şükela:  tümü | bugün
  • kimse seni tanimadiginda istedigin herseyi soyleyip yazabilmenin rahatligidir. cunku kimse seni yargilayamayacaktir.

benim ilgilendigim kisim politik ya da dini gorus ya da dusuncelerin ifade edilmesi degil. anonimlik ayni zamanda insanlarin saklamaya calistiklari hislerini de gun isigina cikarmalari ve digerlerinin okumasi icin de bir firsat sagliyor. kimse gucsuz gorunmek istemedigi, gucsuzluklerini en yakinlarina bile aciklamak istemedigi icin anonim bir sekilde bunlari diger insanlarla paylasabiliyor. bu reddedilen bir insanin utanci, bir yakinini kaybedenin olumle yuzlesmesi, kendisini zayif ve mutsuz hissetmesine karsin disariya guclu gorunmeye calisan bir insanin tam kendini koyvermeden bir an onceki hali olabilir.

zaten sozlugun en guclu yani da bu iken eksifest gibi, gak guk zirvesi gibi olusumlarin insanlarin samimiyetine, ve insanlarin sozlugu okuma nedenlerinden birine zarar verdigini dusunuyorum. twitter in bloglardan en buyuk farki da artik vucut bulmus kisilerin gercek hislerini degil, sosyal cevrenin onlardan bekledigi davranislari ya da hisleri yazmasi. bundandir ki facebook fotograflarinda herkes cok saglikli, cok neseli ve cok mutlu. anasini satayim adamlar sanki hicbir zaman mutsuz olmamis. hicbir zorluk cekmemisler ve hayat onlar icin hep guzel olmus. ondan sonra insanlar neden daha fazla bunalima giriyor diye programlar yapiliyor, arastirmalar ardi ardina geliyor.

herkesin guclu gorunmek icin bu kadar yalan soyledigi bir yerde, aksam olup kendi duygularinla bas basa kalinca mutsuz olmamak kolay mi?
  • eşşeği saldım çayıra şarkısı/türküsü buna bir örnek olabilir günümüzde böyle bir eser yaratmak ve icra etmek acımasız eleştiriler almanıza sebebiyet verebilecekken anonim olduğu için üzerinde durulmamaktadır.
  • 4chan'da dibine kadar hissedilen özgürlük. anonim olmak özgürlüğün yanında, toplumdan gizlenen, gömülü arzu ve istekleri de açığa çıkarıyor.

anonim bir kişi:
    beğenilme ve onaylanma amacından bağımsız görüş bildirebilir.
    ayıplanma ve grup dışına itilme korkusu olmadan düşüncelerini açıklayabilir.
    arzu ve isteklerini onun bunun ahlak kalıbına uydurma ihtiyacı duymaz.
    kıçının fotoğrafını çekip internette paylaşabilir.

yine de vpn kullanmadan fazla anonim olmayın derim, ip denen bir olay var.
  • aramızda onlarca süperman varlığını gösteren durumdur. bu durum kişilik bozukluğuna yol açarmı bilmiyorum fakat yazarken oluşan yalınlık ki bunu becerebilenler için söylüyorum okuması çok keyifli. konu toplum değerlerine ters olsa da , taraf olsa da , yasak olsa da , çirkin olsa da öylece anlatılabiliyor ya galiba sözlüğün en güzel yanlarından birisi bu. kutsal bilgi kaynağı evet ama bi o kadar da "doğal bilgi kaynağı".
  • zannedildigi kadar da ozgurluk olmayandir. entry okurken cok begendigim, hic begenmedigim ve yanlis yazilmis entrylerin sahiplerine de mesaj atarim. cok begendim, goruslerinizi sig buldum, bilen yazsin temali saygi cercevesinde kisa mesajlar. fakat anonim olmanin verdigi özgürlükle ozellikle yanlis yazildigini soyledigimde kufurlu, hakaretli geri donusler aliyorum. sevgili suserler burada ki her kullanici, her yazar ayni zamanda birey. kufurler ve hakaretler savuruyorsunuz ya, sirf anonim oldugunuzdan bunu yaptiginiz bilinen bir sey. yani o kufurler istediginiz sekilde ulasmiyor. sizin ne kadar asagilik kompleksli, elestiriye kapali ve tahammulsuz oldugunuz hakkinda ipuclari veriyor. siz siz olun sunu unutmayin "birinin ozgurlugunun basladigi yerde, digerinin biter."
  • insan tek başına iken ne ise; başkalarının yanında o olamamaktadır. anonimlik, insana tek başınaymışcasına fütursuzca hareket etme özgürlüğü verir. insanoğlu işte... ikiyüzlü. hem anonimlik ister hem aidiyet.
  • anonim olmak diye birşey yoktur, anonim hissetmek vardır ya da zannetmek.. o da guzel tabi