
    (bkz: türkiyede kadın olmak)
  • işte o benim , evet, evet anneyle arkadaş olmak ım ben.yani öle can ciğer kuzu sarması şeklinde diil.seviyeli bir arkadaşlığımız var bizim.öle sevgililer anlatılmaz(ben sevmem),nereye gittin nerdesin kimlesin sorulmaz (ben sormam,tamam o sorar ama sadece bilgi mahiyetinde) kaçta geldin kaçta gittin(ooooo ikimizde sevmeyiz),ben çocuk olarak(ki bu komik oldu eşşek kadarım artık)yok yemek yokmu yok çamaşır ütü yapsana falan( kafamı kırar walla) hiddetlenince küfür de edilebilir mesela(anlaşılabilir bi durum)..
    (bkz: pırasa)
  • başka türlü hayat geçmez zaten.. insanın tereddütsüz güveneceği en az bir arkadaşı olmalı hayatta. kazık atmayan tek kız arkadaştır anne, kıskanmayan, eleştirinin dozunu bilen, kırılma noktalarınızın sınırlarını aklından çıkarmayan, yalnız bırakmayan, desteğini sizden omzunu başınızdan esirgemeyen, sizinle yarış içine girmeyi aklının ucundan bile geçirmeyen.. böyle bi kadınla arkadaş olunmaz da kimle olunur ki??
  • anne camdan bakarken "gir kız içeri.. bütün mahalleye rezil ettin bizi" diyebilmektir.