şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bildigim kadariyla sivrisineklerde ev ev dola$ip halki sokma gorevi sadece di$i sivrisineklere aittir.. erkekler uyur yan yatar.. bundan dolayi ki mikrop bula$tiran sadece anofel'lerdir.. hmm..
 • sitma mikrobunu yayan bir sivrisinek ce$ididir. genelde tropikal iklimlerde ya$ar. soktumu kanirtir.
 • havalar sogudukca ailecek sicak iklimlere* goc etmis, supurgeyle kovalayinca inanilmaz bir hizla deli gibi saga sola seyirten sasirtmaci bocektir, insani yasadigi yerden tiksindirir.
 • türkiye de en cok cukurova bölgesinde bulunan sivrisinek çeşitidir.
  midesinde ürettiği plazmodyum mikrobunu insan alyuvarına bulaştırarak sıtma hastalığına neden olurlar.
 • sivrisineklerin yaptığı stratejik hatalara düşmeyen, örneğin uçarken niiii diye ötüp yerini belli etmeyen, duvarın orta yerine konup şaplak beklemeyen, götünüzü yemek için önce bi yerlere saklanıp sizi gittiğine ikna ederek uyumanızı bekleyen cin bi hayvan
 • sıtma hastalığının müsebbibi olan bir tür dişi sivrisinek. erkeği de vardır ama kan emen ve hastalığı bulaştıran sadece dişisidir. çünkü yumurtalarının gelişebilmesi için kana ihtiyaç duyar.

  * sıtma bulaştıran tek sivrisinek türü anofeldir.
  * anofelin yalnızca dişileri sıtma bulaştırır.
  * anofel erkekleri kan emmezler.
  * dişilerin yumurtalarını geliştirebilmeleri için mutlaka kana gereksinmeleri vardır.
  * dişi anofel bir seferde 100 - 200 yumurta bırakır.
  * anofel yumurtlamak için temiz suları tercih eder.
  * ergin dişi sinek 3 - 4 hafta yaşar.
  * erkeklerin ömrü birkaç gündür.
  * dişi anofel kış uygusuna yatmadan önce kan emerek vücudunda yumurta geliştirir.
  * erkek anofel üreme alanı çevresinden pek uzaklaşmaz.
  * dişi anofel rüzgarsız havada 3 - 5 km uçabilir.

  ayrıca bilimsel bir araştırmaya göre bu yaratıkların insan terindeki bir kokuya karşı aşırı hassas olduğu ve kilometrelerce öteden bunu algılayıp hedefe kitlendiği ortaya çıkmıştır.
  (bkz: http://www.ntvmsnbc.com/news/252499.asp)

  son tahlilde; "insanlığın en büyük düşmanı sivrisineklerdir!"
 • alman entomolojist johann wilhelm meigen tarafından 1818'de türetilen kelime, latince kökenli olup, olumsuzluk anlamı veren "an-" öneki ve "faydalı, yararlı" anlamı veren "ophelos" kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkmıştır; dolayısıyla kelime anlamı, "işe yaramaz, zararlı"dır.
 • kendi kıçını kaldırmaya gücü olmayan yaratık.yurttaki adı ise danofel dir.gün içinde kaç danofel öldürdügünüz günün sonunda hanenize işlenecektir.
 • üreme döngüsünü görmekten gına gelen sivrisinek çeşidi. yetti ulan, üreme konusunda test çözerken karşıma bu salak yaratığın özelliklerini görmekten bıktım. bir boka benzese bari.
  bu salak yaratıkta da aynı kara yosunlarındaki gibi eşeyli üreme ve eşeysiz üreme birbirini takip ediyor. insanda eşeysiz üremesi söz konusu, ağzına sıçtığımın sineğinin larvaları alyuvarlara yerleşip daha sonra onları bir güzel patlatıyor, biz de sıtma nöbetine girmiş oluyoruz. yok gelip öldür bari eşşoğlunun çocuğu. bir de olmaz olasıcanın nasıl ürediğini öğreniyoruz. (evet, öss yaklaştı, her şeye sinirleniyorum muntazaman.) *
 • insanlık tarihi boyunca yaklaşık 45 milyar kişinin ölümüne sebep olduğu düşünülen/tahmin edilen böcek.