şükela:  tümü | bugün
 • japonların dram yapması yasaklanmalı... aslında bütün bölümlerinde dram yükü ağır olmasına rağmen 11. bölüm itibarı ile bu anime, beni clannad after story'den sonra hüngür hüngür ağlatmayı başarmıştır... helal olsundur...

  konusuna açıklık getirelim bu animenin. küçükken 6 kişi takılan bir grubumuz var. 3 erkek (lakapları: jintan, yukiatsu ve poppo), 3 kız (lakapları: menma,anaru ve tsurumi). küçükkene aralarında çıkan bir olay sonucu, menma kaçarken, yanlışlıkla nehire düşüp ölüyor. diğer çocuklar büyüyüp lise çağına geldiğinde, çocukluklarındaki hallerinden eser kalmamış olduğunu görüyoruz. herbiri yaşanan bu olaydan dolayı değişmiş, farklı farklı yollara düşmüşler. jintan kendini eve kapıyor, yukiatsu ve tsurumi kendilerini bu gruptan soyutluyor, anaru çirkef japon liseli kız oluyor, poppo kendini yollara adıyor. fakat sonra ölen menma'nın hayaleti, jintan'a musallat oluyor. hem de büyümüş haliyle. ama sadece jintan görebiliyor. bu durumda menma'yı cennete göndermek için eski ekibi toparlamaya çalışıyor.

  çizimleri gayet güzel, müzikleri şahane (özellikle kapanış müziği) ve seslendirmeleri çok iyi... 2011 yılı animeleri açısından ve kişisel listemde üstlere oynayan bir anime oldu ano hana... drama yüklü animeleri izlemeyi sevenlerdenseniz, clannad after story ve angel beats tarzı animeler hoşunuza gittiyse bi deneyin derim...
 • bir clannad after story olmamakla beraber ağlatan animeler listeme girişini başarıyla tamamlamıştır. 11 bölüm değil de daha fazla olsaydı, karakterlere daha da bağlanılacağından son bölümlerde ki ağlamanın dozu artabilirdi. ama bu sefer de anime sıkıcı bir hal alabilirdi. tam kararını tutturmuşlar. sıkılmadan izletip güzelce ağlatıyorlar.
 • bu bir tanıtım değil incelememsidir, dolayısıyla spoiler içerir. anime hakkında fikir sahibi olmak için okumayın, bitirdikten sonra veya ortasında okuyun. eğer "izleyim mi gardaş?" diye soruyorsan izle. müziği, çizimleri ve görüntü kalitesi çok iyi.

  --- spoiler ---

  öncelikle belirteyim ki ana karakterler jintan ve menma çok iyi oluşturulmuş. jin-tan zaten anime, bilgisayar oyunları, kitap, dizi vesaire tutkunu olan insanların rahatlıkla özdeşlik kurabileceği bir insan. eğer bir de diğer insanları sevmiyorsa bu özdeşlik katlanıyor. burada şu yol ayrımıyla karşılaşılıyor: esasında o insanlardan korktuğu için onlardan nefret eden, esasında o insanlardan üstün olduğunu düşündüğü için onlardan nefret eden insan ayrımı. eğer içinizde topluma dair korkular varsa jin-tan'la bütünleşiyorsunuz.

  menma şirinlik muskası dediklerimizden. seslendirmenin başarısından da katlanan bir sevilebilirlik var üzerinde. davranışları çok masumane ve aslında mutlu çocukluk geçiren insanlar için bir çocukluk alter egosu sayılabilir.

  buraya kadar yazdıklarımla şu kişisel notu koymalıyım ki toplumu ve insanları sevmem. benciyimdir. anime, dizi, film, kitap, sevgilim ve sıcak evimde ömrümü geçirebilirim. kapıdan dışarı adım attığımda karşıma çıkacak olan insanların onda dokuzunun bana ayak bağı olduğunu beni okula, işe, yönetilmeye, kanunlara ve şiddete maruz bıraktığını düşünürüm. çocukluğum da jin-tan'la benzer geçti. kısacası jin-tan'la çok sağlam bağlarımız oldu ve bu beni animeye daha içten ve sıkı bağladı.

  bundan sonrasını tekrar anime alıyor.

  naruko su gibi insan dediklerinden ve özgüvensiz; aidiyet arayan çünkü kimliğini bulamamış bir insan görüntüsünde. sebebi de amaçlarını hiçbir zaman ulaşamayışı ve amaçlarına ulaşan insanları ve dolayısıyla onların amaçlarını taklit etmesi. kendi belirlemediği amaçlar uğruna kendi belirlemediği yolları deneyen dolayısıyla nereye gitse eğreti duran bir hanım kız kendileri. entelektüel bir birikimi yok, eski bağlılıklarını sürdüremediği için manga ve oyun alışkanlığını bırakmış. yüksek ihtimalle bu durum ona çocukluğunu ve menma travmasını hatırlatıyor. dolayısıyla toplumda kendine yer edinebilme ihtiyacını giderebilmek için oynayacağı kozlardan en kolayını seçiyor, vücudunu. ayrıca cinsel korkaklığı da yine onun kişiliğini oluşturamayışından, entelektüel veya inentelektüel bir rahatlama-ilgi alanı oluşturamayışından geliyor ki bu da rahatlıkla görülebiliyor animede. hangi kaba koyarsan onun şeklinde, hangi sıvıyı koyarsan onun renginde geziniyor. jin-tan'ın, menma'nın keskin çizgileri, tsuruko ve matsuyuki'nin irite edici tavırları arasında tampon görevi görüyor bu karakter ki iyi de ediyor. tsuruko akışı yumuşatırken, poppo dağıtıyor. bu sayede sürekli sertlik, bağırış, çığırış ve kavganın olacağı bir animeden daha yumuşak geçişlerin yaşandığı ancak ara ara kavga-gürültü ve hır-gürün olduğu bir anime halini alıyor.

  tsuruko ve matsuyuki çok fazla incelenmeye gerek duymayan insan evlatları. her şey yüzeyde zaten görülebilir.

  çocukluğundan beri en az değişen karakter poppo. çünkü o zaman da grubu bu kadar dağıtan bu olayın çok da merkezinde değil. jin-tan'la memma birbirine, matsuyuki menma'ya, naruko jintan'a ve tsuruko jin-tan'a aşıkken; poppo grubun aklı pek bir şeye ermeyen tamamen gazla ve eğlenceyle çalışan insanı konumunda. yukarıda da dediğim gibi animedeki kafa dağıtıcısı rolünde. görmediği hayaletle koşturuşu, jin-tan'ın liderliğini hâlâ kabul edişi ve o ne derse sorgulamadan yapışı -ki bu da menma'nın cidden döndüğünü kabul eden ilk kişi oluşuna sebep oluyor, üstelik henüz jin-tan bile inanmazken- ile animenin canına can katan anahtar karakter rolünü üstleniyor.

  (bundan sonrası animeyi bitirenler için)

  poppo safi bir suçluluk duygusu içinde. diğerleri gibi sevgi-aşk-kıskançlık ile değil safi bir suçluluk duygusuyla kaplı. dolayısıyla etkilenişi daha net-daha öngörülebilir, daha açık ve dürüst.

  (bitirmeyenler devam etsin)

  peki bu karakterlerdeki değişimler mantıklı bir çerçevede mi gerçekleşiyor? evet. çok uzun uzadıya yazamayacağım kimdeki ne gibi etmenler travmayla birleşince ne gibi komplekslere dönüşüyor, bu çizilen yol mantıklı mı, vesaire diye. çok yerinde, çok olmuş bir hikaye var animede. ana tema ise aşk, sevgi, x, y ot zot değil. bildiğiniz bangır bangır kıskançlık ve benciliktir. bütün herkes o kadar süre boyunca mangallarda, şantiyede, dükkanda vesairede çalışırken ve havai fişeği atarken tek bir şeyi düşünüyordu. "kendisini." ki ancak herkes kendisini düşündüğünü söylediğinde tekrar eskisi gibi oldular. sanal ve suni bariyerler kalktı aralarından.

  yan temalarda ise aşk, sevgi yer alabilir. hikayenin içeriğinde az-çok cinsel vurgular, birey-toplum çatışması, birey-birey çatışması başarılıca verilmiş. menma'nın döndüğüne inanılana kadar "acaba hayalet mi yoksa halisünasyon mu?" sorusu ile ufak da olsa bir gizem varlığını sürdürüyor. sadece kurgu bazında bariz bir hata var ki bu animenin akışını epeyce değiştiriyor. menma'nın yemek yiyebildiğini ve sağı solu oynatabildiğini biliyoruz. great peace busters olarak ormandaki üslerinde ilk toplanışlarında menma onu-bunu yese veya eşyaları sağa sola atsa herkes menma'nın orada olduğunu anlar idi. bu akla gelmeyecek bir şey de değil. ancak bu yapılsaydı anime 2-3 bölüm kısalırdı tahminimce ve verilecek olanlar bu başarıyla verilemeyebilirdi. keşke başka bir bahane bulunsaydı bu duruma, akışı biraz kırdı ama olsun.

  gerçekten çok beğendiğim bir anime oldu. uzunluğundan müziğine, karakterlerinden çizimlerine, nokemon'undan ramen'ine oldukça iyiydi. oldukça.

  --- spoiler ---
 • tek sezon 23'er dakikalık 11 bölümden oluşan hüzünlü bir anime. eğlenceli sahnelerinde bile hissedilen ağır bir hüzün var. finalden ise gözünüze "bişiy" kaçmadan kurtulamıyorsunuz. ayrıca fantastik yanına rağmen çok gerçekçi bir anime. çocukluktan ergenliğe kopukluklarla da olsa devam eden arkadaşlıkları, karakterlerin gelişimi/değişimi ya da aslında özde hiç değişmeyişleri hayatın aynası gibi. kızdırdıkları kadar bir noktada hepsine ayrı ayrı hak verilebiliyor. ayrıca müziklerin güzelliğinin yanı sıra karakterlerin küçük hallerinin çizimleri ve menma'nın bıcır bıcır konuşması çok şeker.
 • japonca'da o çiçek, o burun anlamlarına gelen işaret sıfatı.
 • o trajik duygu yüklü sahneler üzerine muhteşem bir ending koymaları ano hanayı benim gözümde 4-4lük bir anime yapmıştır. endingi merak edenler orjinalin versiyonunu dinlemek ve"zone" hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için; secret base
 • japonya'nin en iyi aglayan ses sanatcilarina sahip dizi. cocukken mahallede buna benzer bir arkadas grubunuz olduysa daha etkileyici oluyor. yillar sonra araya sogukluk girse de birlikte zaman gecirmeye basladiktan sonra birbirlerine istemsiz olarak tekrar eski lakaplariyla hitap etmeye baslamalari da guzel bir ayrinti.